Web Analytics Made Easy - Statcounter

ایلان ماسک: اینترنت استارلینک فقط در اختیار گروه‌های امدادرسان غزه قرار می‌گیرد

استارلینک در غزه - اینترنت ماهواره‌ای فلسطین - starlink satelite gaza palestine

قطعی تلفن و اینترنت در نوار غزه، ارتباط تمام مردم حتی نیروهای امدادرسان و خبرنگاران حاضر در این منطقه را با جهان قطع کرده است.

ایلان ماسک روز گذشته در واکنش به این موضوع مدعی شد که اینترنت استارلینک در غزه در اختیار سازمان‌های بین‌المللی امدادرسانی قرار می‌گیرد.

با این حال او اعلام کرده بود که مشخص نیست آیا کسی در غزه امکان ارتباط با ماهواره‌های اسپیس ایکس را دارد یا نه چرا که هیچ ترمینالی در آن منطقه به ماهواره‌های استارلینک اتصال نداشته است.

قطع ارتباطات، امدادرسانی به مردم غزه را غیرممکن می‌کند

سازمان‌های بشردوستانه بین‌المللی اعلام کردند قطع ارتباطات غزه، باعث ممانعت از عملیات امداد نجات و جلوگیری از امکان تماس با کارکنان این نهادها در غزه می‌شود و وضعیت بسیار ناامیدکننده‌ای را ایجاد خواهد کرد.

فلسطینی‌ها سعی می‌کنند با برق خورشیدی گوشی‌های خود را شارژ کنند
فلسطینی‌ها سعی می‌کنند با برق خورشیدی گوشی‌های خود را شارژ کنند

اسپیس ایکس در مورد چگونگی اطمینان از استفاده از اتصال استارلینک فقط توسط سازمان‌های امدادی، توضیحی نداده است.

واکنش اسرائیل به اقدام ایلان ماسک

وزیر ارتباطات اسرائیل به این موضوع واکنش داد و گفت از همه ابزاری که در اختیار دارد برای مبارزه با این موضوع استفاده خواهد کرد:«حماس از این ابزار برای فعالیت‌های تروریستی استفاده خواهد کرد. ایلان ماسک باید ارائه این خدمات را با آزادی تمام اسیران ما مشروط کند. تا آن زمان، دفتر من هر گونه روابط با استارلینک را متوقف خواهد کرد.»

به‌روزرسانی 1402/08/08:

ایلان ماسک: بدون هماهنگی اسرائیل و آمریکا استارلینک در غزه فعال نمی‌شود!

ایلان ماسک در پاسخ به وزیر ارتباطات اسرائیل اعلام کرد که هیچ ترمینالی بدون هماهنگی فعال نخواهد شد:

ما آنقدرها هم ساده لوح نیستیم. همانطور که قبلا گفتم هیچ ترمینال استارلینکی تلاش برای اتصال از غزه نداشته است. اگر کسی این کار را انجام دهد، اقدامات لازم را برای تأیید اینکه فقط به دلایل صرفاً بشردوستانه استفاده می‌شود، انجام خواهیم داد.
قبل از روشن کردن حتی یک ترمینال در غزه، بررسی‌های امنیتی با دولت آمریکا و اسرائیل انجام خواهیم داد!

در جنگ روسیه و اوکراین هم خدمات استارلینک حضور پررنگی داشت

پس از تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه 2022، گزارش شد که علی‌رغم تلاش روسیه برای ارسال پارازیت، ماهواره‌های استارلینک برای حفظ اتصال به اینترنت در بسیاری از مناطق حیاتی عمل کرده‌اند. البته ایلان ماسک پس از حملات پهپادی ارتش اوکراین به شبه جزیره کریمه، پوشش استارلینک در این منطقه مورد مناقشه را قطع کرده و اجازه استفاده از ماهواره‌هایش برای حملات اوکراین به نیروهای روسی را نمی‌دهد.

طعنه ایلان ماسک به پایگاه‌های نظامی آمریکا در اطراف ایران

روز گذشته ایلان ماسک در توییتی دیگر به تعدد پایگاه‌های نظامی ارتش آمریکا در اطراف ایران نیز اشاره کرد و ادعای جنگ‌طلبی ایران از سوی آمریکا را به سخره گرفت: