Web Analytics Made Easy - Statcounter

مدیر FBI: تیک تاک ابزار جاسوسی چینی‌هاست!

کریس رای (Chris Wray) مدیر FBI بار دیگر نگرانی‌های واشنگتن در مورد تیک تاک و این که می‌تواند تهدیدی بی‌سابقه برای امنیت ایالات متحده باشد را مطرح کرده است. مسئله آن‌ها در الگوریتم و امکان نفوذپذیری حزب کمونیست به داده‌های این نرم‌افزار است.

سیاستمداران آمریکایی معتقدند تیک تاک ابزاری جاسوسی برای چین است

تیک تاک ابزاری قدرتمند برای جاسوسی و کنترل توده‌ای است و حزب کمونیست چین می‌تواند هر کاری که می‌خواهد با آن انجام دهد. این‌ها، خلاصه نگرانی‌هایی است که کریستوفر رای، مدیر اف‌بی‌آی، هنگام شرکت در رویدادی در دانشکده سیاست دانشگاه میشیگان بیان کرد.

کریس رای بار دیگر تیک تاک، یک برنامه ویدیویی بسیار محبوب با 80 میلیون کاربر فعال ماهانه در ایالات متحده و یک میلیارد کاربر فعال در سراسر جهان را به عنوان یک تهدید بالقوه برای امنیت ملی ایالات متحده توصیف کرد.

کریس رای خاطرنشان کرد: «مهم‌ترین مشکل تیک تاک، الگوریتم پیشنهادات آن است که می‌تواند توسط مقامات پکن برای «دستکاری محتوا و در صورت تمایل برای استفاده از آن در عملیات نفوذ» استفاده شود. کریس رای گفت که حزب کمونیست همچنین می‌تواند اطلاعات کاربران را برای عملیات جاسوسی سنتی جمع‌آوری کند.»

کریس رای، مدیر اف بی آی - Chris Wray Director of FBI
کریس رای، مدیر اف بی آی

مدیر FBI می‌گوید:«همه این ابزارهای کنترل و جاسوسی در دست دولتی است که ارزش‌های یکسانی با ما ندارد» وی افزود:«چین مأموریتی دارد که با منافع مردم آمریکا در تضاد است. این‌ها چیزهایی است که باید نگرانی دولت و شهروندان ایالات متحده نیز باشد.»

اظهارات کریس رای کاملاً با نظرات بیان شده توسط بسیاری از سیاستمداران دو حزب ایالات متحده مطابقت دارد و آن‌ها نیز خواستار ممنوعیت کامل تیک تاک در این کشور هستند.

برندان کار (Brendan Carr)، عضو FCC، قبلاً گفته بود که دولت ایالات متحده باید یک ممنوعیت ملی را علیه برنامه چینی اعمال کند.

تیک تاک برای رفع نگرانی‌های امنیتی همکاری کرده است

این در حالی است که دولت با شرکت بایت دنس (ByteDance)، مالک شبکه اجتماعی تیک تاک برای رفع همه نگرانی‌های امنیتی در مورد تیک تاک همکاری می‌کند.

یک راه‌حل بالقوه برای قابلیت‌های جاسوسی تیک تاک، مشارکت با یک شرکت آمریکایی مانند اوراکل برای هدایت ترافیک کاربران آمریکایی از طریق سرورهای مستقر در ایالات متحده است، کاری که تیک تاک از ماه ژوئن شروع به انجام آن کرد. با این حال به نظر می‌رسد FBI قانع نشده است، زیرا او می‌گوید این موضوعی است که در کمیته سرمایه گذاری خارجی در واشنگتن مورد بحث قرار می‌گیرد. در همین حال، شرکت بایت دنس در مورد گفتگوهای محرمانه فعلی که با دولت ایالات متحده برگزار می‌کند، به کاربران تیک تاک اطمینان داد. این شرکت گفت که «تیک تاک در مسیری است که به طور کامل همه نگرانی‌های منطقی امنیت ملی ایالات متحده را برآورده می‌کند و پیش از این گام‌های مهمی در جهت اجرای این راهکارها برداشته شده است.»

آی تی جو بستری جهت اطلاع رسانی، مدیریت و برگزاری وبینارهای تخصصی و آموزشی شما