Web Analytics Made Easy - Statcounter

آیا واقعاً تحریم تیک تاک برای کاربران ایرانی برداشته شد؟

تیک تاک

همانطور که احتمالاً می‌دانید تیک تاک یک شبکه اجتماعی محبوب است که به کاربران اجازه می دهد ویدیوهای کوتاه را به اشتراک بگذارند. این اپلیکیشن به خصوص برای نسل جوان بسیار پرطرفدار است و نرخ تعامل کاربران بسیار بالایی دارد.

تیک تاک که با شکل کنونی در سال 2018 راه اندازی شد، در زمان نسبتاً کوتاهی به جمع غول‌های رسانه‌های اجتماعی پیوست. به طوری که تا سپتامبر 2021 حدود یک میلیارد کاربر فعال ماهانه در سراسر جهان داشت و در حال حاضر تخمین زده می‌شود که در هر ماه 1/7 میلیارد نفر کاربر فعال از تیک‌تاک استفاده می‌کنند.

تیک تاک از سال 2019 ارائه خدمات به ایران را متوقف کرده است

این اپلیکیشن محبوب، از سال 2019 دسترسی کاربران ایرانی را به خاطر تحریم‌های وضع شده قطع کرد و چند سال پس از آن از سوی کارگروه مصادیق مجرمانه نیز فیلتر شد. اما طبق بررسی‌های صورت گرفته، اکنون کاربران ایرانی می‌توانند بدون استفاده از نسخه مود شده یا بدون استفاده از نسخه چینی این برنامه ، با فیلترشکن از این اپلیکیشن استفاده کنند. استفاده کاربران ایرانی تا پیش از این حتی با تغییر آی‌پی امکان‌پذیر نبود.

طبق قوانین تیک تاک همچنان کشورهای تحریم شده از این اپلیکیشن منع شده‌اند

در حال حاضر امکان ثبت نام با شماره تلفن ایران همچنان وجود ندارد. همچنین ممنوعیت استفاده کاربران کشورهای تحت تحریم در شرایط استفاده از خدمات تیک تاک صراحتاً ذکر شده است. در این صفحه نوشته شده که کاربران تضمین می‌کنند که در کشورهایی که تحت تحریم حکومت ایالات متحده هستند، حضور ندارند. کشورهای ایران، کوبا، سوریه و کره شمالی شامل این موضوع هستند.

پس به نظر می‌رسد تحریم ایران از سوی بایت‌دنس همچنان پابرجا باشد و احتمالاً مانند اخباری که در سال قبل مبنی بر رفع تمامی تحریم‌های اینترنتی آمریکا منتشر شد، شاهد یک برداشت رسانه‌ای اشتباه باشیم. علاوه بر این فیلترینگ اپلیکیشن همچنان به قوت خود باقی است و کاربران ایرانی بدون وی‌پی‌ان نمی‌توانند از تیک تاک استفاده کنند.

آی تی جو بستری جهت اطلاع رسانی، مدیریت و برگزاری وبینارهای تخصصی و آموزشی شما