Web Analytics Made Easy - Statcounter
ایلان ماسک

سهامداران توییتر از ایلان ماسک شکایت کردند

سهامداران توییتر از ایلان ماسک و شرکت توییتر به خاطر آسیب عمدی به قیمت سهام توییتر شکایت کرده‌اند
سهامداران توییتر از ایلان ماسک و شرکت توییتر به خاطر آسیب عمدی به قیمت سهام توییتر شکایت کرده‌اند

سهامداران توییتر از ایلان ماسک و شرکت توییتر به دلیل وضعیت آشفته فرآیند خرید که همچنان ادامه دارد و به افت شدید قیمت سهام شرکت دامنه زده است، شکایت کرده‌اند.

افت شدید قیمت سهام توییتر

مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس در 4 آوریل خرید قابل توجه سهام توییتر را فاش کرد و 10 روز بعد پیشنهاد خرید 44 میلیارد دلاری یا 54.20 دلار برای هر سهم را داد. او بخشی از دارایی های خود در تسلا را به عنوان وثیقه برای وام به منظور تامین مبلغ معامله قرار داده است.

از زمان پیشنهاد خرید ماسک، قیمت سهام توییتر بیش از 12 درصد کاهش یافته است و تسلا حدود 28 درصد در شرایط فروش گسترده سهام فناوری کاهش یافته است. از زمانی که ماسک برای اولین بار سهام خود را فاش کرد، سهام تسلا در پایان معاملات چهارشنبه بیش از 40 درصد کاهش داشت.

نمودار سقوط سهام تسلا و توییتر
سقوط سهام تسلا و توییتر از زمان اعلام عمومی خرید توییتر

در یک طرح دعوی حقوقی که در روز چهارشنبه ارائه شد، سهامداران توییتر مدعی شدند که ماسک قوانین شرکت کالیفرنیایی را از چند جهت نقض کرده است و در دستکاری در بازار دخالت داشته است.

آن‌ها ادعا می‌کنند که ماسک با تأخیر در افشای اطلاعات مورد نیاز در مورد سهام خود در توییتر و با پنهان کردن موقت برنامه‌اش در اوایل آوریل برای عضویت در هیئت مدیره این شبکه اجتماعی، از نظر مالی سود برده است.

ایلان ماسک قبل از قرارداد از اسرار شرکت مطلع بوده است

در این شکایت ماسک همچنین سهام توییتر را خریداری کرده است، در حالی که او اطلاعات داخلی شرکت را بر اساس گفتگوهای خصوصی با اعضای هیئت مدیره و مدیران اجرایی، از جمله مدیرعامل سابق جک دورسی، دوست قدیمی ماسک و یکی از اعضای هیئت مدیره توئیتر، اگون دوربان، می دانست.

دورسی روز چهارشنبه رسما از هیئت مدیره توییتر استعفا داد. سهامداران به عدم بازگرداندن دوربان رای دادند.

شکایت پیشنهادی همچنین مدعی است که ماسک قوانین کالیفرنیا را با ایجاد شبهه در مورد اینکه آیا او پس از امضای قرارداد خرید آن را تکمیل خواهد کرد یا خیر، زیر پا گذاشت.

در اوایل این ماه، ماسک گفت که خرید توییتر را در حالت تعلیق قرار می‌دهد تا درباره فعالیت‌های غیراصولی در این پلتفرم، از جمله اطلاعات مربوط به حساب‌های جعلی یا خودکار اطلاعات بیشتری کسب کند.

ماسک به بیانیه‌ها، ارسال توییت‌ها و انجام رفتارهایی پرداخت که برای ایجاد شک و تردید در مورد معامله و کاهش قابل ملاحظه سهام توییتر به منظور ایجاد اهرم فشاری که ماسک امیدوار بود از آن برای انصراف از خرید یا مذاکره مجدد استفاده کند، ادامه داد. در این شکایت آمده است که قیمت خرید تا 25 درصد کاهش یافته که منجر به کاهش 11 میلیارد دلاری مبلغ خرید خواهد شد.

طبق قانون کالیفرنیا، شرکت‌های ایالتی باید اعضای هیئت‌مدیره را از رای‌گیری در مورد پیشنهادها حذف کنند، اگر آنها مرتکب نوعی سوء رفتار مرتبط با آن پیشنهادات شده باشند.

شکایت سهامداران همچنین به این نکته اشاره کرده که ماسک او از «ربات‌ها» بخشی از طرحی برای مذاکره برای قیمت بهتر یا از بین بردن معامله است.

هیئت مدیره توئیتر و ایلان ماسک تاکنون به سوالات در مورد این موضوع پاسخی نداده‌اند.