Web Analytics Made Easy - Statcounter
کاوشگر ماموریت مارس اکسپرس

محققان سیستم‌عامل کاوشگر مارس اکسپرس را در مدار مریخ آپدیت خواهند کرد

نرم‌افزار مبتنی بر ویندوز 98 نصب شده بر این کاوشگر پس از 20 سال از میلیون‌‌ها کیلومتر فاصله به‌روزرسانی خواهد شد
نرم‌افزار مبتنی بر ویندوز 98 نصب شده بر این کاوشگر پس از 20 سال از میلیون‌‌ها کیلومتر فاصله به‌روزرسانی خواهد شد

چکیده خبر

شاید عجیب به نظر برسد که چرا یک سیستم در سال 2022 باید همچنان سیستم عامل ویندوز 98 را اجرا کند؟ اما برای کاوشگر مارس اکسپرس یک بهانه خوب وجود دارد: این سیستم در 19 سال قبل به فضا ارسال شده است. خوشبختانه، با تلاش بسیار محققان، کاوشگر مریخ اکسپرس آژانس فضایی اروپا در حال دریافت یک ارتقای نرم‌افزاری بزرگ است که به آن امکان می‌دهد مریخ و قمر آن فوبوس را با جزئیات بیشتری نسبت به قبلاً رصد کند.

ماموریت مارس اکسپرس در 2 ژوئن 2003 صورت گرفت؛ یعنی بیش از 19 سال قبل. این بدان معناست که این کاوشگر مریخ و رادار پیشرفته آن یعنی MARSIS نرم‌افزاری را اجرا می‌کنند که با استفاده از ویندوز 98 توسعه یافته است!

نرم‌افزار جدید این کشور که توسط انستیتو INAF و کارلو ننا، مهندس نرم‌افزار MARSIS طراحی شده است، شامل آپدیت‌هایی است که برای بهبود دریافت سیگنال و پردازش داده‌های آنبورد طراحی شده و می‌تواند میزان و کیفیت داده‌های ارسالی را به شدت افزایش دهد.

ننا در این باره می‌گوید:«محیط توسعه بسیار قدیمی برای راه‌اندازی یک ماشین ویندوز 98 نیاز داشت. من این کار را با یک ماشین مجازی در VirtualBox انجام دادم.

با این حال یافتن راهی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌ها بین ماشین‌های میزبان و مهمان کار سختی بود. نصب چیزهای معمولی مانند یک مرورگر وب یا یک ویرایشگر کد نیز بسیار دشوار بود. تنظیم و تایید کامل محیط توسعه دو ماه طول کشید!»

مارس اکسپرس را اغلب به خاطر کاوشگر بیگل 2 که در طی این ماموریت در 19 دسامبر 2003 به سیاره سرخ اعزام شد می‌شناسند. هیچ علائمی از این کاوشگر در زمان فرود پیش‌بینی‌شده‌اش روی مریخ ارسال نشد و تا ژانویه 2015 گمان می‌رفت که کاوشگر از بین رفته است؛ در این زمان تصاویر دوربین HiRISE مدارگرد شناسایی مریخ ناسا نشان داد که در سطح این سیاره فرود آمده است. مشخص شد که دو پنل از چهار پنل خورشیدی آن در استقرار ناکام ماندند و آنتن ارتباطی سفینه را مسدود کردند و نظریه‌پردازان توطئه را در سراسر دنیا ناامید کردند!

این اولین نمونه از سیستم های قدیمی نیست که هنوز از سخت‌افزار/نرم‌افزار قدیمی استفاده می‌کنند. هواپیماهای بوئینگ 747 در سال 2020 همچنان به‌روز‌رسانی‌های خود را از طریق فلاپی دیسک دریافت می‌کردند!