Web Analytics Made Easy - Statcounter
مرکز داده سبز مایکروسافت در سوئد

مایکروسافت سه مرکز داده سبز در سوئد افتتاح می‌کند

شرکت مایکروسافت در سوئد یک مجموعه مراکز داده را با مشارکت شرکت دولتی Vattenfall AB راه‌اندازی کرده است که کاملاً از انرژی‌های سبز استفاده می‌کنند.

این مراکز که مساحتی بالغ بر 900 هکتار را پوشش می‌دهند و ظرفیت 12000 سرور را دارا هستند، جدیدترین اقدام این شرکت برای پاسخگویی به تقاضای فوق‌العاده‌ی کسب‌وکارها برای خدمات ابری مایکروسافت آژور است. مایکروسافت در حال حاضر تعداد مراکز خود را 50 مرکز در سال افزایش می‌دهد.

نوئل والش از مایکروسافت که بخش زیرساختی این شرکت را اداره می‌کند، در مصاحبه‌ای گفت: «برنامه ما این است که سوئد را به عنوان یکی از بزرگترین مراکز خود در اروپا، مشابه دوبلین و آمستردام داشته باشیم.»

دیتاسنتر مایکروسافت در سوئد

مایکروسافت قصد دارد تا ۲۰۳۰ کربن منفی شود

به گفته والش، رشد سریع خدمات تشنه انرژی به معنای قرار گرفتن در معرض نوسانات شدید قیمت‌ها است. در حالی که بحران انرژی صدها میلیون دلار در طول سال به مایکروسافت خسارت وارد می‌کند، تغییر به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر به جبران افزایش قیمت گاز کمک می‌کند. علاوه بر آن، این موضوع برای رسیدن به هدف شرکت برای «کربن منفی» شدن تا سال 2030 کلیدی است.

لوکاس جوپا، مدیر ارشد محیط زیست مایکروسافت، اظهار داشت: «ما روی روشی تمرکز می‌کنیم که بتوانیم مراکز داده را به گونه‌ای بسازیم که اهداف کربن منفی ما را برآورده کند.»

این‌ها اولین مراکز مایکروسافت هستند که دارای ژنراتورهای پشتیبانی هستند که حداقل 50 درصد از سوخت آن‌ها از مواد خام تجدید‌پذیر است. 100 درصد سرمایش این مراکز با هوای محیط صورت می‌گیرد و آب باران برای تأمین رطوبت و خدمات موردنیاز مرکز ذخیره می‌شود.

این مراکز، مشتریانی از جمله Svenska Handelsbanken AB و PostNord AB جذب کرده‌اند. مایکروسافت روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای گفت: «اکنون صنایع و کسب‌وکارها در هر اندازه‌ای می‌توانند بار کاری ابری خود را میزبانی کنند.»

رامتین نورمحمد