Web Analytics Made Easy - Statcounter

5 ویژگی مورد نیاز آیفون 16 برای به چالش کشیدن اندرویدی‌ها

اپل برای به چالش کشیدن پرچمدارهای سامسونگ و گوگل، باید قابلیت‌های هوش مصنوعی را در آیفون 16 معرفی کند و در سیری، ویرایش ویدیو، ترجمه، پاسخگویی خودکار و نقشه از آن استفاده کند.
فناوری های مورد نیاز آیفون 16

پیش‌بینی می‌شود آیفون ۱۶ همچون پرچمداران اندرویدی به قابلیت‌های هوش مصنوعی مولد برخوردار باشد. غول کوپرتینویی باید از فناوری‌های جدید هوش مصنوعی استفاده کند تا بازی را به سری گلکسی اس 24 سامسونگ و گوگل پیکسل ۸ واگذار نکند. غول‌های اندرویدی هر دو به ابزارهای هوش مصنوعی مولد قدرتمندی مجهز شده‌اند.

اما اپل همیشه تمایل دارد محصولاتش منحصربه‌فرد باشد، بنابراین به سادگی از فناوری دیگران استفاده نمی‌کند و در پذیرش قابلیت‌های دیگر رقبا عجله نمی‌کند، به عنوان مثال می‌توان به عدم تمایل اپل به استفاده از نمایشگرهای 120 هرتزی و USB-C اشاره کرد.

بنابراین اپل چگونه می‌تواند از هوش مصنوعی مولد برای متمایز شدن از بقیه گوشی‌ها برای بهترین شدن استفاده کند؟ برخی از موارد زیر ممکن است خیال بافی و حدس‌و‌گمان‌های اولیه باشد، اما تعدادی از آن‌ها دور از ذهن نیست.

۱) به‌کارگیری هوش مصنوعی مولد در سیری

در سال‌های گذشته دستیارهای مجازی باهوش‌تر و توانمندتری نسبت به سیری مانند Google Assistant و Amazon Alexa در اختیار کاربران بوده است. اما سیری روز‌به‌روز بهتر شده است و به نظر فرصتی وجود دارد که با تزریق هوش مصنوعی مولد به این دستیار، در این رقابت پیروز شود.

در گوشی‌هایی مانند پیکسل ۸ پرو و گلکسی اس ۲۴ اولترا، هوش مصنوعی مولد در برنامه‌های منتخب پیاده‌سازی می‌شود یا به عنوان یک ابزار اختصاصی وجود دارد (به عنوان مثال می‌توان به Circle to Search یا Magic Editor اشاره کرد.) اما نمی‌توانید از دستیارهایی مانند Bixby یا Google Assistant بخواهید که عکسی را برای شما ویرایش کنند یا توصیفی به زبان طبیعی از آنچه روی صفحه اتفاق می‌افتد ارائه دهند. حداقل الان این ویژگی وجود ندارد.

اما اگر اپل بتواند مدل‌های هوش مصنوعی مولد را در سیری بسازد، می‌توانیم دستیاری داشته باشیم که می‌تواند به سوالات کاربران پاسخ دهد یا حتی در کارهایی مانند ویرایش تصویر کمک کند.

انجام این کار نه تنها استفاده از ویژگی‌های هوش مصنوعی را یکپارچه می‌سازد، بلکه می‌تواند تا حدودی ابهامات استفاده از هوش مصنوعی را برای کاربران غیرمسلط به فناوری مرتفع کند.

۲) ویرایش ویدیو با هوش مصنوعی

Magic Editor در سری پیکسل ۸ و Generative Edit در گوشی‌های گلکسی اس ۲۴، دو ابزار قدرتمند هوش مصنوعی مولد هستند. آن‌ها به شما اجازه می دهند بدون نیاز به دانش فتوشاپ یک عکس را ویرایش کنید. اما بسیاری از مردم در عکاسی با موبایل و ابزارهای ویرایش موبایل آنقدر ماهر شده‌اند که چنین ویژگی می‌تواند تا حدودی زائد باشد.

بنابراین اپل می تواند قابلیت استفاده از هوش مصنوعی مولد برای ویرایش ویدیوها را ایجاد کند. تصور کنید که با استفاده از یک ویرایشگر مبتنی بر هوش مصنوعی یا به سادگی از سیری بخواهید که یک کلیپ از ویدیویی که گرفته‌اید ایجاد کند. چنین ویژگی می‌تواند برای تولیدکنندگان محتوا به خصوص در شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام بسیار مفید باشد.

از طرفی از آنجایی که آیفون‌ها پیشتاز فیلم‌برداری در گوشی‌های هوشمند هستند، اپل می‌تواند از هوش مصنوعی مولد برای حفظ برتری خود استفاده کند.

۳) ابزار ترجمه هوشمند

قابلیت ترجمه زبان مبتنی بر هوش مصنوعی جدید نیست و هوش مصنوعی مولد به ارائه ترجمه‌های بهتر و سریع‌تر از طریق گوشی‌هایی مانند پیکسل ۸ کمک کرده است. اپل در اینجا تا حدودی عقب مانده است، بنابراین منطقی است که ترجمه آنی هوش مصنوعی با قابلیت ترجمه مکالمات کلامی را از اپل بپذیریم.

اما این ویژگی می‌تواند فراتر از این هم ظاهر شود، مثلاً سیری به‌طور خودکار زبان‌های مختلف را شناسایی کند و پاسخ‌ها را ارائه ‌دهد. یا شاید فناوری هوش مصنوعی بتواند هنگام نمایش ایمیل یا صفحات اینترنت، محتوای متنی را به زبان کاربر تغییر دهد.

4) غربالگری تماس

غربالگری تماس (Call Screening) به کمک هوش مصنوعی مولد چیزی است که برخی از گوشی‌های اندرویدی مانند پیکسل می‌توانند ارائه دهند. اکنون وقت آن رسیده است که اپل نیز همین کار را انجام دهد.

از آنجایی که برخی از تماس‌های هرزنامه انجام می‌شوند، از یک ویژگی هوشمند غربالگری تماس که می‌تواند بدون دخالت من پاسخ‌های مودبانه اما لازم را ارائه دهد.

5) نقشه هوشمند

اپل مپ دیگر مثل سابق مزخرف نیست و می‌تواند حرف‌هایی برای گفتن داشته باشد! اما کاربران آیفون همچنان دوست دارند ویژگی‌های هوشمندتری داشته باشد.

به عنوان مثال می‌تواند هوش مصنوعی مولد در آن تعبیه شده باشد تا بتوانم درخواست‌های مستقیم برای برنامه مطرح شود و توصیه‌ها و راهنمایی‌های مسیریابی را بر اساس خواسته‌های کاربر عنوان کند.