Web Analytics Made Easy - Statcounter
استارلینک - اسپیس ایکس

اینترنت ماهواره ای استارلینک در چند ماه آینده به ایران می‌رسد

امکان پذیر نیست، گفت: اینترنت استارلینک یا اینترنت ماهواره ای خیلی سریعتر از آنچه فکر می کنیم در ایران در دسترس خواهد بود و تا چند ماه آینده در آسمان ایران ظاهر می شود.

در ادامه افزود: استارلینک، پروژه اینترنت فضایی «ایلان ماسک» بنیان گذار شرکت «اسپیس ایکس» است. خدمات استارلینک ابتدا در سال گذشته در آمریکای شمالی ارائه شد و به افراد این امکان را داد تا از شبکه پرسرعتی که از صورت فلکی ماهواره ای اسپیس ایکس اراسل می شد استفاده کنند. بیش از 1000 ماهواره استارلینک در حال حاضر در مدار هستند و طرحی در دست است که طی چند سال آینده ده ها هزار ماهواره دیگر نیز به آن ها اضافه شود.

درآمد اینترنت ماهواره ای صرف استقرار انسان در مریخ می شود

او با بیان اینکه استارلینک یک پروژه خصوصی است، گفت: آقای ماسک که اخیراً به عنوان ثروتمند ترین فرد جهان شناخته شد، اعلام کرده که با دستیابی به رشد پایدار سوددهی، می تواند عمومی شود. هر ثروتی که از این راه تولید شود می تواند به سرمایه گذاری در رویای جاه طلبانه او یعنی استقرار انسان در مریخ به کار گرفته شود.

وی در ادامه افزود: ایلان ماسک و اسپیس ایکس امیدوارند که فناوری استارلینک در پر کردن شکاف اتصال به اینترنت، بین مناطق روستایی و شهری کارآمد باشد. ماهواره های استارلینک سیگنال اینترنت را مستقیماً به یک گیت وی یا کامپیوتر کاربر ارسال می کنند. این یعنی زیرساخت بسیار کمتری برای دریافت سیگنال اینترنت در خانه های روستایی مورد نیاز است. علاوه بر این اسپیس ایکس می گوید که اینترنت استارلینک، سریعتر و با تأخیر کمتر از اینترنت های ماهواره ای کنونی ارائه خواهد شد.

این کارشناس حوزه فناوری در خصوص این که تأخیر در اینترنت استارلینک کمتر از سایر اینترنت های ماهواره ای است، توضیح داد: تأخیر مدت زمانی است که برای ارسال داده ها از یک نقطه به نقطه دیگر لازم است. هنگامی که ماهواره ها از زمین دور هستند، تأخیر زیاد است در نتیجه عملکرد ضعیفی برای فعالیت هایی مثل تماس های تصویری یا بازی های آنلاین وجود دارد اما ماهواره های استارلینک 70 تا 100 برابر از ماهواره های مخابراتی متداول به زمین نزدیک تر هستند و به همین دلیل اینترنت استارلینک با تأخیر کمتری مواجه خواهد بود.

اینترنت ماهواره ای استارلینک در چند ماه آینده به ایران می‌رسد

چرا دنیا بی صبرانه منتظر اینترنت استارلینک است؟

او در ادامه با بیان این که اینترنت ماهواره ای پدیده جدیدی نیست و همین حالا نیز شرکت هایی وجود دارند که خدمات اینترنت ماهواره ای ارائه می دهند گفت: بزرگ ترین ارائه دهنده های اینترنت ماهواره ای در حال حاضر دو شرکت ویا ست (ViaSat) و هیوز نت (HughesNet) هستند. جالب است بدانید هر دو شرکت برای اولین بار در سال 2012 سرویس اینترنت ماهواره ای خود را ارائه دادند و هیوزنت یک میلیون و 300 هزار مشترک در آمریکا دارد.

وی در پاسخ به این که چرا با جود اینکه اینترنت ماهواره ای از حدود یک دهه پیش ارائه شده ولی اکنون بسیاری از مردم دنیا با اشتیاق فراوان اخبار پروژه استارلینک را دنبال می کنند و بی صبرانه منتظر عرضه اینترنت ماهواره ای اسپیس ایکس هستند هم اظهار کرد: یکی از دلایل این است که استارلینک سرعت بسیار بیشتر و تأخیر یا Latency بسیار کمتری نسبت به دیگر اینترنت های ماهواره ای دارد. استارلینک قرار است جهانی باشد و از لحاظ تئوری قابلیت سرویس دهی آن مختص منطقه جغرافیایی خاصی نخواهد بود. استارلینک با توجه به تعداد بیشتر ماهواره، پهنای باند بسیار بیشتری خواهد داشت و در نتیجه به کاربران بسیار بیشتری سرویس خواهد داد.

وی در خصوص آخرین وضعیت پروژه استارلینک هم گفت: استارلینک تاکنون بیش از 10 هزار کاربر در کشور های استرالیا، نیوزلند، مکزیک و بخش هایی از آمریکا و کاندا داشته است. هدف این است که دیگر نقاط جهان نیز در سال 2021 مورد پشتیبانی قرار بگیرند. این کمپانی نخستین ماهواره های آزمایشی خود را در سال 2018 به فضا پرتاب کرد. بعد از این هم شاهد ارسال 60 ماهواره رسمی استارلینک در سال 2019 بودیم. اسپیس ایکس حدوداً 1000 ماهواره به مدار زمین فرستاده است. به مرور زمان، اسپیس ایکس می خواهد هر سه ماه یک بار حداقل یک موشک فالکون به مدار زمین بفرستد که 60 ماهواره در هر کدام تعبیه شده است.

او در خصوص سرعت اینترنت استارلینک افزود: بنا به اعلام وبسایت رسمی پروژه استارلینک، سرعت بین 50 مگابیت بر ثانیه تا 150 مگابیت بر ثانیه و تأخیر آن 20 الی 40 میلی ثانیه است.

سرنوشت اینترنت ماهواره ای در ایران چه می شود؟

وی در پاسخ به این که اینترنت استارلینک چه زمانی به ایران خواهد رسید و بهترین سیاست در قبال این موضوع چه باید باشد، هم گفت: اینترنت استارلینک خیلی سریعتر از آنچه فکر می کنیم در ایران هم در دسترس خواهد بود و تا چند ماه آینده در آسمان ایران ظاهر می شود اما باید صبر کرد تا دید شرایط ارائه سرویس اینترنت ماهواره ای اسپیس ایکس در ایران چگونه خواهد بود.

علاوه بر این سوال اینجاست که آیا وزارت ارتباطات ایران مجوز استفاده از این نوع اینترنت را صادر می کند. از آنجا که اسپیس ایکس یک شرکت آمریکایی است، ملزم به رعایت قوانین دولت آمریکاست بنابراین ارائه این سرویس مانند سایر سرویس های دیگر شرکت ها دستخوش برخی جهت گیری های سیاسی خواهد بود. مواضعی که در همین ابتدای کار دیده می شود بدون شک بر کیفیت و کمیت ارائه سرویس اینترنت موثر خواهد بود.

وی ادامه داد: جدای از بحث مشکلات گرفتن مجوز ها، واقعیت امر این است که هزینه اشتراک ماهانه برای دریافت سرویس اینترنت ماهواره ای بسیار بیشتر از هزینه دیگر راه های دریافت اینترنت است. طوری که یک بار باید 499 دلار برای سخت افزارهای زمینی لازم هزینه کرد و سپس ماهانه 99 دلار برای خود سرویس اینترنت پرداخت به همین دلیل استفاده از اینترنت ماهواره ای نه تنها در ایران، بلکه در کل دنیا در حال حاضر یک روش رایج نیست.

اینترنت ماهواره ای استارلینک در چند ماه آینده به ایران می‌رسد

اینترنت ماهواره ای را نمی توان محدود کرد

این کارشناس حوزه فناوری در پاسخ به این که آیا امکان اختلال در اینترنت ماهواره ای استارلینک به وسیله پارازیت وجود دارد یا خیر هم گفت: شرکت اسپیس ایکس اعلام کرده قطر هر دیش که در پک خریداری شده موجود است، 70 سانتی متر است. دیش را در هر جا که قرار دهید از غرب به شرق به ازای هر 10 سانتی متر یک سیگنال ماهواره اسپیس ایکس دریافت می کند. با این حساب تا امروز هر دیش در هر جایی که قرار بگیرد از سه ماهواره سیگنال دریافت خواهد کرد.

دیش ها دارای سیستمی هستند که به صورت کاملا هوشمند چرخیده و قویترین سیگنال از بین سه سیگنال تشخیص داده و روی بهترین و قوی ترین آن ها متمرکز می شوند. اوج تکنولوژی اینجاست که با جابجا کردن محل دیش، مثلاً 70 ساتی متر، کاربر سیگنال را از سه ماهواره دیگر دریافت خواهد کرد. قرار است تا دو سال دیگر سه سیگنال تبدیل به 10 سیگنال شود. بنابراین جلوگیری رسیدن سیگنال به دیش کاری بسیار دشوار است.

وی اضافه کرد: همچنین کسانی که به دنبال مقابله با اینترنت ماهواره ای هستند به اندازه کافی با استارلینک آشنا نیستند چون شبکه جی پی اس موقعیت یابی در دنیا دارای 60 ماهواره است. در آینده جی پی اس روی ماهواره های استارلینک می رود. این اتفاق ابعاد عجیب و غریبی دارد و مقابله با آن با طراح های خنده دار ممکن نیست.

اینترنت استارلینک خواه ناخواه در ایران فراگیر خواهد شد

او در پایان با اشاره به توییت ایلان ماسک در خصوص توسعه اینترنت ماهواره ای و امکان استفاده مردم ایران از آن، تصریح کرد: تاکنون حدود 40 درصد از ماهواره های این شرکت در مدار قرار گرفته و طی چند سال آینده خواه ناخواه اینترنت استارلینک در دنیا و ایران فراگیر خواهد شد بنابراین در چنین شرایط به جای سیاست مقابله، همکاری شرکت اسپیس ایکس منطقی تر خواهد بود. البته با توجه به تحریم ها این همکاری می تواند غیر رسمی باشد. ضمن این که تکنولوژی هیچ مرزی ندارد و امکان دریافت مستقیم در آینده دور از ذهن نخواهد بود و در بحث هزینه اینترنت ماهواره ای ایلان ماسک نوید کاهش هزینه ها را در آینده داده است

آی تی جو بستری جهت اطلاع رسانی، مدیریت و برگزاری وبینارهای تخصصی و آموزشی شما
رامتین نورمحمد