Web Analytics Made Easy - Statcounter

تلسکوپ جیمز وب وارد فاز نهایی راه‌اندازی می‌شود

ناسا 12 ابزار تصویربرداری از 17 ابزار تلسکوپ جیمز وب را تایید کرده است
تلسکوپ جیمز وب

چکیده خبر

به‌کارگیری فاز نهایی NIRISS به زودی برای تلسکوپ جیمز وب تایید می‌شود، در این فاز ، «طیف سنجی بدون شکاف تک شی» برای بررسی اتمسفر سیارات فراخورشیدی در حالت‌های قبل، در حین و پس از کسوف ستاره‌شان استفاده می‌شود. داده‌های این مقایسه به دانشمندان کمک می‌کند تا تعیین کنند که آیا سیاره هدف دارای اتمسفر است؟ علاوه بر آن به تعیین اتم‌ها و مولکول‌های تشکیل دهنده آن سیاره کمک می‌کند.

ناسا در پایان ماه آوریل اعلام کرده بود که مرحله نهایی هم‌ترازی را در تلسکوپ فضایی جیمز وب به پایان رسانده است و رصدخانه آماده به کارگیری از این ابزار قبل از انتشار اولین داده‌های علمی خود است.

ناسا در جدیدترین به روز رسانی خود اعلام کرد که کارشناسان تلسکوپ وب 12 حالت از 17 ابزار علمی از جمله ابزار مادون قرمز میانی، طیف‌سنجی بدون شکاف میدان گسترده NIRCam و طیف‌سنجی بدون شکاف تک شی را تایید کرده است.

تصویرگر چهار حالته مادون قرمز نزدیک و طیف‌نگار بدون شکاف (NIRISS) با مشارکت کانادا در این پروژه توسعه داده شد.

تلسکوپ جیمز وب

رنه دویون، محقق اصلی NIRISS و همچنین محقق حسگر هدایت تلسکوپ جیمز وب، اخیراً در دانشگاه مونترال گفت:«هر چهار حالت NIRISS نه تنها آماده هستند، بلکه دستگاه به طور کلی به طور قابل توجهی بهتر از آنچه پیش‌بینی می‌کردیم عمل می‌کند.»

ناظران زمانی که چند هفته قبل تلسکوپ مورد اصابت یک ریزشهاب سنگ بزرگتر از حد انتظار قرار گرفته بود، نگرانی شدیدی را تجربه کردند. با این که چنین برخوردهایی در فضا رایج است، اما ناسا در مرحله آزمایش برای ریزشهاب‌سنگی به این بزرگی آماده نشده بود. پس از ارزیابی آسیب، تیم تشخیص داد که تلسکوپ هنوز در سطحی فراتر از الزامات ماموریت عمل می‌کند.

ناسا همچنین با ورود وب به مرحله نهایی فعالیت‌های راه‌اندازی، به برخی از برنامه‌های آتی خود اشاره کرد. این به محققان اجازه داد تا شروع به دریافت برخی از اولین داده‌های علمی برای انتشار عمومی در تاریخ 12 جولای (21 تیرماه) کنند.

کسانی که علاقه‌مند به دنبال کردن وضعیت تلسکوپ جیمز وب هستند، می‌توانند این کار را در وب سایت ناسا انجام دهند.