Web Analytics Made Easy - Statcounter

معرفی انواع فرصت های شغلی جذاب در سئو و برنامه نویسی

در این مقاله به معرفی انواع فرصت های شغلی مشترک سئو و برنامه نویسی اشاره کردیم که به سادگی میتوانید از طریق یادگیری هر دو آنها به صورت مشترک کسب درآمد ویژه داشته باشید
فرصت های شغلی سئو و برنامه نویسی

فرصت های شغلی سئو امروزه تبدیل به شانسی بزرگ برای کسب درآمد مناسب شده‌اند و با گذر زمان، احساس نیاز بیشتری به این افراد در بازار کار به وجود می‌آید. همه کسب‌وکارها شعبه مجازی خود را روی انواع سایت‌ها، برنامه‌های کاربردی و … پیاده‌سازی می‌کنند. آموزش سئو و یادگیری برنامه نویسی، دو راه پول‌ساز برای افراد علاقه‌مند به این حوزه‌هاست. در این مقاله در خصوص فرصت های شغلی سئو و برنامه نویسی صحبت خواهیم کرد.

فرصت های شغلی مرتبط با سئو

کسب درآمد از طریق سئو و برنامه نویسی

سئوی هر وب‌سایت، فرآیندی به شمار می‌رود که نیازمند اختصاص زمان و دانش کافی توسط متخصص سئو است. افراد می‌توانند تنها با یادگیری آموزش‌های مرتبط با سئو در این حوزه فعالیت کنند، همچنین می‌توانند با یادگیری برنامه نویسی در کنار آن، تبدیل به یک متخصص حرفه‌ای شوند.

کارشناس سئو

در بین فرصت های شغلی سئو به‌عنوان کارشناس سئو برمی‌خوریم و وظیفه او بهینه‌سازی وب‌سایت‌ها در جهت افزایش رتبه است. این فرد باید با انواع مفاهیم سئو داخلی، خارجی و تکنیکال آشنا باشد و علاوه بر آن بتواند از ابزارهای تحلیل وب استفاده کند.

در ایران به این کارشناس، سئوکار نیز می‌گویند و فرصت های زیادی برای استخدامشان وجود دارد. این افراد تلاش می‌کنند تا ترافیک وب‌سایت از طریق دریافت رتبه مطلوب در گوگل، بالاتر برود. هر وب‌سایتی قطعا به یک کارشناس سئو نیاز دارد تا بر اساس استراتژی از پیش تعیین شده بتواند به تحلیل و انجام فعالیت‌های تخصصی در خصوص جهت بالا بردن رتبه سایت بپردازد.

مدیر سئو

عنوان بعدی که در فرصت های شغلی سئو مشاهده می‌شود، مدیر سئو یا Head of Seo نام دارد. این شخص معمولا در کسب‌وکارهای بزرگ، استراتژی‌های سئو را طراحی می‌کند. وظیفه مدیر سئو درنهایت بهینه‌سازی سایت است. مدیر سئو تجربه و دانشی دارد که از طریق آن می‌تواند بهترین راه‌حل‌ها را برای کسب رتبه بالاتر نزد موتورهای جستجو ارائه دهد.

معمولا کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ با حضور جدی این مدیران تشکیل داده شده و استراتژی آن به دست آن‌ها طراحی می‌شود. مدیر سئو یک تیم بازاریابی، محتوا نویس و کارشناس سئو دارد که فرآیند طراحی شده را پیاده‌سازی می‌کنند.

فردی که تیم را مدیریت می‌کند، استراتژی‌ها را برای یک یا چندین سایت طراحی و اجرا می‌کند، همچنین باید مهارت‌های متفاوتی داشته باشد. او باید دانش و تجربه کافی در خصوص همه جنبه‌های سئو، الگوریتم‌های گوگل، نظارت بر پروژه، تحلیل داده و ارتباط با مشتریان را کسب کند.

محتوا نویس سئو

یکی از فعالیت‌های کلیدی برای سئو کردن وب‌سایت، تولید محتواست و باید توسط افراد متخصص انجام شود. تولیدکننده محتوا در ابتدا باید در خصوص موضوعات مورد نظر مطالعه کرده و سپس آن را با جزئیات یا کلیات مد نظر، دسته‌بندی کند. سپس با استفاده از دانش نگارش متن، تلاش خود را به کار گیرد تا مطالب را به‌صورت یک مقاله جذاب بنویسد. این مقاله باید کاملا منحصربه‌فرد بوده و به‌هیچ‌عنوان مطالب تکراری درون آن وجود نداشته باشد.

وظیفه محتوا نویس سئو، تنها نوشتن مقاله نیست، بلکه باید تمام قواعد مربوط به بهینه‌سازی وب‌سایت را نیز درون آن به‌کار گیرد. درواقع این فرد باید مطلب خود را بر اساس هدف خواننده و موتورهای جستجو بنویسد و نباید تنها یک طرف را در نظر بگیرد.

کارشناس لینک سازی سئو

فرصت های شغلی سئو متنوع هستند و یکی دیگر از آن‌ها کارشناس لینک سازی سئو نام دارد که تنها تمرکز او روی ساخت لینک‌های معتبر به وب‌سایت قرار می‌گیرد. وظیفه اصلی این کارشناس افزایش اعتبار و ارزش وب‌سایت‌ها توسط لینک دادن به وب‌سایت‌های دیگر است. برای کسب این فرصت شغلی باید روش‌های لینک سازی، برقراری ارتباط با صاحبان وب‌سایت‌ها و مدیران سئو بالا دستی، پیگیری نتایج و تحلیل آن‌ها آشنا بود.

متخصص سئو

اگر در آگهی‌های استخدامی کمی جستجو کنید، با عنوان متخصص سئو به‌وفور برخورد خواهید کرد. فردی که در سئو تخصص دارد، می‌تواند وب‌سایت‌ها را تجزیه‌وتحلیل کرده، سپس بهینه‌سازی کند. این بهینه‌سازی در وب‌سایت‌ها سبب دریافت رتبه بهتر نزد گوگل می‌شود. در این صورت نرخ تبدیل آن وب‌سایت بالاتر رفته و به سوددهی بیشتری دست می‌یابد.

مشاور سئو

افرادی که در خصوص سئو مشاوره می‌دهند، باید با آخرید آپدیت‌های گوگل آشنا باشند و بتوانند وب‌سایت‌ها را آنالیز و تحلیل کنند. پس از انجام بررسی دقیق وب‌سایت، راه‌کارهایی را برای بهبود وضعیت آن ارائه می‌دهند. این فرد سعی می‌کند راهکارهای مناسب را به افراد تیم سئو یا صاحبان کسب‌وکارها ارائه کنند؛ همچنین یکی دیگر از وظایف آن‌ها معرفی بهترین ابزارها برای پیگیری و بررسی نتایج است.

استراتژیست سئو

تحلیلگر یا استراتژیست سئو به فردی می‌گویند که به‌طور مداوم در حال مانیتور کردن سایت هدف و رقباست. در برخی فرصت های شغلی سئو استراتژیست و مشاور باهم یکی هستند؛ اما اگر به‌طور تخصصی بخواهیم بررسی کنیم تفاوت‌هایی دارند. استراتژیست بر اساس ویژگی‌های کسب‌وکار طرح اولیه را برای قدم گذاشتن به راه سئو ارائه می‌دهد. سپس با مانیتورینگ مداوم نتایج را بررسی کرده و در صورت لزوم تغییراتی روی استراتژی اعمال می‌کند.

فرصت های مشترک شغلی سئو و برنامه نویسی

فرصت های شغلی سئو و برنامه نویسی

افرادی که علاوه بر تخصص‌های بهینه‌سازی موتورهای جستجو، برنامه نویسی هم بلد باشند، درآمد بیشتری کسب خواهند کرد. هنگامی‌که هر دو تخصص را به‌صورت تلفیقی به کار ببرند، در موقعیت‌های شغلی حرفه‌ای‌تری استخدام می‌شوند. همچنین فرصت های شغلی برنامه نویسی به‌گونه‌ای است که افراد می‌توانند برای خودشان کار کنند و نیازی به استخدام در جای خاصی نداشته باشند.

1- توسعه پلاگین سئو وردپرس

فردی که توسعه‌دهنده پلاگین سئو به شمار می‌رود، می‌تواند برای بهبود رتبه وب‌سایت درون انواع موتورهای جستجو، افزونه‌هایی را طراحی و پیاده‌سازی کند. این افزونه‌ها قابلیت‌های متنوعی ازجمله برچسب‌های متا، پیش نمایش گوگل، ویراستاری محتوا و … را دارند.

با توجه به اینکه مرتبا قوانین و الگوریتم‌های موتورهای جستجو مانند گوگل در حال تغییرند، پلاگین‌ها هم نیاز به توسعه و آپدیت دارند. برای به دست آوردن این توانایی باید آموزش پلاگین نویسی در وردپرس را به‌دقت یاد بگیرید.

درصورتی‌که تسلط به این موضوع پیدا کنید، می‌توانید برای خودتان کسب‌وکاری راه انداخته و پلاگین موردنظرتان را طراحی کنید. در غیر این صورت می‌توانید به تیم‌های تولید پلاگین پیوسته و با آن‌ها همکاری داشته باشید. این فرصت شغلی بسیار طرفدار دارد و درآمد آن نیز مناسب در نظر گرفته شده است.

2- توسعه کسب‌وکار بر پایه سئو و برنامه نویسی

فرصت های شغلی برنامه نویسی که به همراه سئو می‌توانند برای افراد درآمدزایی کنند، عناوین محدودی ندارند. یکی از راه‌های مؤثر برای افزایش بازدید، درآمد و مشتری از طریق فضای مجازی، توسعه کسب‌وکار بر پایه سئو و برنامه نویسی است.

بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو یک فرآیند به شمار می‌رود که از تکنیک‌ها و روش‌های خاصی استفاده کرده تا وب‌سایت مورد نظر را برای کاربران و موتورها بهبود بخشد. بخش‌های مختلفی در سئو وجود دارند که شامل تحلیل کلمات کلیدی، بهبود فنی سایت، بهینه‌سازی محتوا، افزایش اعتبار، سایت مپ و … می‌شوند.

توسعه نرم‌افزار یا برنامه نویسی به فرآیندی می‌گویند که از ابزارها و زبان‌های متفاوت کامپیوتری استفاده و قابلیت‌های مختلف را روی وب‌سایت پیاده‌سازی می‌کند. این فرآیند نیز شامل مواردی ازجمله توسعه پایگاه داده، ui، ux، امنیت سایت، تست و رفع اشکال و … است.

حال با توجه به معرفی دو فرآیند سئو و برنامه نویسی، می‌توان فرصت های درآمدزایی بهتری را برای کسب‌وکار خود ایجاد کرد. برای توسعه یک بیزینس بر پایه بهبود موتورها و توسعه نرم‌افزار، باید آموزش‌های کامل و جامعی را در این خصوص ببینید؛ همچنین می‌توانید از افراد یا شرکت‌هایی که در این زمینه متخصص هستند کمک بگیرید یا استفاده کنید.

با ترکیب این دو مورد می‌توانید وب‌سایت خود را به‌گونه‌ای طراحی کنید که علاوه بر جذاب و کاربرپسند بودن، نزد گوگل نیز مورد تائید باشد. در این صورت وب‌سایتی که طراحی کردید، در صدر جستجوها قرار خواهد گرفت. با پیاده‌سازی این دو فرآیند به‌طور هم‌زمان، بازدیدکنندگان بیشتری را به وب‌سایت جذب خواهید کرد و احتمال اینکه تبدیل مشتری یا خریدار شوند، افزایش می‌یابد. در این صورت توسعه کسب‌وکار شما از طریق این دو مورد تضمین خواهد شد.

3- کسب درآمد از طریق رفع ایرادهای تکنیکال سایت

یکی از روش‌های کسب درآمد از طریق برنامه نویسی، رفع ایرادات تکنیکالی سایت است. افراد می‌توانند با دیدن آموزش و کسب مهارت در این خصوص، به بهبود عملکرد و کارایی وب سایت‌های دیگران کمک کنند و از این طریق به کسب درآمد برسند. برای انجام این کار باید با مفاهیم و ابزارهای تحلیل تکنیکال وب‌سایت به خوبی آشنا باشید.

باید بتوانید نقاط قوت و ضعف وب‌سایت‌ها را شناسایی کنید و راه‌حل‌های مناسبی را ارائه دهید. مواردی که در تحلیل تکنیکال سایت مورد استفاده قرار می‌گیرند، شامل موارد زیر است:

سرعت بارگذاری سایت

 یکی از عواملی که سبب ایجاد تجربه کاربری مناسب می‌شود، سرعت لود صفحه نام دارد. بالا بودن سرعت این موضوع، می‌تواند رضایت کاربر و درنتیجه موتورهای جستجو را به همراه داشته باشد.

شاید تابه‌حال بین فرصت های شغلی سئو، آشنایی با ابزارهای جی تی متریکس یا Google PageSpeed Insights را دیده باشید. این دو مورد سرعت بارگذاری سایت را بررسی کرده و می‌توانند عوامل مؤثر بر آن‌ها را شناسایی کنند.

در نتیجه بررسی این عوامل می‌توان از طریق بهینه‌سازی عکس‌ها، استفاده از CDN و فشرده‌سازی فایل‌های جاوا اسکریپت و سی اس اس، سرعت وب‌سایت را بهبود بخشید. تشخیص موارد مؤثر و بهبود دادن آن‌ها برای کسب درآمد در این حوزه، یکی مهم‌ترین عوامل کلیدی است.

سئو

مورد بعدی که در این مقاله راجع به آن زیاد صحبت کردیم، همان بهبود موتورهای جستجو است؛ اما در این قسمت به‌صورت تکنیکال به کار گرفته می‌شود. هدف نهایی فرآیند سئو افزایش بازدید مخاطبان از وب‌سایت است؛ اما به‌صورت تکنیکالی یعنی افزایش قابلیت‌های دیده شدن وب‌سایت در نتایج جستجو.

در این قسمت از ابزارهایی مانند گوگل سرچ کنسول استفاده می‌شود تا وضعیت سئو آن به دست آید. با استفاده از این ابزارها، نقاط قوت و ضعف وب‌سایت را می‌توان تشخیص داد؛ در این صورت با بهینه‌سازی برچسب‌ها، لینک‌ها، محتوا، سایت مپ، عنوان‌ها …، می‌توان آن را بهبود بخشید.

Ui/ux

طراحی رابط و تجربه کاربری به فرآیندی گفته می‌شود که استفاده از وب‌سایت را برای کاربران راحت‌تر و جذاب‌تر می‌کند. از طریق این دو موضوع آسان بودن استفاده و رضایت کاربران به دست می‌آید که سبب جذابیت صفحه‌ها می‌شوند.

برای انجام این کار باید آموزش با انواع ابزارها مانند گوگل آنالیتیکس یا هات جار را ببینید که از ابزار سئو نیز به شمار می‌روند. از طریق این موارد می‌توانید رفتار کاربر درون وب‌سایت را به‌طور کامل بررسی کرده و نقاط ضعف یا قوت تجربه و رابط کاربری را پیدا کنید.

درنهایت با به‌کارگیری روش‌های متفاوتی ازجمله بهینه‌سازی رنگ‌ها، فونت‌ها، منوها، آیکون‌ها، دکمه‌ها، فرم‌ها و … می‌توانید ui/ux را بهبود ببخشید. برای اینکه از طریق رفع ایرادات تکنیکال سایت درآمد کسب کنید، می‌توانید با کسب‌وکارهایی که به خدمات شما نیاز دارند، قرارداد ببندید.

4- توسعه ابزار Saas سئو

توسعه ابزار saas از طریق برنامه نویسی

ابزار saas یا همان Software as a Service به همان ابزار های آنلاین و تحت وب گفته می شود که توانایی انجام یکسری کار ها را دارند به عنوان مثال ابزار های MOZ ، Ahrefs ، جت سئو و … ابزار های saas سئویی به حساب می آیند. توسعه ابزار saas سئو فرآیندی به شمار می‌آید که در طی آن بهینه‌سازی وب‌سایت جهت جذب و نگه‌داری مشتریان استفاده می‌شود. برای توسعه این ابزار باید موارد زیر رعایت شوند:

  • انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای انجام سئو و رقابت با دیگر کسب‌وکارهایی که از saas استفاده می‌کنند.
  • تولید محتوای مناسب، مفید و جذاب جهت جذب بازدیدکنندگان و تبدیل آن‌ها به مشتری بالقوه.
  • بهینه‌سازی وب‌سایت از لحاظ فنی، جهت افزایش امنیت، سرعت و قابلیت استفاده.
  • لینک‌های معتبر به وب‌سایت خود از طریق منابع مرتبط و معتبر.
  • پیگیری مداوم و اندازی‌گیری عملکرد وب‌سایت و ابزار saas با استفاده از انواع ابزارهای تحلیل وب.

فرصت های شغلی برنامه نویسی

فرصت های شغلی برنامه نویسی

برنامه نویسی به‌تنهایی یکی از مواردی است که با یادگیری و کسب تجربه در آن می‌توان به درآمدهای بسیار بالایی رسید. زمان گذاشتن در این موضوع می‌تواند از شما یک فرد متخصص بسازد که در زمینه‌های متنوعی توانایی انجام کار دارد. امروزه برنامه نویسی وب‌سایت و سئو باهم گره عجیبی خورده‌اند و هر جا یکی از آن‌ها باشد، ممکن است به دیگری نیز احتیاج پیدا شود.

1- امنیت وب‌سایت

یکی از عوامل بسیار مهم در برنامه نویسی وب‌سایت که نزد موتورهای جستجو نیز اعتبار زیادی دارد، امنیت وب‌سایت است. با ایجاد امنیت درون یک وب‌سایت می‌توان یک وب‌سایت را در موتورهای جستجو محبوب‌تر نشان داد. امنیت یک وب‌سایت یعنی حفاظت از اطلاعات آن و کاربرانش در مقابل نفوذگران که اهمیت بسیار زیادی برای مخاطبان و گوگل دارد. امنیت وب‌سایت در برنامه نویسی و سئو به چند صورت اثرگذار است:

استفاده از پروتکل

پروتکل امن یک وب‌سایت HTTPS نام دارد که می‌تواند با استفاده از رمزنگاری، ارتباط بین کاربر و سایت را مورد محافظت قرار دهد. استفاده از این پروتکل، یکی از سیگنال‌های مهم وب‌سایت به موتورهای جستجو برای رتبه‌بندی بهتر آن‌هاست.

با وجود این پروتکل‌ها اعتماد کاربر به آن وب‌سایت بیشتر شده و نرخ تبدیل بالاتر خواهد رفت. مسئولیت انجام فرآیند فعال‌سازی این پروتکل بر عهده مسئول امنیت یک وب‌سایت قرار می‌گیرد. برای استفاده از پروتکل مورد نظر باید گواهینامه SSL خریداری شود و سپس روی سرور نصب شود.

نرفتن در لیست سیاه

مورد بعدی که بسیار مهم است و افراد امنیتی وب‌سایت باید بدانند، نحوه قرار نگرفتن در لیست سیاه است. این مهارت‌ها می‌توانند برای افراد درآمد خوبی را جذب کنند؛ زیرا بازار کار قوی دارند. درواقع تمام وب‌سایت‌ها نیازمند رعایت این نکات هستند تا رتبه مناسبی را در گوگل دریافت کنند.

لیست سیاه همان فهرستی است که توسط گوگل، تحت عنوان عوامل خطرناک، مخرب، آلوده و تقلبی شناخته می‌شود. هنگامی‌که یک وب‌سایت درون بلک لیست قرار می‌گیرد، رتبه و ترافیک آن کاهش بسیاری را تجربه خواهد کرد. برای اینکه از این اتفاق جلوگیری شود، باید از به‌روز بودن پلاگین‌ها، نرم‌افزارها، قالب‌ها و سایر مؤلفه‌ها اطمینان حاصل کرد.

از لینک‌های خارجی مرتبط و معتبری باید هنگام لینک سازی استفاده کرد و به‌طور هم‌زمان لینک‌های مخفی، غیرقانونی یا شکسته را حذف کرد. اقدامات بسیار زیادی در حوزه امنیت وب‌سایت انجام می‌شود و بر عهده برنامه نویسی قرار می‌گیرد که به مفاهیم برنامه نویسی و سئو تسلط کافی داشته باشد.

بک آپ گیری منظم

یکی از روش‌های پیشگیرانه جهت حفظ امنیت وب‌سایت‌ها گرفتن بک آپ منظم است. پشتیبان‌گیری مداوم می‌تواند در صورت بروز هرگونه آسیب، حمله، سانحه یا خطا از داده‌های وب‌سایت محافظت کند. این کار خطر از دست دادن داده‌ها، رتبه گوگل، درآمد و کاربران وب‌سایت را کاهش می‌دهد.

2- نگهداری از وب‌سایت

یکی دیگر از فرصت های شغلی برنامه نویسی، نگه‌داری از وب‌سایت نام دارد که به‌طور کل روی سئو نیز اثر مستقیمی دارد. این روند شامل به‌روزرسانی، بهبود، اصلاح و تعمیر وب‌سایت مورد نظر است و بازار کار بسیار مناسبی دارد.

درواقع تنها کد نویسی و انجام فعالیت‌های سئو نیست که سایت را نزد گوگل معتبر می‌سازد، بلکه به‌روز و زنده نگه‌داشتن وب‌سایت بسیار اهمیت دارد. چندین روش برای انجام این کار وجود دارد که با دیدن آموزش برنامه نویسی و کسب مهارت می‌توانید آن‌ها را انجام دهید:

بررسی و بهینه‌سازی کدها

پس از انجام برنامه نویسی یک وب‌سایت، باید افراد به‌طور مداوم نسبت به آپدیت کردن انواع کدها مانند جاوا، HTML، CSS و … اقدام کنند. از این طریق می‌توان تمام خطاها، لینک‌های شکسته، باگ‌ها و دیگر مشکلات را تشخیص داد و نسبت به رفع آن‌ها اقدام کرد.

به‌روزرسانی محتوا

 در این روش باید هر چیزی که تحت عنوان محتوا درون سایت وجود دارد، ازجمله تصاویر، مقاله، جدول، فرم و … به‌طور مداوم آپدیت شوند.

آموزش برنامه نویسی و سئو یک فرصت مشترک برای کسب درآمد

یادگیری سئو و تسلط به یکی از شاخه های برنامه نویسی همانند php ، پایتون ، جاوا اسکریپت می‌تواند به شما این امکان را دهد تا در کوتاه ترین زمان بیشترین رشد را در بازار های مالی داشته باشید ، دلیل آن هم بسیار ساده است چراکه اساسا این دو حوزه مکمل یکدیگرند و شما با یادگیری هر دو آنها میتوانید به خودتان در جهت متمایز شدن در بازار کمک کنید و ایده های نابی را بدون نیاز به هرکسی اجرا کنید.

توجه! این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و محتوای آن توسط تبلیغ دهنده نگارش شده است.
آی تی جو مسئولیتی در قبال صحت و سقم محتوای تبلیغاتی ندارد.