Web Analytics Made Easy - Statcounter

اخراج‌های حوزه فناوری در حال تبدیل شدن به یک سنت است

کارمندان غمگین و ناراحت

چند سالی است که از زمان پایان همه‌گیری کرونا بارها در اخبار فناوری و تکنولوژی در مورد اخراج کارکنان شرکت‌های فناوری می‌شنویم. در سال گذشته میلادی تعدیل نیروی گسترده در صنعت فناوری به افزایش تورم و استخدام بیش از حد در طول همه‌گیری نسبت داده شد. اما چه توضیحی در مورد اخراج‌های امسال وجود دارد، به خصوص زمانی که بسیاری از این شرکت‌ها با رشد گسترده در بازار سهام، مقدار قابل توجهی سرمایه به دست آورده‌اند؟

کارکنان حوزه فناوری اطلاعات امنیت شغلی مناسبی ندارند

مشاغل IT دیگر مانند قبل مشاغل مطمئنی نیستند. از ابتدای سال میلادی، 209 شرکت فناوری 50312 کارمند خود را اخراج کرده‌اند. در سال 2023 میلادی، در مجموع 1191 شرکت فناوری به 269180 کارمند درب‌های خروجی را نشان دادند.

فقط استارت‌آپ‌ها نیستند که کارکنان خود را کنار می‌گذارند. آلفابت، آمازون، سیسکو، ای‌بی، متا، مایکروسافت، SAP و یونیتی همگی تعداد کارکنان خود را در ماه‌های اخیر و به تعداد قابل توجهی کاهش داده‌اند. پی‌پال هم در ژانویه اعلام کرد که قصد دارد 2500 شغل یا 9 درصد از نیروی کار خود را حذف کند.

این حجم اخراج به حدی بزرگ است که پس از حباب دات کام در سال 2001 در رتبه دوم قرار دارد. آخرین گزارش‌ها بهبود ضعیفی را در این زمینه نشان می‌دهد.

بر اساس مجموعه‌ای از مصاحبه‌های CNBC، اکنون، بسیاری در جستجوی کار هستند و فضای این حوزه بسیار رقابتی شده است. از طرفی بسیاری از این کارکنان به طور کامل حوزه فناوری را ترک می‌کنند. حتی مهندسان خبره نیز سازش می‌کنند و پوزیشن‌هایی را با ثبات شغلی کمتر، محیط کاری سخت‌تر یا حقوق و مزایا کمتر می‌پذیرند.

اوضاع برای جویندگان کار که در فناوری باقی می‌مانند هم بدتر می‌شود. به نظر می‌رسد افزایش حقوق‌ها که زمانی در این حوزه رایج بود، دیگر وجود نداشته باشد، زیرا حقوق‌های مشاغل فناوری در دو سال گذشته تا حد زیادی راکد بوده است. البته این بدان معنا نیست که آن‌ها، دستمزد خوبی ندارند.

در ایالات متحده یک فرد سطح پایه در زمینه هوش مصنوعی می‌تواند از 109500 تا 138500 دلار درآمد داشته باشد. از طرف دیگر، یک مدیر ارشد (کسی که مدیران بخش‌های مختلف را مدیریت می‌کند یا مسئول یک کسب و کار تجاری است) می‌تواند حقوقی بین 178500 تا 310050 دلار داشته باشد. اما مسئله تضمین شغل این کارکنان است نه میزان دریافتی آن‌ها.

چرا شرکت‌های فناوری همچنان کارکنان خود را اخراج می‌کنند؟

نکته حائز اهمیت دلیل این اخراج‌ها است. در سال 2023، شرکت‌های فناوری ادعا کردند که پس از افزایش استخدام در طول همه‌گیری و به دلیل تورم و تقاضای ضعیف مصرف‌کننده، باید کاهش نیرو داشته باشند. اما امسال تورم این کشورها به طور قابل توجهی کاهش یافته است و بسیاری از این شرکت ها سودآور هستند و پول نقد دارند.

فقط یک چیز روند اخراج‌ها را توضیح می‌دهد: ارزش سهام. جف شولمن، استاد دانشکده بازرگانی فاستر دانشگاه واشنگتن، گفت:«اخراج‌ها سهام شرکت‌ها را تقویت می‌کند. بنابراین این شرکت‌ها دلیلی برای توقف نمی‌بینند.

استاد دانشگاه واشنگتن این رفتار را روال جدید نامید:«همه این کار را انجام می دهند. کارکنان با آن غریبه نیستند و سرمایه‌گذاران سهام از آن قدردانی می‌کنند و بنابراین فکر می‌کنم ما مدت‌ها شاهد ادامه آن خواهیم بود.»