Web Analytics Made Easy - Statcounter
چینی ها در اپل استور

خروج شرکت‌های فناوری از روسیه، باعث نگرانی چینی‌ها شده است

تلاش‌های گسترده اپل و سایر شرکت‌های فناوری غربی برای محدود کردن تجارت خود با روسیه به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین، این سوال را برای کاربران محصولات فناوری در چین ایجاد کرده است: آیا ممکن است همین اتفاق در اینجا نیز رخ دهد؟

بسیاری از نگرانی‌های مصرف‌کنندگان چینی بر روی اپل متمرکز شده است که مانند گوگل، مایکروسافت و دیگر غول‌های فناوری پس از حمله روسیه به اوکراین در 24 فوریه، به سرعت اقدام به محدود کردن و تعطیلی تجارت خود در روسیه کردند. اپل فروش و صادرات محصولات و خدماتی مانند Apple Pay را متوقف کرده و رسانه‌های دولتی روسیه یعنی آرتی نیوز و اسپوتنیک نیوز را از اپ استور حذف کرد.

تهاجم روسیه به اوکراین و همچنین واکنش جهانی، در آسیا به دقت زیر نظر گرفته شده است، جایی که تنش‌های طولانی مدتی بین چین و جزیره خودگردان تایوان وجود دارد که پکن مدعی است جزو قلمرو آن است. شی جین پینگ، رهبر چین گفته است که «اتحاد مجدد» با تایوان اجتناب‌ناپذیر است و استفاده از زور برای دستیابی به آن را رد نکرده است، اگرچه دولت تایوان می‌گوید هیچ نشانه‌ای از حمله قریب‌الوقوع وجود ندارد.

مقامات چینی هرگونه مقایسه بین تایوان و اوکراین را رد می‌کنند و می‌گویند اوکراین برخلاف تایوان یک کشور مستقل است. اما برخی از کاربران چینی، جایی که رسانه‌های اجتماعی تحت سلطه احساسات ناسیونالیستی و طرفدار روسیه است، از اقدامات اپل در روسیه انتقاد کرده و گفته‌اند چین باید خود را برای تاکتیک‌های مشابه آماده کند.

یکی از کاربران در Zhihu، یک پلتفرم رسانه اجتماعی چینی مشابه Quora سؤال کرد:«اگر روزی چین بالاخره تصمیم گرفت تایوان را آزاد کند، چه کسی می‌تواند تضمین کند که آیفون‌های ما غیرفعال نمی‌شوند؟»

کارشناسان می‌گویند برای اپل دشوار است که از چین که یک مرکز تولیدی حیاتی برای این شرکت و همچنین سومین بازار بزرگ آن پس از ایالات متحده و اروپا است، کنار بیاید.

کندرا شفر، رئیس تحقیقات فناوری در Trivium، یک تیم تحقیقاتی مستقر در پکن، گفت:«این داستان بسیار متفاوت از آنچه در روسیه اتفاق می‌افتد، خواهد بود.» شفر خاطرنشان کرد که مقررات چینی، اپل و سایر شرکت‌ها را ملزم می‌کند که اطلاعات مشتریان چینی را در سرورهای داخل کشور ذخیره کنند.