Web Analytics Made Easy - Statcounter
دیتاسنتر در ماه

آغاز برنامه‌ریزی برای ساخت مرکز داده در ماه

استارتاپ امریکایی قراردادهایی را برای تأمین مالی دو مأموریت اول خود امضا کرده است و می‌تواند از اوایل سال 2023 از طریق سرورهای مستقر در ماه، خدمات ارائه کند.
استارتاپ امریکایی قراردادهایی را برای تأمین مالی دو مأموریت اول خود امضا کرده است و می‌تواند از اوایل سال 2023 از طریق سرورهای مستقر در ماه، خدمات ارائه کند.

اخیراً برنامه‌های استارتاپ آمریکایی، هلدینگ Lonestar از محرمانگی خارج شده و این شرکت اعلام کرده است که شبکه‌ای از مراکز داده را در ماه ایجاد خواهد کرد.

Lonestar می‌گوید که برای دو ماموریت اول خود و ساخت اولین محموله سرور قرارداد بسته است که توسط Skycorp ساخته خواهد شد، شرکتی که وسایل نقلیه لجستیکی مداری را توسعه می‌دهد تا امکان میزبانی زیرساخت‌های سفارشی در فضا را فراهم کند.

سومین عضو این پروژه Intuitive Machines است، شرکتی که در سال 2013 با هدف تحویل محموله‌های تجاری به ماه تاسیس شد و از آن زمان تاکنون چندین پروژه بزرگ را برای ناسا انجام داده است.

از نظر تامین مالی پروژه، سخنگوی این شرکت می‌گوید که Lonestar توسط Scout Ventures، Seldor Capital و هلدینگ 2Future حمایت می‌شود و در حال بستن قرارداد اولیه 5 میلیون دلاری خود است.

یک نوع متفاوت از رایانش لبه

هدف این است که زیرساخت‌های با کارکرد آسان بر روی ماه قرار گیرند و Lonestar قصد دارد این کار را ظرف یک سال یا بیشتر انجام دهد.

انتظار می‌رود اولین آزمایش سیستم‌های آن در اواسط تا اواخر سال 2022 انجام شود، زمانی که یک محموله مجازی صرفاً نرم‌افزاری بسته‌بندی شده در سطح‌نشین Nova-C ناسا با موشک فالکون 9 SpaceX به فضا فرستاده می‌شود.

اولین استقرار یک مرکز داده واقعی ماه بعد از دسامبر 2022 در قطب جنوب قمری انجام خواهد شد.

Lonestar می‌گوید که فعالیت‌های اداری را با ITU برای دریافت مجوزهای مورد نیاز برای ارائه پهنای باند در ماه انجام داده است. این شرکت همچنین با شرکت معماری BIG برای طراحی بیرونی اولین مرکز داده قمری قرارداد بسته است.

ایده مراکز داده مرسوم در فضا آنقدرها هم که به نظر می رسد دور از ذهن نیست: این موضوع در فوریه 2021، زمانی که ایستگاه فضایی بین المللی Spaceborne Computer-2 را میزبانی کرد، عملی شد. سرورهای EL4000 Edge و HPE ProLiant که هر کدام دارای یک پردازنده گرافیکی Nvidia T4 برای پشتیبانی از بار کاری هوش مصنوعی هستند و در دسامبر 2021، ایستگاه فضایی با هدف آزمایش انواع فناوری‌های محاسباتی و ارتباطی در فضا، ضرب توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) را آغاز کرد.

Lonestar در این پروژه در کنار غول نرم‌افزار Canonical و Redwire Corporation همکاری می‌کند. Skycorp از مجریان این طرح، پیش از این نیز سرورهایی را در ایستگاه بین‌المللی فضایی اجرا کرده است.

دنیس وینگو، بنیانگذار و مدیر عامل Skycorp گفت: «اسکای کورپ خوشحال است که می‌تواند RISC-V چند هسته‌ای پیشرفته خود را در معماری سرور فضایی در اختیار تیم آینده‌نگر Lonestar قرار دهد. سیستم ما در حال حاضر به عنوان اولین وب سرور جهان در ایستگاه فضایی بین‌المللی کار می‌کند و ما مشتاقانه منتظر حمایت از Lonestar در این برنامه پیشگامانه در سال آینده هستیم.»

از نظر مزایای زیرساخت ماه، Lonestar تلاش می‌کند تا ماه را به عنوان پاسخی به برخی از چالش‌های محیطی پیش روی مراکز داده در سیاره ما قرار دهد.

کریس استات، بنیانگذار Lonestar، می‌گوید: «داده‌ها بزرگترین ارزش ایجاد شده توسط بشر هستند. ما تقریباً برای هر کاری که انجام می‌دهیم، به آن‌ها وابسته هستیم و برای ما به‌عنوان یک گونه بسیار مهم است که بتوانیم آن را در خارج از محیط زمین ذخیره کنیم. ماه، مکانی ایده‌آل برای ذخیره ایمن آینده ماست.»