Web Analytics Made Easy - Statcounter
Technology 2022 | تکنولوژی در سال 2022

ترندهای تکنولوژی در سال ۲۰۲۲

جهان همچنان تاثیرات همه‌گیری را به طرق مختلف می‌بیند. به عنوان مثال برخی فناوری‌ها به خاطر کمک به صنایع برای دورکاری بسیارضروری شدند. بهبود و به‌کارگیری فناوری‌های خاصی که در سیستم سنتی جایی نداشتند، برای کسب‌وکارها به اولویت تبدیل شد. در دو سال گذشته، اتوماسیون، هوش مصنوعی (AI) و فناوری‌های یادگیری ماشین (ML) به کانون توجه بسیاری از شرکت‌ها برای ادامه فعالیت تبدیل شد. بهبود امنیت سایبری از آنجایی که شرکت‌های بیشتری مجبور به افزایش فعالیت خود شدند، بسیار مهم‌تر شد. تکنولوژی های شبکه و ارتباط تیم‌ها از مکان‌های مختلف بسیار مهم‌تر از قبل شدند. جهان همچنان شاهد تأثیرات این امر در سال آینده نیز خواهد بود. هدف این مقاله پیش‌بینی برخی از ترندهای تکنولوژی در سال 2022 است.

جهان دیجیتالی‌تر خواهد شد

اکثر کارمندان آمریکایی در طول همه‌گیری، نوعی از شکل دیجیتالی محیط کار را تجربه کردند. تیم‌ها به شکلی از راه دور با یکدیگر ارتباط داشتند (از طریق برنامه‌های پیام‌رسانی مانند Slack یا محیط‌های کاری Software-as-a-Service مانند Asana). حتی دیدن دوستان و خانواده با استفاده از برنامه‌های ویدئو کنفرانس مانند اسکایپ، زوم و فیس‌تایم انجام می‌شد.

سال 2022 دنیا حتی بیشتر از آنچه در چندین سال گذشته دیده‌ایم، دیجیتالی و مجازی‌تر خواهد شد. اخبار اخیر مبنی بر تغییر نام شرکت فیسبوک به «متا» این ایده دیجیتالی‌سازی و مجازی‌سازی بیشتر در جهان را تقویت می‌کند. متا اشاره مستقیم به مفهوم متاورس دارد. مفهوم متاورس ترکیبی از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده (واقعیت توسعه یافته یا XR)، رسانه‌های اجتماعی، بازی، آینده دستگاه‌های متصل و شکل جدیدی از اینترنت است که همگی با هم ترکیب می‌شوند و چیزی را که به عنوان متاورس شناخته می‌شود، می‌سازد. متاورس جهان را حتی بیشتر از قبل دیجیتالی و مجازی می‌کند. یک دنیای آنلاین که همه این جنبه‌های مختلف را با هم ترکیب می‌کند، راه جدیدی برای برقراری ارتباط با اطرافیان به ارمغان می‌آورد.

متاورس
متاورس

شرکت اریکسون به همه کارکنان خود هدست واقعیت مجازی در طول همه‌گیری داده است. علاوه بر این، آن‌ها در حال توسعه چیزی هستند که به آن «اینترنت حواس» می‌گویند، که هدف آن ارائه تجربه‌ای از تمام حواس از جمله لامسه، بویایی و چشایی است. این شرکت پیش‌بینی می‌کند که تا سال 2030، کاربران نمی‌توانند تفاوت بین دنیای مجازی و واقعیت را تشخیص دهند.

اتوماسیون و سیستم‌های خودکار به نوسازی و رشد خود ادامه خواهند داد

در کنار فناوری ارتباطات، یکی از ضروری‌ترین فناوری‌ها در چند سال گذشته، سیستم‌های خودکار بوده است. در سال 2022، اتوماسیون توسط بسیاری از شرکت‌ها در صنایع مختلف اجرا می‌شود. سیستم‌های خودکار می‌توانند الگوریتم خود را تغییر دهند زیرا بهترین روش‌ها را برای کارهای خاص یاد می‌گیرد. این یک نوآوری قابل توجه برای بسیاری از صنایع مختلف به ویژه از نظر سیستم‌های امنیتی خواهد بود.

یکی از جدیدترین واژه‌ها در قلمرو سیستم‌های خودمختار «هایپر اتوماسیون» است که رویکردی حساب‌شده‌تر برای اتوماسیون است. همچنین هوش مصنوعی و فناوری یادگیری ماشین، نرم‌افزار و ابزارهای اتوماسیون اضافی را ترکیب می‌کند. هدف آن یک رویکرد متمرکزتر برای بهبود کیفیت کار، تسریع فرآیند کسب‌وکار و افزایش قابلیت‌های تصمیم‌گیری است. هایپراتوماسیون یکی از گرایش‌های فناوری خواهد بود که در سال آینده باید به آن توجه کرد.

هایپر اتوماسیون

رشد چشمگیر هوش مصنوعی

مدتی است که هوش مصنوعی بخشی ثابت از اخبار تکنولوژی بوده است، اما تاکید مداوم بر اهمیت هوش مصنوعی خواهد بود، به ویژه به دلیل اینکه نیاز به اتوماسیون آشکارتر است. برای اتوماسیون، و حتی بیشتر از آن، هایپراتوماسیون، نوآوری در فناوری هوش مصنوعی ضروری خواهد بود.

یکی از جنبه‌های هوش مصنوعی که قابل توجه خواهد بود، هوش مصنوعی مولد است. این به برنامه‌های خاصی اشاره دارد که استفاده از جنبه‌هایی مانند متن، صدا و تصاویر را برای ماشین‌ها قابل دستیابی می‌کند. این الگوریتم‌های هوش مصنوعی به رایانه‌ها این امکان را می‌دهند که یک الگوی اساسی مرتبط با ورودی بگیرند و از آن برای تولید خروجی مشابه استفاده کنند. به دلیل نیاز جهان به اتوماسیون، دیجیتالی شدن و سایر فناوری‌های مورد نیاز برای کار از راه دور، پیشرفت هوش مصنوعی در سال 2022 مورد تاکید قرار خواهد گرفت.

هوش مصنوعی AI

این بدان معناست که مهندسان و کارشناسان هوش مصنوعی حتی بیشتر مورد تقاضا خواهند بود. لینکدین گزارش داد که مهندسان هوش مصنوعی با رشد سالانه 74 درصدی در چهار سال گذشته یکی از مشاغل نوظهور برتر در سال 2020 بوده اند. گارتنر همچنین اظهار داشت که تا پایان سال 2021، 80 درصد از فناوری‌های ادغام شده، پایه‌های هوش مصنوعی را در بر خواهند گرفت. روشی که فناوری پیش می‌رود، نوآوری‌هایی که در حال وقوع هستند، و اینکه چگونه کسب‌وکارها به سمت کار از راه دور حرکت کرده‌اند، اهمیت هوش مصنوعی و مهندسان هوش مصنوعی را به شدت افزایش داده است.

هوش مصنوعی

توکن‌های غیرقابل معاوضه (NFT) محبوب‌تر خواهند شد

رشد Non-Fungible Tokens یا NFT‌ها در سال 2021 غیرقابل انکار بود. برخی از NFT‌ها بیش از 500 میلیون دلار فروختند. NFT یک ارز دیجیتال است، اما برخلاف بیت کوین و اتریوم، هر NFT منحصر به فرد است. یک ارز «تعویض‌پذیر» مانند بیت‌کوین دارای ارزش خاصی است که در نوسان است. NFTها غیرقابل تعویض هستند، به این معنی که مقدار مشخصی وجود ندارد، و از آنجا که این توکن‌ها یا آثار هنری منحصر به فرد هستند، هم مجموعه‌داران هنری و هم سرمایه‌گذاران به این ارز دیجیتال علاقه‌مند شده‌اند.

توکن های غیر قابل معاوضه (NFT)

نتیجه‌گیری

محیط‌های کار از راه دور تقاضا برای دیجیتالی سازی و مجازی سازی را افزایش می‌دهد. با تبدیل شدن فیسبوک به اولین شرکت متاورس، ایده‌های یک محل کار کاملا مجازی ممکن است زودتر از قبل به واقعیت تبدیل شود. در کنار این دو ترند، پیشرفت‌ها و نوآوری‌ها در سیستم‌های خودمختار و هوش مصنوعی مورد تاکید بسیاری از شرکت‌ها خواهد بود. همه این روندهای تکنولوژی ممکن است جهان را وارد فاز جدیدی از زندگی مجازی کند. در نهایت، نحوه اشتراک، مالکیت و تجربه جهان از هنر و سایر کالاها ممکن است داده‌های بیشتری از اشیاء فیزیکی ایجاد کند. درنهایت جمع‌بندی ترندهای تکنولوژی سال آینده این است که سال 2022 بیش از هر زمان دیگری دیجیتالی و داده‌محور خواهد بود.

دیتاسنتر