Web Analytics Made Easy - Statcounter

صحبت‌های ساتیا نادلا مدیرعامل مایکروسافت در مورد هوش مصنوعی

ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت، در مصاحبه‌ای درباره هوش مصنوعی و چالش‌ها و فرصت‌های این فناوری صحبت کرد.
ساتیا نادلا مدیرعامل مایکروسافت
ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت

ساتیا نادلا، مدیرعامل شرکت مایکروسافت، طی مصاحبه‌ای با CNBC اظهار داشت که آنچه او را در مورد هوش مصنوعی نگران می‌کند این است که باید همه افراد و جوامع برای به حداکثر رساندن مزایا و کاهش خطرات این فناوری هم‌صدا باشند.

نادلا در این باره گفت: «ما مزایای این فناوری را می‌خواهیم و می‌خواهیم خطرات آن را کاهش دهیم. گرد هم آمدن همه ما برای کنترل هوش مصنوعی چالش برانگیز است، اما باید انجام شود.»

هوش مصنوعی در حال حاضر در جهت درست حرکت می‌کند

قانونگذاران، رهبران فکری و توسعه‌دهندگان از زمانی که در اواخر سال گذشته پس از انتشار ChatGPT که در بین مردم با استقبال گسترده‌ای مواجه شد، در مورد چگونگی تنظیم قانون برای فناوری نوظهور هوش مصنوعی بهت‌زده بودند.

با این حال نادلا می‌گوید که مردم فعلا در این فرآیند یکپارچه و هم‌صدا هستند: «من احساس می‌کنم هوش مصنوعی دارد بسیار سریع رشد می‌کند، اما در حال حاضر در جهت درست حرکت می‌کند.»

در حالی که نگرانی‌ها در مورد هوش مصنوعی افزایش یافته است، بسیاری معتقد هستند که این فناوری دنیا را تغییر خواهد داد. مدیران فناوری و سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر، عرضه ChatGPT را با عرضه آیفون از سوی اپل مقایسه کرده‌اند و بیل گیتس که معمولاً نسبت به فناوری‌های زیادی برخورد انتقادی داشته است، در مصاحبه‌ای گفت که هوش مصنوعی جهان ما را تغییر خواهد داد.

هوش مصنوعی جایگزین برخی مشاغل می‌شود اما مشاغل زیادی نیز ایجاد خواهد شد

نادلا گفت هر بار که یک فناوری بنیادین جدید ظهور می‌کند، می‌تواند بازار کار را زیر و رو کند و بسیاری مشاغل را از بین ببرد. اما او معتقد است که هوش مصنوعی قطعاً مشاغل جدیدی نیز ایجاد خواهد کرد: «به نظر من به عنوان مثال جهان با هوش مصنوعی به یک میلیارد توسعه دهنده نیاز دارد. از طرفی هم این ابزار نیز باعث سهولت دسترسی به فناوری‌های جدید و دانش روز می‌شود، بدین ترتیب هم مشاغل جدیدی ایجاد می‌شود و هم آموزش نیروهای موردنیاز آسان‌تر می‌شود.»

ساتیا نادلا مدیرعامل مایکروسافت و هوش مصنوعی

هوش مصنوعی یک موتور پیشران برای ذهن بشر است

ساتیا نادلا در پایان گفت: «استیو جابز این جمله زیبا را داشت که «کامپیوتر مانند دوچرخه‌ای برای ذهن ما است.» [یعنی به ذهن ما کمک می‌کنند تا سریع‌تر به هدف خود برسد.] اما حالا یک پله جلوتر از کامپیوتر‌ها هستیم و اکنون با هوش مصنوعی یک موتور بخار برای ذهن بشر داریم.»

آی تی جو بستری جهت اطلاع رسانی، مدیریت و برگزاری وبینارهای تخصصی و آموزشی شما