Web Analytics Made Easy - Statcounter

کمیته ضد انحصار بریتانیا (CMA) بر روی رابطه مایکروسافت و OpenAI تحقیقات انجام می‌دهد

سازمان رقابت بریتانیا در مورد نفوذ مایکروسافت در شرکت OpenAI اظهار نگرانی کرد. CMA پیش از این در پرونده خرید اکتیویژن هم خاری در چشم مایکروسافت بوده است
CMA - Microsoft - OpenAI سم آلتمن - ساتیا نادلا

مایکروسافت واقعاً باید از سازمان رقابت و بازارهای بریتانیا (CMA) متنفر باشد. این ناظر آخرین و سخت‌ترین رگولاتوری بود که مایکروسافت در خرید 69 میلیارد دلاری اکتیویژن بلیزارد با آن دست و پنجه نرم کرد. اکنون، CMA بار دیگر می‌خواهد تحقیقات در مورد رابطه مایکروسافت با OpenAI را آغاز کند که احتمالاً ناشی از هرج و مرج مدیریتی اخیر در شرکت ChatGPT است.

CMA اعلام کرد فرصتی برای شرکت‌های ثالث فراهم می‌کند تا در مورد اینکه آیا مشارکت بین مایکروسافت و OpenAI، از جمله تحولات اخیر مربوط به مدیرعامل این شرکت، سام آلتمن، منجر به ادغام فعالیت دو شرکت و کنترل بیشتر مایکروسافت شده است یا نه، اظهار نظر کنند.

تخمین زده می‌شود که مایکروسافت 13 میلیارد دلار در OpenAI سرمایه‌گذاری کرده است و بسیاری از ابزارهای هوش مصنوعی این شرکت را در محصولات خود ادغام کرده است. CMA از این همکاری در توسعه فناوری و ارائه انحصاری خدمات ابری توسط مایکروسافت به OpenAI به عنوان یک مشارکت نزدیک و چند وجهی یاد می‌کند.

تحولات اخیر که CMA به آن اشاره می کند به آشفتگی‌هایی اشاره دارد که ماه گذشته در OpenAI رخ داد. این تحولات زمانی شروع شد که سم آلتمن، مدیر عامل شرکت، توسط هیئت مدیره اخراج شد و اعلام این که دیگر به توانایی آلتمن برای رهبری OpenAI و ارتباطات صادقانه با هیئت مدیره اعتماد ندارند. پس از انتشار این خبر، سهام مایکروسافت تا 2/4 درصد سقوط کرد.

پس از آن گزارش‌هایی مبنی بر تعویض هیئت‌مدیره و بازگشت آلتمن منتشر شد، البته پیش از آن ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت اعلام کرد که آلتمن به عنوان رئیس یک تیم تحقیقاتی جدید هوش مصنوعی به شرکت مایکروسافت ملحق می‌شود.

بنا بر گزارش ها آلتمن با کمک نادلا، به OpenAI بازگشت. او تحت یک هیئت مدیره موقت سه نفره جدید به عنوان مدیر عامل بازگردانده شد، هیئت مدیره‌ای که حالا یک عضو ناظر بدون رای از مایکروسافت در آن حضور می‌یابد.

CMA گفت که می‌خواهد بررسی کند که آیا این مشارکت مایکروسافت منجر به کنترل OpenAI شده است یا خیر و اینکه آیا این می‌تواند تأثیری بر رقابت بازار هوش مصنوعی داشته باشد.

برد اسمیت، رئیس مایکروسافت در پاسخ به این موضوع در بیانیه‌ای گفت که رابطه این شرکت با OpenAI تضمین می‌کند که هر دو شرکت مستقل باقی می‌مانند.

اسمیت گفت:«تنها چیزی که تغییر کرده این است که مایکروسافت اکنون یک ناظر بدون رای در هیئت مدیره OpenAI خواهد داشت که بسیار متفاوت از مواردی مانند خرید DeepMind توسط گوگل در بریتانیا است. ما از نزدیک با CMA همکاری خواهیم کرد تا همه اطلاعاتی که نیاز دارد را ارائه کنیم.»

CMA آخرین رگولاتوری بود که در اوایل سال جاری مانع از تصاحب اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت شد. سازنده ویندوز در نهایت مجبور شد حقوق استریم ابری تمامی بازی‌های رایانه‌ای و کنسولی فعلی و جدید اکتیویژن بلیزارد را که طی 15 سال آینده منتشر شده‌اند، به یوبی‌سافت منتقل کند تا بتواند این سازمان ناظر را راضی کند.