Web Analytics Made Easy - Statcounter
PCI express

رابط PCIe 6.0 به پهنای باند 256 گیگابایت بر ثانیه می‌رسد

در حالی که بسیاری از مصرف‌کنندگان هنوز به بررسی تفاوت‌های بین PCIe 3.0 و PCIe 4.0 مشغول هستند و SSD‌های PCIe 5.0 معرفی شده‌اند، کنسرسیوم PCI-SIG مشخصات PCIe 6.0 را منتشر کرد. طبق این مشخصات، نسل جدید، پهنای باند PCIe 5.0 را بیش از دو برابر کرده است.

مزیت اصلی PCIe 6.0 این است که سرعت انتقال داده را به 64 گیگاترانسفر بر ثانیه دو برابر می‌کند و حداکثر پهنای باند را به 256 گیگابایت بر ثانیه در خطوط x16 در مقایسه با PCIe 5.0 دو برابر می‌کند. سایر ویژگی‌های جدید عبارتند از مدولاسیون دامنه پالس با چهار سطح (PAM4)، تصحیح خطای پیشرو سبک وزن (FEC)، بررسی افزونگی چرخه‌ای (CRC) و واحدهای کنترل جریان (Flits).

تغییرات سرعت نسل‌های مختلف PCIe
تغییرات سرعت نسل‌های مختلف PCIe

با توجه به پرسش‌های مطرح شده از PCI-SIG، ویژگی PAM4 است که اجازه می‌دهد نسل جدید به چنین پهنای باند بالایی برسد. این ویژگی، سیگنال‌ها را در چهار سطح تعدیل می‌کند و دو بیت از اطلاعات را در یک کانال سریال در مدت زمان یکسانی پکیج می‌کند.

با این حال، افزایش پهنای باند منجر به نرخ خطای بیت بالاتری می‌شود که FEC و CRC باید به تصحیح آن کمک کنند. این پهنای باند و این ویژگی‌ها، PCIe 6.0 را ملزم می‌کند تا به حالت تبادل داده  Flit سوئیچ کند.

در حال حاضر جدیدترین و مدرن‌ترین قطعات در اکثر رایانه‌های شخصی، مانند کارت‌های گرافیک و SSD، هنوز در حال مهاجرت از PCIe 3.0 به 4.0 هستند و برخی از شرکت‌ها شروع به معرفی اولین SSD‌های نسل 5.0 کرده‌اند. PCI-SIG می‌گوید نسل 6.0 در ابتدا بازار مراکز داده و برنامه‌های کاربردی صنعتی، خودروسازی، نظامی و هوافضا هدف قرار خواهد داد و احتمالاً برای مدتی طولانی به دست مصرف‌کنندگان عادی نمی‌رسد.