Web Analytics Made Easy - Statcounter

ایلان ماسک: ربات اپتیموس مهم‌ترین محصول تسلاست

از نظر ایلان ماسک روبات تسلا اپتیموس پتانسیلی بیش‌تر از تجارت خودرو دارد و از سایبرتراک و نسل دوم رودستر مهم‌تر است.

به عنوان یک شرکت معروف خودروهای الکتریکی، شاید تصور شود که مهم‌ترین محصول در حال توسعه‌ی تسلا، یک وسیله نقلیه باشد؛ اما ایلان ماسک با این موضوع مخالف است. مدیرعامل بر این باور است که اپتیموس (Optimus)، ربات انسان‌نما بیش از هر چیز دیگری که در خط تولید این شرکت قرار دارد، از نظر تجاری اهمیت دارد.

ماسک در روز چهارشنبه، این ربات را «مهم‌ترین محصولی که امسال توسعه می‌دهیم» خواند. این یک ادعای جسورانه است، با توجه به اینکه سایبرتراک، قرار است تا سال آینده وارد بازار شود، یکی از محصولات در دست ساخت است، درمورد نسل دوم تسلا رودستر نیز همینطور است. این خودروی اسپورت 200 هزار دلاری قصد دارد سریع‌ترین خودروی تولیدی در جهان باشد و صفر تا صد آن تنها 1.9 ثانیه است. البته طبق شایعات، این خودرو ممکن است تا سال 2023 نیز عرضه نشود.

اپتیموس جایگزینی برای نیروی انسانی

تسلا این ربات 175 سانتی متری و 60 کیلوگرمی را در کنفرانس «روز هوش مصنوعی» در آگوست (شهریور) رونمایی کرد. ماسک گفت که این محصول می‌تواند با سرعت حدود 8 کیلومتر در ساعت حرکت کند و کارهایی را انجام دهد که برای انسان خطرناک، تکراری یا خسته‌کننده است.

ایلان ماسک و ربات تسلا اپتیموس

تسلا اعلام کرد که قصد دارد از همان دوربین‌های سیستم کمک راننده (اتوپایلوت) در سر ربات استفاده کند. در نهایت، انتظار می‌رود که هوش مصنوعی که برای ویژگی رانندگی خودکار استفاده می‌شود، در دستگاه پیاده‌سازی شود، و به آن اجازه دهد در جهان حرکت کند و وظایف را بدون تکیه بر دستورالعمل‌های خط به خط انجام دهد.

ماسک در سخنان خود اضافه کرد که این ربات این پتانسیل را دارد که در طول زمان از تجارت خودرو مهم‌تر باشد. در پاسخ به سوالی درباره کاربردهای اولیه آن، او گفت که احتمالاً در تسلا، برای «جابجایی قطعات در کارخانه یا چیزی شبیه به آن» استفاده خواهد شد.

او گفت: «بنیان اقتصاد نیروی کار است. پس اگر واقعاً کمبود نیروی کار نداشته باشید چه اتفاقی می‌افتد؟ اپتیموس در مورد این موضوع است. بنابراین محصولی بسیار مهم خواهد بود.»

ماسک گفت تسلا هیچ مدل خودروی جدیدی را در سال 2022 معرفی نخواهد کرد زیرا در عوض بر حفظ تولید مدل‌های فعلی خود تمرکز می‌کند. او هیچ اطلاعات خاصی خاصی در مورد سایبرتراک، رودستر نسل دوم ارائه نکرد.