Web Analytics Made Easy - Statcounter
پنج نوآوری مایکروسافت، که در سال 2021 باید منتظر آن باشیم

پنج نوآوری مایکروسافت، که در سال 2021 باید منتظر آن باشیم

MetaOS

مایکروسافت دارای یک استراتژی تکاملی در لایه بنیادی سرویس ابری خود Microsoft 365 است که نام اولیه آن MetaOS است.

MetaOS یک پلتفرم، متشکل از لایه ها و زیر مجموعه های ترکیبی است که برای انجام خدمات و کارها در تمامی دستگاه ها توسعه داده شده است.

از MetaOS در توسعه نسخه های جدید نرم افزار ها و پلتفرم های زیر استفاده شده است:

Office, Microsoft Graph, Visual Studio Dev  و Microsoft Power Apps

با استفاده از این پلتفرم هوشمند، در سال ۲۰۲۱ مایکروسافت پیامد های مثبتی را برای توسعه دهندگان و کاربران سرویس های ابری خود به ارمغان می‌آورد.

جست و جوی جهانی:‌ اطلاعات روی انگشتان شما

بیل گیتس موسس مایکروسافت از گذشته یک چشم‌انداز در حوزه تکنولوژی داشته و آن، در اختیار داشتن اطلاعات به جای جست و جو کردن آن بوده است.

او در رویداد Comdex سال ۱۹۹۰ سخنرانی تحت عنوان  “Information at Your Fingertips.”  ( اطلاعات در نوک انگشتان شما ) داشت. یک دهه بعد از آن به نظر می‌رسد که مایکروسافت سرانجام به عملی کردن این ایده نزدیک شده است. طی دو سال اخیر آن ها روی ایجاد یک تجربه کاربری جست وجوی واحد در تمامی پلتفرم های این شرکت شامل Office, Edge, Windows کار کرده اند.

و حالا در سال ۲۰۲۱ مایکروسافت آماده رونمایی از “پلتفرم جستجوی واحد” خود در تمامی نرم افزارها و دستگاه های خود است به طوری که با جستجو در یک دستگاه و یا یک نرم افزار به اطلاعات خود در تمامی پلتفرم مایکروسافت دسترسی خواهید داشت.

فراتر از IoT

مایکروسافت نخستین سرویس‌دهنده بزرگ Cloud بود که موضوع هیبرید hybrid را عملی کرد. هرچند بسیاری معتقدند که ترکیب کامپیوترهای خانگی و سرورها مثالی از«عصر هوشمند» بوده، اما به نظر می‌رسد مایکروسافت به دنبال تحولی بیشتر در این عرصه است.

وقتی از دستگاه‌های هوشمند صحبت می‌کنیم بسیاری به یاد اینترنت اشیا می‌افتند اما مایکروسافت عقیده دارد که اساسا هر نوع دستگاهی با قابلیت پردازش هوش مصنوعی می‌تواند به عنوان یک دستگاه هوشمند در نظر گرفته شود، حتی “مراکزداده ماژولار آژور Azure” که بدون اتصالات اینترنتی به طور متناوب از طریق ماهواره ارتباط و اتصال دارند، نوعی دستگاه‌ هوشمند به شمار به می‌آیند.

مایکروسافت هنوز رقیب سرویس AWS آمازون را که با نام رمزی فیجی Fiji شناخته می‌شود، معرفی نکرده است اما احتمالا در سال ۲۰۲۱ شاهد معرفی آن خواهیم بود. فیجی این امکان را به کاربران می‌دهد که آژور Azure را روی سرویس Cloud محلی خود راه‌اندازی کنند.

رایانه ابری مایکروسافت – Cloud PC

احتمالا مایکروسافت در بهار سال ۲۰۲۱ سرویس Cloud PC را رونمایی می‌کند که دسکتاپ به عنوان سرویس است. شعاری که به عنوان یکی از اهداف Windows 10 در بدو معرفی داشت.

“رایانه ابری” در واقع همان دسکتاپ مجازی است با این تفاوت که حالا همه می‌توانند بدون تجهیزات خاص و تنها با دسترسی به اینترنت از آن با مشخصات متنوع استفاده کنند. به این ترتیب از طریق این ویژگی تمامی پلتفرم مایکروسافت حالا به صورت ابری قابل استفاده است.

ویندوز 10X

پانوس پانای به عنوان مدیر ارشد محصول به تیم ویندوز اضافه شده که اولین شعار آن ها “ویندوز برگشته است!” به عنوان هدف اصلی دنبال می شود.

پانای و تیم‌اش می‌خواهند ثابت کنند که که شرکت دوباره روی ویندوز سرمایه‌گذاری عظیمی انجام داده و این کار را با استفاده از رویکردهایی چون امکان پذیر کردن پردازش پردازنده‌های ARM روی ویندوز و رونمایی از ویندوز 10X انجام می‌دهند. مایکروسافتی‌ها هنوز ویندوز 10X را برای تست در دسترس قرار نداده‌اند. اما آن را راهکاری برای فرم فاکتور های جدیدی همچون تبلت ها و لپ تاپ های دوگانه می دانند.

رامتین نورمحمد