Web Analytics Made Easy - Statcounter
مشکلات زیست محیطی مراکز داده

مراکز داده در جلوگیری از تأثیرات زیست محیطی ناکام هستند

اپراتورهای مرکز داده علیرغم صحبت در مورد پایداری محیط زیست، گفته‌هایشان را عملی نمی‌کنند
اپراتورهای مرکز داده علیرغم صحبت در مورد پایداری محیط زیست، گفته‌هایشان را عملی نمی‌کنند

موسسه آپتایم اخیراً یازدهمین نظرسنجی سالانه مرکز داده جهانی خود را منتشر کرد و متأسفانه نتایج ناامید کننده بود. این نظرسنجی نشان داد که در حالی که آگاهی کافی از نیاز به دنبال کردن اهداف پایداری و ایجاد عملکرد سبزتر در مورد مراکز داده وجود دارد، اکثر اپراتورها درجلوگیری از تأثیرات مخرب بر آب یا کربن و همچنین در پیاده‌سازی برنامه‌های دفع زباله‌های الکترونیکی شکست می‌خورند.

با جمع آوری داده‌های بیش از 800 اپراتور مرکز داده، این مؤسسه به این نتیجه رسید که تنها 51 درصد از پاسخ دهندگان میزان مصرف آب را به نحوی اندازه‌گیری می‌کنند و به طرز ناگواری تنها 33 درصد از آن‌ها میزان انتشار کربن را محاسبه می‌کنند. وقتی نوبت به ردیابی ضایعات الکترونیکی یا معیارهای چرخه عمر تجهیزات می‌رسد، فقط 25 درصد این موضوع را دنبال کردند.

از سویی دیگر 82٪ مدیران مرکز داده میزان مصرف برق را ردیابی کردند و در کل 70٪ اندازه‌گیری PUE را پیگیری کردند.

متأسفانه، این نشان می‌دهد که وقتی صحبت از پایداری می‌شود، اپراتورهای مرکز داده علیرغم صحبت در مورد این موضوع، گفته‌هایشان را پیاده‌سازی نمی‌کنند. بنابراین، در حالی که تعهدات گوگل و فیس بوک امیدوار کننده به نظر می‌رسد و سایر نام‌های بزرگ فناوری مانند مایکروسافت و AWS به ادعای خودشان از خط کربن خنثی فراتر رفته‌اند، به نظر می‌رسد با به‌کارگیری روش‌های مناسب فاصله زیادی داریم.