Web Analytics Made Easy - Statcounter
گوگل کلود - آرامکو - Google Cloud - Aramco

گوگل کلود پاسخ منتقدان همکاری با آرامکو را داد

منتقدان گوگل می‌گویند ارائه خدمات ابری به شرکت‌های نفت و گاز با اهداف کاهش آلاینده‌ها و کربن صفر شدن این شرکت در تضاد است.
منتقدان گوگل می‌گویند ارائه خدمات ابری به شرکت‌های نفت و گاز با اهداف کاهش آلاینده‌ها و کربن صفر شدن این شرکت در تضاد است.

توماس کوریان (Thomas Kurian) رئیس گوگل کلود در پاسخ به انتقادات گسترده از همکاری این شرکت با آرامکو ادعا می‌کند کار این شرکت با غول نفتی آرامکو عربستان شامل تولید نفت نمی‌شود و پاسخ خود را در مورد این قرارداد بحث برانگیز ارائه کرد.

کوریان روز پنجشنبه به تلویزیون بلومبرگ گفت: «ما با بخش یکپارچه‌سازی شرکت آرامکو کار می‌کنیم، نه با بخش نفت و گاز. ما این را بارها و بارها گفته‌ایم!»

توماس کوریان مدیر اجرایی گوگل کلود
توماس کوریان مدیر اجرایی گوگل کلود

در سال 2020، گوگل زیرمجموعه شرکت آلفابت اعلام کرد که قصد دارد تجارت ابری خود را با یک مرکز داده ابری جدید در عربستان سعودی گسترش دهد. چند سال بعد گوگل اعلام کرد که شرکت دولتی آرامکو سعودی، خدمات ابری گوگل را به مشتریان در این کشور می‌فروشد.

یکی از سخنگویان گوگل به یک پست وبلاگ شرکت در سال 2020 اشاره کرد که هیچ اشاره‌ای به بخش‌های نفت و گاز آرامکو سعودی نکرده است.

ادعای گوگل چقدر واقعیت دارد؟

منتقدان گوگل، از جمله کارمندان خود این شرکت، استدلال کرده‌اند که ارائه ابزارهای ابری به شرکت‌های نفت و گاز با اهداف شرکت در رسیدن به آرمان کربن صفر در تضاد است. بخش ابری گوگل خود را به عنوان «پاک ترین خدمات ابری در صنعت» معرفی کرده است.

کوریان گفت که تناقضی در این مشارکت‌ها نمی‌بیند. وی افزود: «ما در مباحث اکتشاف و تولید نفت با آرامکو کار نمی‌کنیم. علاوه بر آن ما به روش‌های مختلف به شرکت‌های نفت و گاز کمک می‌کنیم تا کربن‌زدایی کنند.»

مسئله فقط محیط زیست نیست

علاوه بر نگرانی‌های زیست محیطی، همکاری گوگل و عربستان سعودی به دلیل سابقه این کشور در زمینه حقوق بشر مورد انتقاد قرار گرفته است. یک گروه فعال حقوق بشری با نام SumOfUs، پیشنهادی را در جلسه سهامداران آلفابت در 1 ژوئن ارائه خواهد کرد که از هیئت مدیره شرکت می‌خواهد ارزیابی حقوق بشری از مرکز داده سعودی را منتشر کند. آلفابت تلاش کرد این پیشنهاد را از رای‌گیری حذف کند، اما کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده آن را تایید کرد.

اپل عنوان با ارزش‌ترین را از آرامکو پس گرفت

در اوایل این ماه، آرامکو عربستان سعودی به لطف افزایش تقاضا برای نفت، برای مدت کوتاهی از شرکت اپل پیشی گرفت و چند روزی به با ارزش ترین شرکت جهان تبدیل شد. با این حال اپل چند روز قبل مجددا این جایگاه را از بزرگ‌ترین شرکت نفتی جهان پس گرفت.