Web Analytics Made Easy - Statcounter
مصرف بی رویه برق

مراکز داده، شبکه برق ایرلند را به لبه پرتگاه سوق می‌دهند

ایرلند به یکی از بزرگترین بازارهای مراکز داده در جهان تبدیل شده است. اما این موضوع، برق این کشور را با مشکل روبه‌رو کرده است.
ایرلند به یکی از بزرگترین بازارهای مراکز داده در جهان تبدیل شده است. اما این موضوع، برق این کشور را با مشکل روبه‌رو کرده است.

پشت هر پیام و تماس ما در شبکه‌های اجتماعی، مرکز داده‌ای وجود دارد که داده‌ها را ذخیره و پردازش می‌کند. هرچه بیشتر فعالیت‌های اینترنتی آنلاین انجام دهیم، این مراکز داده و ردپای انرژی آن‌ها بزرگتر می‌شود.

شبکه های اجتماعی و دیتاسنتر

ایرلند، کشوری مطلوب برای مراکز داده

سرورهای موجود در یک مرکز داده مدرن ابرمقیاس در حالت حداکثر ظرفیت، می‌توانند به اندازه هشتاد هزار خانوار برق مصرف کنند. اگرچه صنعت مرکز داده جهانی است، اما مکان‌هایی با ترکیب مناسب آب و هوای معتدل و مقررات مساعد، توجه بیش از حد توسعه‌دهندگان مراکز داده را به خود جلب می‌کند. ایرلند یکی از این مکان‌هاست. این جزیره اکنون میزبان 70 مرکز داده است و سریع‌ترین بازار در حال رشد در اروپا به شمار می‌آید. اما تامین برق معادل چندین شهر اضافی می‌تواند به شبکه برق ایرلند آسیب جدی وارد کند.

دیتاسنتر ایرلند
پردیس عظیم مراکز داده فیسبوک در دوبلین پایتخت ایرلند

مراکز داده 11 درصد از برق ایرلند را مصرف می‌کنند

مراکز داده در حال حاضر حدود 900 مگاوات برق در ایرلند مصرف می‌کنند. به گفته پائول دین (Paul Deane)، محقق انرژی که با موسسه تحقیقات زیست محیطی MaREI در ایرلند همکاری می‌کند، این حداقل 11 درصد از کل برق ایرلند را شامل می‌شود، وضعیتی که او آن را به عنوان «دردسر جدی برای انرژی» توصیف می‌کند. همانطور که دین بیان کرد، برآورده کردن این تقاضا بحران انرژی فعلی ایرلند را بدتر می‌کند و  دستیابی به هدف این کشور برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به نصف میزان فعلی تا سال 2030 دشوارتر می‌شود. گزارش اخیر از Eirgrid، اپراتور شبکه دولتی ایرلند، نشان می‌دهد که مراکز داده تا سال 2029 تقریباً 30 درصد برق سالانه ایرلند را مصرف خواهند کرد.

ایرلند برای این تعداد مرکز داده کوچک است

اگرچه، همانطور که دین اشاره کرد، مراکز داده برای زندگی مدرن ضروری هستند، میزبانی تعداد زیادی مرکز داده در یک کشور کوچک با شبکه قدرت کوچک، پایداری زیست‌محیطی را کاملاً به خطر می‌اندازد. دین مشکل ایرلند با مراکز داده را «عدم تطابق در اندازه» عنوان کرد. او گفت: «مراکز داده کاربران بزرگی هستند و سیستم قدرت ما کوچک است، بنابراین وصل کردن تعداد زیادی از آن‌ها به یک شبکه کوچک تأثیر بزرگی خواهد داشت. به عنوان مقایسه، آلمان، بزرگترین بازار مرکز داده اتحادیه اروپا به طور کلی، کمتر از 5 درصد از ظرفیت شبکه خود را به تامین انرژی مراکز داده اختصاص می‌دهد. علاوه بر دامن زدن به مسئله خاموشی و کمبود برق برای مصرف‌کنندگان ایرلندی، مراکز داده ممکن است تلاش ایرلند برای رسیدن به انتشار کربن صفر تا سال 2050 را از بین ببرند.

فیبی دووال، کارشناس یک سازمان زیست محیطی ایرلندی، در این‌باره می‌گوید: «همانطور که می بینیم، ایرلند میزبان تعداد نامتناسبی از مراکز داده است، چیزی که پیامدهای آب و هوایی بسیار زیادی دارد.

بله، آن‌ها [مراکز داده] از انرژی‌های تجدیدپذیر حمایت می‌کنند، اما ما نمی‌توانیم همه انرژی‌های تجدیدپذیرمان را به‌جای کربن‌زدایی سیستم انرژی فعلی‌مان به سمت توسعه مراکز داده ببریم.»

دولت در حال بازنگری در قوانین است

دولت ایرلند که به طور سنتی دوستدار مراکز داده است، با برنامه اقدام جدید اقلیمی خود که قصد «بازنگری» قوانین فعلی در مورد ساخت مرکز داده را دارد. با این حال، اگرچه از اقدام دیرهنگام دولت در قبال مراکز داده استقبال می شود، اما خود صنعت نیز باید کارهای بیشتری انجام دهد. توسعه‌دهندگان مرکز داده به سرعت توضیح داده‌اند که چرا در وهله اول به ایرلند آمده‌اند، اما «اکنون آن‌ها باید نشان دهند که چرا باید بمانند.»