Web Analytics Made Easy - Statcounter

ناسا «بلو اوریجین» را برای پروژه آرتمیس 5 انتخاب کرد

پروژه آرتمیس 5 و ارسال فضانوردان در سال 2029 به قطب جنوبی ماه به شرکت بلو اوریجین (Blue Origin) سپرده شد.
فرودگر بلو اوریجین بر روی ماه (بلو مون)

ناسا دومین ارائه‌دهنده ماه‌نورد را برای پروژه آرتمیس خود اعلام کرده است و شرکت بلو اوریجین (Blue Origin) را برای اجرای پروژه آرتمیس 5 و ارسال فضانوردان به قطب جنوبی ماه در اوایل سال 2029 انتخاب کرده است. آن‌ها پس از شرکت اسپیس‌ایکس که فضاپیمای آن قرار است فضانوردان را برای پروژه‌های آرتمیس 3 و 4 به سطح ماه برساند، این ماموریت را ادامه خواهند داد.

لیزا واتسون مورگان، مدیر برنامه در مرکز پرواز فضایی ناسا گفت: «داشتن دو طرح متمایز ماه‌نورد، با رویکردهای متفاوت برای برآوردن نیازهای مأموریت ناسا، اطمینان بیشتری را فراهم می‌کند و پروژه فرود روی سطح ماه را تضمین می‌کند.»

بلو اوریجین به تنهایی روی فرودگر جدید خود که Blue Moon (ماه آبی) نام دارد، کار نخواهد کرد. ساخت این ماه‌نورد با کمک‌ شرکت‌های مطرحی همچون لاکهید مارتین، دراپر، بوئینگ، آستروبوتیک و هانی‌بی روبوتیکس انجام می‌شود.

بلو اوریجین بر سازنده فضاپیمای آپولو پیروز شد

آن‌ها برای به دست آوردن این قرارداد، رقیب خود داینتیکس (Dynetics) را شکست دادند. داینتیکس برای این پروژه با شرکت نورثروپ گرامن (Northrop Grumman)، که فرودگر مأموریت‌های آپولو در دهه‌های 1960 و 1970 را ساخته است، شریک شده بود.

جیمز فری، مسئول ناسا توضیح داد که در حالی که پیشنهاد Dynetics مزایایی را ارائه می‌دهد، از جمله انعطاف‌پذیری و «معماری کم‌سرعت» که «مزایای ایمنی و عملیاتی را برای استقرار (یا بارگیری) محموله‌ها ارائه می‌کند، اما نتوانسته برخی از الزامات ناسا را ​​برآورده کند. او همچنین نگران این موضوع بود که آزمایش کلیدی فناوری آن‌ها تنها 9 ماه قبل از زمان انجام پروژه انجام شود و احتمال تأخیر افزایش یابد.

در مورد پیشنهاد بلو اوریجین نیز نگرانی هایی وجود داشت از جمله سیستم ارتباطی پیشنهادی آن‌ها و مشکلات مدیریت برنامه این شرکت. اما توانایی‌های کلی فرودگر، که در برخی زمینه‌ها از نیازهای ناسا فراتر بود، به این نقاط ضعف غلبه کرد.

فناوری پیشرفته فرودگر Blue Moon

 بلو اوریجین تغییرات چشمگیری را از زمانی که اولین بار Blue Moon را در 2019 نمایش داد، صورت داده است. Blue Moon اکنون شانزده متر ارتفاع دارد و به گونه‌ای طراحی شده است که درون موشک نیو گلن بلو اوریجین قرار بگیرد. وزن آن، بدون سوخت 16 تن و در صورت بارگیری کامل 45 تن خواهد بود. کپسول خدمه در پایین، زیر دو مخزن سوخت بزرگ بالا قرار دارد و دسترسی آسان‌تر خدمه به سطح ماه را فراهم می‌کند. همچنین یک وسیله نقلیه جداگانه و بدون خدمه به فرودگر در فضا سوخت‌رسانی می‌کند.

 بلو اوریجین می‌گوید که سیستم سوخت اکسیژن مایع- هیدروژن مایع مزیت چشمگیری برای مأموریت‌های فضایی  این کاوشگر ارائه می‌کند، اما این سوخت‌ها باید در سرما ذخیره شوند و این موضوع کار با آن‌ها را دشوار می‌کند. بخشی از برنامه‌های توسعه فناوری بلو اوریجین برای فرودگر شامل طراحی روش‌های بهتر برای نگهداری طولانی‌تر هیدروژن مایع است.

آرتمیس 5 - artemis V

ماموریت آرتمیس ۵ چهار فضانورد را توسط موشک SLS ناسا به ایستگاه قمری برنامه‌ریزی شده در مدار ماه منتقل خواهد کرد. سپس دو نفر از این فضانوردان به فرودگر بلو اوریجین منتقل شده و به سطح ماه فرود می‌آیند. آن‌ها یک هفته را در قطب جنوبی ماه می‌گذرانند و آزمایش‌ها و فعالیت‌های اکتشافی را انجام خواهند داد. پس از آرتمیس 5، اسپیس ایکس به رهبری ایلان ماسک و بلو اوریجین به رهبری جف بزوس اجازه خواهند داشت برای سایر قراردادهای ماموریتی جدید رقابت کنند، مشابه روشی که شرکت‌های فضایی در حال حاضر برای ماموریت‌های به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی رقابت می‌کنند.