Web Analytics Made Easy - Statcounter
استارلینک - اسپیس ایکس

اسپیس ایکس ۵۳ ماهواره استارلینک دیگر را در مدار زمین مستقر کرد

این پرتاب سی و هفتمین پرتاب این شرکت فضایی در سال 2022 بود
این پرتاب سی و هفتمین پرتاب این شرکت فضایی در سال 2022 بود

اسپیس ایکس یکی از هیجان‌انگیزترین شرکت‌های دنیا در زمینه تکنولوژی‌های فضایی است. این شرکت روز جمعه پرتاب موفقیت آمیز دیگری از ماهواره‌های استارلینک را در روز جمعه رقم زد.

این پرتاب بیست و سومین ماموریت استارلینک در سال میلادی جاری را نشان می‌دهد که دسترسی بیشتری را برای کاربران در سراسر جهان فراهم می‌کند.

این رویداد همچنین سی و هفتمین پرتاب سال برای اسپیس ایکس بود و نهمین پرتاب کلی موشک مرحله اول فالکون 9 بود که مورد استفاده قرار گرفت و 53 ماهواره اسپیس ایکس را به مدار زمین برد. استقرار موفقیت آمیز آن‌ها تعداد کل ماهواره‌های استارلینک مستقر شده را به 3108 می‌رساند.

این پرتاب در مجتمع پرتاب فضایی 40 (SLC-40) ایستگاه کیپ کاناورال در بعدازظهر روز جمعه انجام شد و حدود 15 دقیقه به طول انجامید. قسمت‌های موشک تقریباً دو و نیم دقیقه پس از پرتاب از هم جدا شدند.

شلیک موشک فالکون 9 توسط اسپیس ایکس

سپس بخش دوم موشک در جو زمین حرکت کرد تا محموله ماهواره استارلینک را مستقر کند. از سوی دیگر، بخش اول، چند دقیقه بعد با بر روی پهپاد اسپیس ایکس به نام «کمبود گراویتا» در سواحل فلوریدا در اقیانوس اطلس فرود آمد.

سرعت پرتاب و رکورد موفقیت اسپیس ایکس فوق‌العاده چشمگیر بوده است. با 37 پرتاب مداری ثبت شده در سال جاری، این شرکت در 8 ماه به راحتی رکورد 31 پرتاب سال 2021 را پشت سر گذاشته است.

پرتاب دیروز پس از دو پرتاب در اوایل ماه صورت گرفت. پرتاب استارلینک 4-26 با موفقیت از مرکز فضایی کندی دو هفته قبل مستقر شد. همچنین این پرتاب با استقرار موفقیت آمیز گروه Starlink 3-3 از پایگاه نیروی فضایی وندنبرگ دنبال شد. اسپیس ایکس قصد دارد دو پرتاب دیگر را تا پایان هفته آتی انجام دهد. استارلینک شبکه‌ای از ماهواره‌های کوچک پرشمار است که در اصل برای دسترسی به اینترنت توسط مناطق محروم و صعب‌العبور طراحی شده است. خدمات اینترنت ماهواره‌ای استارلینک تاکنون در 39 کشور در سراسر اروپا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی ارائه شده است و طبق نقشه شرکت به زودی در بسیاری از مناطق دنیا در دسترس خواهد بود.