گراویتون 3 معرفی شد | introduce graviton 3

آمازون نسل سوم پردازنده‌های گراویتون را معرفی کرد

پردازنده مبتنی بر آرم آمازون وب سرویس برای محاسبات پیچیده مناسب خواهد بود
پردازنده مبتنی بر آرم آمازون وب سرویس برای محاسبات پیچیده مناسب خواهد بود

در کنفرانس re:Invent، آمازون وب سرویس، جدیدترین نسل از پردازنده‌های مبتنی بر آرم خود، گراویتون 3 را معرفی کرد که طبق ادعای شرکت، حداقل 25٪ بیشتر از تراشه‌های نسل قبل در بارهای کاری کلیدی سریع‌تر خواهد بود.

AWS همچنین گفت که گراویتون 3 دارای بهبود عملکرد سه برابری در بارهای کاری یادگیری ماشینی و عملکرد رمزنگاری است. علاوه بر این AWS ادعا می‌کند که تراشه‌های جدید 60 درصد انرژی کمتری مصرف خواهند کرد.

این تراشه‌ها اولین تراشه‌هایی هستند که از حافظه DDR5 استفاده می‌کنند که 50 درصد پهنای باند بالاتری نسبت به DDR4 ارائه می‌کند اما مصرف انرژی بسیار کمتری دارد.

افزایش پهنای باند گراویتون 3 نسبت به نسل قبل
افزایش پهنای باند در پردازنده‌های گراویتون 3

کاربرد پردازنده‌های گراویتون 3

در زمان معرفی این پردازنده، جف بار از AWS اعلام کرد که این پردازنده‌ها برای بارهای کاری فشرده مانند HPC، پردازش دسته‌ای، اتوماسیون طراحی الکترونیکی (EDA)، رمزگذاری رسانه، مدل‌سازی علمی، تجزیه و تحلیل توزیع‌شده و استنتاج یادگیری ماشین مبتنی بر CPU کاربردی هستند.

معرفی گراویتون 3
جف بار در حال معرفی گراویتون 3

آمازون در مورد این پردازنده اعلام کرد که هسته‌های جدید از حافظه کش اختصاصی برای هر vCPU و یک تأیید هویت جدید برای بهبود امنیت پشتیبانی می‌کنند. گراویتون 3 همچنین از رمزگذاری حافظه همیشه روشن پشتیبانی می‌کند. البته AWS هنوز تمام جزئیات فنی پردازنده مرکز داده گراویتون 3 را معرفی نکرده است، مانند اینکه آیا این پردازنده بر روی هسته‌های آرم نئوورس (Arm Neoverse) ساخته شده است یا از هسته‌های سفارشی استفاده می‌کند.

پردازنده آرم نئوورس | arm neoverse
تراشه آرم نئوورس
آی تی جو بستری جهت اطلاع رسانی، مدیریت و برگزاری وبینارهای تخصصی و آموزشی شما