Web Analytics Made Easy - Statcounter
تفاهم نامه همکاری سازمان نصر تهران و قوه قضائیه

امضای تفاهم‌نامه میان سازمان نصر تهران و پژوهشگاه قوه قضائیه

تفاهم‌نامه‌ی همکاری میان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران و مرکز نوآوری و آموزش پژوهشگاه قوه قضائیه در محل پژوهشگاه این قوه منعقد شد.
تفاهم‌نامه‌ی همکاری میان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران و مرکز نوآوری و آموزش پژوهشگاه قوه قضائیه در محل پژوهشگاه این قوه منعقد شد.

در مراسم امضای تفاهم‌نامه میان سازمان نصر تهران و مرکز نوآوری و آموزش پژوهشگاه قوه قضائیه، حسین اسلامی رئیس هیأت مدیره این سازمان ساختار نصر تهران را معرفی کرد و ابراز داشت: «تشکل‌های صنفی داوطلبانه و با رأی‌گیری صنف تشکیل می‌شوند.»

اسلامی کمک به تصویرسازی و تصمیم‌سازی به اندیشگاه‌های نظام را مهم‌ترین کمک نصر تهران برشمرد و درادامه افزود: «در مورد برخی موضوعات از جمله نحوه‌ی مواجهه با فناوری‌های نوظهور، تصویر درستی وجود ندارد.»

اشاره رئیس سازمان نصر تهران به طرح «صیانت از حقوق کاربران» و همکاری با قوه قضائیه

او به طرح صیانت از حقوق کاربران اشاره و تأکید کرد: «در برخی مواقع مرکز پژوهش‌های مجلس پیش از آنکه مشورت‌های کامل و اساسی از بخش خصوصی اخذ کند، آنها را جلو می‌برد و پس از طرح آن در فضای عمومی جامعه از بخش خصوصی نظرخواهی می‌کند.»

او در ادامه گفت:«تلاش ما بر این است که خودمان ارائه دهنده و پیشنهاد دهنده‌ی بسیاری از موضوعات باشیم. از سوی دیگر شاهد تشکیل مراکز دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها با نگاه تحولی هستیم اما در بسیاری از مواقع به کمک نیاز داریم. در برخی پرونده‌های مرتبط با جرایم رایانه‌ای وحدت رویه وجود ندارد. مرکز نوآوری و آموزش پژوهشگاه قوه قضاییه و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران می‌توانند از طریق همکاری مشترک، این مشکلات را برطرف کنند.»

اسلامی بر موضوع آموزش تأکید کرد:« هم برای مجموعه‌های عام و هم برای مجموعه‌های خاص به ویژه ارکان مختلف حاکمیت، موضوع آموزش بسیار نیاز است. ضمن اینکه در موضوعات تخصصی تولید محتوای متناسب با فضای کشور بسیار کم داریم.»

رئیس هیأت مدیره‌ی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران همچنین گفت: «منشاء اصلاح برخی موضوعات، در قوه‌ی قضائیه است. همانطور که برخی می‌گویند منشاء طراحی قوانین مجلس و مسئولیت اجرای آن با قوه‎‌ی مجریه است.»

حسین اسلامی رئیس هیأت مدیره‌ی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای (نصر) استان تهران
حسین اسلامی، رئیس هیأت مدیره‌ی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران

سخنان رئیس سازمان در مورد قانون‌گذاری

وی به موضوع «ترک فعل» که از سوی رئیس‌جمهور بیان شده اشاره کرد:«در حال حاضر شاهد ترک فعل‌های جدی هستیم. به‌عنوان مثال افراد زیادی درگیر موضوع رمزارزها هستند، اما مقام مسئول در اینباره تصمیمی نمی‌گیرد. حجم زیادی از مردم درگیر موضوعاتی هستند که در مورد آنها رگولیشن اتفاق نمی‌افتد.»

مبحث دیگری که آقای اسلامی به آن اشاره کرد، موضوعات مربوط به رگ تک یا فناوری‌های قانونگذاری بود که در این باره گفت:« امیدواریم از ظرفیتی که در مجموعه‌ی نصر تهران وجود دارد استفاده شود. در این خصوص منافع یک شخص مطرح نیست، منافع کل صنف در میان است. لذا در مورد طراحی برخی از طرح‌ها و همچنین ارائه‌ی آموزش‌های مورد نیاز آماده‌ی همکاری هستیم.»

ورود استارتاپ‌ها برای حل مسائل دستگاه قضائی کشور

در بخش دیگری از این نشست، سیدمهدی جوادی، رییس مرکز نوآوری و آموزش پژوهشگاه قوه‌قضاییه از ورود این قوه به حوزه نوآوری خبر داد و گفت با راه اندازی مرکز نوآوری پژوهشگاه قوه قضائیه بستر ورود استارتاپ ها به حل مشکلات پبش روی دستگاه قضائی فراهم می شود.

سیدمهدی جوادی، رییس مرکز نوآوری و آموزش پژوهشگاه قوه‌قضاییه
سیدمهدی جوادی، رییس مرکز نوآوری و آموزش پژوهشگاه قوه‌قضاییه

او ادامه داد:« این مرکز متولی موضوعات نوآوری در حوزه حقوقی و قضائی مانند هوش مصنوعی، RegTech، LegalTech است و در حوزه آموزش نیز رسالت این مرکز آموزش ارتقا سطح دانش و مهارتی جامعه حقوقی کشور با بهره مندی از ظرفیت ها قضات برجسته و رویه های قضائی است.»

جوادی همچنین به ارتباط مرکز نوآوری و آموزش پژوهشگاه قوه قضاییه با اصناف اشاره کرد و افزود:« در این حوزه، مرکز نوآوری و آموزش پژوهشگاه به دنبال افزایش آگاهی‌های حقوقی اصناف مختلف از طریق ارائه این آموزش‌ها توسط قضات دادگستری است.»

او با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری مشترک با سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران افزود:« با امضای این تفاهم‌نامه می‌توانیم اقداماتی از جمله راه‌اندازی دوره آموزشی و مدرسه حقوق فناوری نوین را دنبال کنیم.»

رئیس مرکز نوآوری و آموزش پژوهشگاه قوه قضاییه با بیان اینکه امروزه جرایم مرتبط با حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و مباحث اقتصادی، دارای پیچیدگی بالایی است گفت:« در همین راستا، مرکز نوآوری و آموزش پژوهشگاه قوه قضاییه با همکاری مجتمع ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی، نخستین موت کورت جایزه بزرگ جرایم اقتصادی را حوزه اقتصادی و مدرسه حقوق فناوری های نوین را حوزه فناوری های نوین در دست اجرا دارد.»

اشاره عضو هیأت مدیره‌ی نصر تهران در مورد عدم پاسخگویی قوانین در برابر مسائل روز

رضا قربانی، عضو هیأت مدیره‌ی نصر تهران و رئیس کمیسیون فین‌تک نیز گفت:« بحث حقوق، قوانین و مقررات در سال‌های گذشته از سوی کسب و کارهای نوآور بسیار جدی شده است. درست است که در فضای فناوری از دهه‌ی 80 روند قانون‌گذاری جدی شده است، اما قوانین پاسخگوی مسائل امروز نیست.»

او همچنین گفت:« تکنولوژی فضای کسب و کار را تغییر داده است و متاسفانه تقابل جدی بین بخش‌های فناوری وجود دارد؛ به عنوان مثال رمزارزها و هوش مصنوعی می‌تواند در این تقابل تحت تاثیر قرار گیرند اما امیدوارم این تفاهم‌نامه به صورت دو جانبه، در کسب و کارها منشا خیر باشد.»

همچنین علیرضا کشاورز جمشیدیان، دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با اشاره به حوزه‌ی آموزش و پژوهش گفت:« در میان کمیسیون‌های تخصصی تهران، کمیسیون آموزش و پژوهش را داریم و انشاالله بعد از انجام انتخابات کمیسیون‌ها، این کمیسیون می‌تواند محل مناسب ارتباطی میان نصر تهران و مرکز نوآوری و آموزش پژوهشگاه قوه قضائیه باشد.»

رامتین نورمحمد