Web Analytics Made Easy - Statcounter
پرتاب ماهواره خیام با موشک سایوز

ماهواره خیام به فضا پرتاب شد

دقایقی قبل، پرتاب ماهواره ایرانی خیام با پرتابگر روسی سایوز از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان صورت گرفت.

رمزگذاری ماهواره خیام توسط ایران صورت گرفته و دریافت سیگنال‌های آن توسط متخصصین داخلی در ماهدشت انجام خواهد شد.

ماهواره خیام در مدار 500 کیلومتر قرار خواهد گرفت و می‌تواند در روز چهار تصویر با دقت یک متر از مدار مدنظرش ارسال کند.

صحبت‌های وزیر ارتباطات در مورد ماهواره خیام

عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات که اکنون در قزاقستان به‌سرمی‌برد، در این باره گفت: این آغاز یک همکاری راهبردی بین ایران و روسیه در حوزه فضایی است، البته این همکاری چند سالی به‌طول انجامیده است اما در دولت سیزدهم با تلاش و مجاهدت همکارانم در وزارت ارتباطات و وزارت امور خارجه این مهم به ثمر نشست.

وی تأکید کرد: این ماهواره برای تأمین داده‌های فضایی مورد نیاز کشور، گام بسیار بلندی است و می‌توانیم از تصاویر آن با دقت بسیار بالا برای ارتقای کاربردهای فضایی کشور در حوزه‌های محیط زیست و کشاورزی استفاده کنیم.

زارع‌پور خاطرنشان کرد: ما کنار همکاری‌های راهبردی با کشورهای صاحب‌نام در صنعت فضایی دنیا مانند روسیه، توسعه فناوری بومی فضایی را در دستور کار داریم و تا پایان سال جاری به هدف قرار دادن ماهواره سنجشی در مدار 500کیلومتری فضایی دست خواهیم یافت.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: اکنون می‌توانیم ماهواره‌های سبک را در مدار قرار بدهیم. ماهواره خیام، 600 کیلوگرم وزن دارد و قرار است در مدار 500کیلومتری از زمین قرار بگیرد. تا پایان دولت سیزدهم شاهد ماهواره و ماهواره‌بر بومی خواهیم بود که به‌دست نخبگان کشور خودمان به فضا پرتاب می‌شود، تا آن زمان برای تأمین داده‌های مورد نیاز کشور به همکاری خود با کشورهای صاحب این فناوری ادامه خواهیم داد.