Web Analytics Made Easy - Statcounter
western digital hard disk - وسترن دیجیتال

رونمایی وسترن دیجیتال از هارد سرور ۲۶ ترابایتی

بزرگترین هارد سرور وسترن دیجیتال از قابلیت SMR بهره می‌برد و به جای هوا از گاز هلیوم پر شده است.
بزرگترین هارد سرور وسترن دیجیتال از قابلیت SMR بهره می‌برد و به جای هوا از گاز هلیوم پر شده است.

شرکت وسترن دیجیتال از پیشگامان عرصه محصولات ذخیره‌سازی قصد دارد هارد دیسک سرور با ظرفیت 26 ترابایت را روانه بازار کند.

برای رسیدن به این نقطه عطف، این شرکت به فناوری به نام ضبط مغناطیسی پوششی (SMR) متکی است. این رویکرد به افزایش ظرفیت در ازای سرعت نوشتن کمک می‌کند و درایوهای جدید را به ویژه برای ذخیره‌سازی طولانی مدت در محیط‌های ابری مناسب می‌کند.

وسترن دیجیتال همچنین یک درایو سرور معمولی 22 ترابایتی و خانواده جدیدی از SSD‌های NVMe با ظرفیت بالا را برای برنامه‌های کاربردی ابری راه اندازی می‌کند که از پهنای باند بالاتر رابط PCIe 4 پشتیبانی می‌کنند.

معرفی این محصولات این هفته در کنفرانس What’s Next Western Digital در سانفرانسیسکو صورت گرفت.

what's next western digital

اشلی گوراخپوروالا (Ashley Gorakhpurwalla)، مدیر کل واحد تجاری هارددیسک در وسترن دیجیتال می‌گوید: «به عنوان یک شریک قدیمی برای ارائه‌دهندگان ابری پیشرو، ما نیازهای منحصر به فرد آن‌ها را در زیرساخت ابری نسل بعدی درک می‌کنیم و در کنار فناوری خود، در چندین طرح نوآورانه هارددیسک، سرمایه‌گذاری می‌کنیم.»

اشلی گوراخپوروالا

بزرگترین هارد سرور دنیا

Ultrastar DC HC670 با ظرفیت 26 ترابایت دارای ده صفحه دیسک با ظرفیت 2.6 ترابایت است که به لحاظ تراکم داده به رتبه اول در صنعت دست می‌یابد.

مانند دیگر هارددیسک‌های با ظرفیت بالا، به جای هوا با هلیوم پر شده است، زیرا این گاز بی اثر مقاومت کمتری ارائه می‌دهد. این ویژگی ساده، سازندگان درایو را قادر می سازد تا توان مورد نیاز، وزن، لرزش دیسک، سایش مکانیکی و دمای داخلی را کاهش دهند. وسترن دیجیتال در سال 2013 شروع به قرار دادن هلیوم در برخی از درایوهای خود کرد، در حالی که رقیب اصلی آن سیگیت نیز در سال 2016 به این کار رغبت نشان داد.

یکی دیگر از ترفندهای مورد استفاده در درایوهای جدید، فناوری ثبت مغناطیسی عمودی (ePMR) وسترن دیجیتال با کمک انرژی است. در این فناوی جریان الکتریکی به هد محصول اعمال می‌شود و آن را قادر می‌سازد تک تک بیت‌های داده را نزدیک‌تر به هم بنویسد. ePMR اولین بار در سال 2020 در محصولات تجاری ظاهر شد و وسترن دیجیتال در این زمینه نیز پیشرو بود.

و در نهایت، درایوهای جدید از OptiNAND بهره می‌برند، قابلیتی که جایگزین بخش کوچکی از DRAM می‌شود که معمولاً در هارد دیسک‌ها برای عملیات‌های مختلف کش استفاده می‌شود، با یک تکه بزرگ‌تر از حافظه فلش که توانایی بیشتری برای دست نخورده نگه داشتن داده‌ها در صورت قطع شدن برق دارد.

با نگاهی به آینده، وسترن دیجیتال گفت مطمئن است که این فناوری‌ها آن را قادر می‌سازد هارددیسک‌هایی با ظرفیت 30 ترابایت و بیشتر تولید کند. برای اطمینان از پیشرفت بیشتر، این شرکت به کار بر روی فناوری ضبط مغناطیسی به کمک گرما (HAMR) ادامه می‌دهد، که یک لیزر کوچک را به سر هدر می‌بندد تا سطح پلاتر را برای اثرات مغناطیسی پذیراتر از کند.

به نظر می‌رسد سیگیت در توسعه فناوری HAMR جلوتر است و اولین درایوهای تجاری از این نوع را در دهه 2020 معرفی می‌کند. هر دو مدل Ultrastar DC HC570 با ظرفیت 22 ترابایت و Ultrastar DC HC670 با ظرفیت 26 ترابایت در تابستان امسال عرضه خواهند شد.