Web Analytics Made Easy - Statcounter
گردشگری فضایی

گردشگری فضایی ترمیم لایه اوزون را با مشکل روبه‌رو کرده است

مطالعات نشان می‌دهد گردشگری فضایی از شرکت‌هایی مانند اسپیس‌ایکس، ویرجین گلکتیک و بلو اوریجین می‌تواند تلاش‌ها برای ترمیم لایه اوزون را خنثی کند.
مطالعات نشان می‌دهد گردشگری فضایی از شرکت‌هایی مانند اسپیس‌ایکس، ویرجین گلکتیک و بلو اوریجین می‌تواند تلاش‌ها برای ترمیم لایه اوزون را خنثی کند.

خلاصه خبر

استفاده از مواد شیمیایی که به لایه اوزون آسیب می‌رساند در دهه 1980 توسط پروتکل مونترال ممنوع شد و از آن زمان سپر محافظ زمین شروع ترمیم مجدد کرد. اما خدماتی که توسط ایلان ماسک، ریچارد برانسون و جف بزوس تبلیغ و پیاده‌سازی می‌شود، می‌تواند لایه اوزون را تهدید کند.

فضاپیمای ویرجین گلکتیک

محققان در تحقیقاتی جدید، تأثیر رفت و بازگشت فضاپیما‌های گردشگری بر اتمسفر به ویژه قسمت‌های فوقانی را بررسی کرده‌اند.

مطالعات مشترک دانشگاه کمبریج و موسسه فناوری ماساچوست (MIT) نشان داد که آلاینده‌هایی که توسط فضاپیما منتشر می‌شود به لایه اوزون آسیب می‌رساند و گرما را 500 برابر بیشتر از سایر منابع آلاینده زمینی حفظ می‌کند.

به گفته یکی از نویسندگان این تحقیقات، مقایسه انتشار گازهای گلخانه‌ای فضاپیماها در اتمسفر با منابع زمینی اشتباه است.

در مجموع دانشمندان دریافتند آسیب فضاپیماها در حال حاضر اندک است؛ با این حال آن‌ها مقرراتی را در مورد صنعت رو‌به‌رشد «گردشگری فضایی» پیشنهاد کردند تا از مشکلات آتی جلوگیری شود.

پروتکل مونترال

دانشمندان از دهه 1970 متوجه شدند لایه اوزون در حال رقیق شدن است؛ به همین دلیل برای تغییر قوانین، کمپینی ایجاد شد.

در نهایت مشخص شد که مواد شیمیایی خاصی باعث آسیب می شوند، و در سال 1987 پروتکل مونترال برای ممنوعیت این مواد معرفی شد؛ این تنها معاهده سازمان ملل است که تاکنون توسط تمام 198 کشور عضو تصویب شده است.

پروتکل مونترال

آسیب‌های ناشی از سفرهای فضایی

دانشمندانی که در حال مطالعه سفرهای فضایی بودند، داده‌های 103 پرتاب موشک در سال 2019 و همچنین سفرهای ویرجین گلکتیک به مدیریت ریچارد برانسون، اسپیس ایکس به مدیریت ایلان ماسک و بلو اوریجین به مدیریت جف بزوس را بررسی کردند.

فضاپیماهای بلو اوریجین - ویرجین گالکتیک - اسپیس ایکس

آن‌ها دریافتند که گرمایش ناشی از آلاینده‌های این سفرها تنها پس از سه سال از آغاز گردشگری فضایی، به دلیل اضافه شدن مواد لاستیکی در سوخت، بیش از دو برابر شده است.

این واقعیت که این آلاینده‌ها در اتمسفر فوقانی دفع می‌شود، آسیب را افزایش می‌دهد؛ زیرا این ذرات 500 برابر بیشتر از دیگر آلاینده‌ها باعث حفظ گرما می‌شوند.

بر اساس این تحقیق، اگر گردشگری فضایی با سفرهای هفتگی پیش برود، موفقیت پروتکل مونترال را تضعیف خواهد کرد.

نویسنده اصلی این مطالعات، دکتر رابرت رایان می‌گوید: «تنها بخشی از جو که بازیابی قوی اوزون را پس از پروتکل مونترال نشان می‌دهد، استراتوسفر بالایی است و اینجا دقیقاً همان جایی است که تأثیر موشک‌های فضاپیماها شدیدتر است. ما انتظار نداشتیم تأثیراتی به این بزرگی را ببینیم.»