Web Analytics Made Easy - Statcounter
مرکز داده سبز چیست؟

مرکز داده سبز چیست؟

مراکزداده در گروه‌های مختلفی طبقه بندی می‌شوند که این طبقه بندی منطبق با یک سری معیارها و ضوابط است. یکی از اصطلاحات پرکاربرد و شاید عجیب برای برخی از افراد مرکز داده سبز است.

مرکزداده سبز یک فناوری پیچیده یا عجیب نیست، بلکه همان گونه که از نامش پیدا است اشاره به مرکزداده‌ای دارد که عملکرد آن آسیب های کمتری به محیط زیست می زند.

گزارشی که چند وقت پیش آزمایشگاه لاورنس برکلی منتشر کرد نشان داد میزان مصرف برق توسط مراکزداده در هر پنج سال دست کم دو برابر افزایش پیدا کرده است.

به طور مثال، در سال 2000 میلادی این میزان برابر با 12 میلیارد کیلووات ساعت بود که پنج سال بعد این رقم به مرز 23 میلیارد کیلووات ساعت افزایش پیدا کرد. این آمارها نشان می‌دهند که میزان فروش سرورها نیز هرپنج سال یک بار تقریبا دو برابر شده است همچنین در سال 2005 میلادی تنها در ایالات متحده میزان فروش سرورها به رقم 2/8 میلیون دستگاه رسید که این رقم در سال 2009 با رشدی نزدیک به دو برابر به رقم 4/9 میلیون دستگاه رسید.

مراکزداده، سرورها و سایر تجهیزاتی که در اتاق های سرور قرار می گیرند به تجهیزات سرمایشی قدرتمندی نیاز دارند که انرژی قابل توجهی را مصرف می کنند که هزینه های مالی زیادی به شرکت‌ها تحمیل می‌کنند و مهم تر از آن باعث گرم تر شدن دمای زمین می شوند و تأثیر منفی بر اکوسیستم طبیعی می گذارند.

این موضوع باعث شد تا شرکت های بزرگی همچون سان، آی بی ام، اینتل، ای ام دی، مایکروسافت و … یک نهاد غیرانتفاعی به نام شبکه سبز (Green Grid) تأسیس کنند که اکنون این نهاد بیش از 175 عضو دارد. هدف از تاسیس این نهاد تدوین استانداردهایی برای کاهش میزان مصرف برق مراکزداده است.

مرکزداده سبز، کارکردی مشابه با مراکز داده عادی دارد که وظیفه اصلی آن ذخیره سازی، سازمان‌دهی، نظارت و انتشار داده‌ها است، با این تفاوت که برای حداقل رساندن تأثیرات مخرب زیست محیطی میزان برق مصرفی برای روشنایی، خنک سازی و تأمین انرژی تجهیزات به حداقل می‌رسد.

مرکزداده سبز چیست؟

یک مرکزداده می تواند با رعایت ضوابط و قوانینی که بنیاد شبکه سبز آن‌ها را تدوین کرده به یک مرکز داده سبز تبدیل شود. از جمله این معیارها به موارد زیر میتوان اشاره کرد:

1- محاسبه میزان مصرف انرژی

برای محاسبه میزان مصرف انرژی استانداردی به نام شاخص هدفمندسازی مصرف برق (PUE) وجود دارد.

توضیح اجمالی فرمول به این شرح است که نسبت مقدار انرژی مصرفی مرکزداده که تمامی تجهیزات را شامل می‌شود به مقدار انرژی مصرفی در تجهیزات فناوری اطلاعات تقسیم می شود.

هرچه مقدار شاخص به دست آمده به عدد یک نزدیکتر باشد؛ نشان می‌دهد که میزان برق مصرفی مرکز داده به شکل هوشمندانه و درستی مدیریت شده است. دقت کنید در زمان محاسبه، باید مصرف انرژی تمامی تجهیزات نمایان و غیرنمایان (تلفات انرژی) را محاسبه کنید.

2- بازطراحی سامانه‌های خنک‌سازی مرکزداده

یکی دیگر از مفاهیم مهم اتاق سرور که باید به آن دقت ویژه‌ای داشته باشید، به کارگیری درست مکانیستم راهرو گرم و سرد است. پیاده سازی درست راهرو سرد و گرم به این صورت است که هوای سرد به شکل متمرکز و هدفمند به رک شبکه وارد می‌شود و هر محفظه و شکافی که باعث خروج هوای سرد می‌شود پوشانده می‌شود.

فاکتورهای دیگری نیز باید موردتوجه قرار گیرند که از آن جمله می توان به استفاده از انرژی‌های طبیعی، به کارگیری تجهیزاتی که برچسب انرژی کم مصرف دارند، پیاده سازی مجازی سازی در سطوح مختلف، بررسی مجدد افزونگی‌ها، به کارگیری تجهیزات ماژولار و … اشاره کرد که هر یک از این مفاهیم توضیحات خاص خود را دارند.

رامتین نورمحمد