Web Analytics Made Easy - Statcounter

آیا با هوش مصنوعی می توان وب سایت طراحی کرد؟

امروزه ساخت سایت با هوش مصنوعی به یکی از پرمخاطب ترین موضوعات روز در بحث طراحی سایت تبدیل شده و توجه بسیاری از دست اندر کاران این صنعت را به خود جلب کرده است.

با پیشرفت علم و تکنولوژی، به مرور زمان بیشتر کارها توسط ماشین قابل انجام می شوند به گونه ای که کمتر کاری را انسان خودش انجام می دهد. دانش هوش مصنوعی به سرعت در حال پیشرفت است و تقریبا در تمامی علم ها نفوذ پیدا کرده است. در عمل های جراحی، کارخانه های اتومبیل سازی و بسیاری دیگر از کارها از هوش مصنوعی استفاده می شود. بنابراین یکی از علم های مهم و مفید علم هوش مصنوعی می باشد که به مرور زمان یادگیری این علم برای همه ی افراد ضروری می شود.

در واقع افرادی می تواند موفق شود که از دانش هوش مصنوعی برخوردار باشند. یکی از ترفندهای بهترین شرکت های طراحی سایت در جهان به روز و همگام بودن با پیشرفت علم است، به نحوی که تمامی سایت ها و خدماتی که به مشتری ارائه می دهند طبق پیشرفت های روز می باشد که این عامل باعث موفقیت آن ها است.

مقاله پیش رو به همت شرکت طراحی سایت دارکوب تدوین گردیده است. این شرکت یکی از خوشنام ترین شرکتهای طراحی سایت و سئو در عصر حاضر می باشد. دارکوب در بالغ بر دو دهه فعالیت حرفه ای خود، بیش از 4000 انواع مختلف سایت را طراحی نموده است. اکنون ما در این مقاله سعی کرده ایم تا در مورد هوش مصنوعی و طراحی وب سایت صحبت کرده و توضیح دهیم که آیا با هوش مصنوعی می توان وب سایت طراحی نمود یا خیر. برای اطلاع از این مساله تا انتهای مقاله با ما همراه شوید.

طراحی سایت

سایت یک پایگاه داده اینترنتی است که باعث اطلاع رسانی به کاربران، معرفی شرکت و ارائه ی محصولات می شود. سایت ها شامل صفحات مختلف، محتواها و طرح های گرافیکی ویژه ای هستند. سایت ها دارای انواع گوناگونی می باشند از جمله سایت های شرکتی، سایت های فروشگاهی، سایت های خبری، سایت های شخصی و … که افراد با توجه به نیاز خود اقدام طراحی به نوع خاصی از سایت می کنند.

از زمان ساخت اولین وب سایت بیش از 32 سال می گذرد، از آن زمان تا کنون برنامه نویسان و طراحان وب سایت سعی بر این داشته اند که ساخت و طراحی سایت را آسان نمایند و در این زمینه فعالیت های بسیاری را انجام داده اند، به گونه ای که وب سایت های متنوع و زیبایی ساخته می شود که قابلیت تعامل با کاربران را دارند و مخاطبان به راحتی می تواند در هر زمانی هر نوع خدماتی را از سایت ها دریافت کنند بدون این که نیازی به بیرون رفتن از منزل را داشته باشند.

مراحل طراحی سایت

طراحی یک وب سایت دارای مراحل مختلفی می باشد که لازم است برای داشتن یک سایت کامل همه ی مراحل را انجام دهید. در این قسمت شما را با مراحل اصلی طراحی یک سایت آشنا می کنیم.

طراحی وایر فریم

قبل از شروع به طراحی سایت ابتدا باید به بیان مساله پرداخته شود و نوع سایت را مطابق با نیاز مشتری را به صورت کلی ترسیم نمایید. این کار شامل ترسیم یک نقشه کلی از سایت و صفحات آن و همچنین تعیین جایگاه و نحوه چیدمان المان ها و سایر عناصر سایت است.

طراحی گرافیک سایت

مرحله بعدی طراحی گرافیک سایت است. لازم است حتما گرافیک سایت را با توجه به نوع کسب و کار اینترنتی و با استفاده نمودن از نرم افزارهای مخصوص مربوط به رنگ بندی و گرافیک سایت طراحی کنید.

برنامه نویسی و کدنویسی

مرحله ی بعد مربوط به مدیریت سایت است. برای این کار لازم است از زبان های برنامه نویسی و یا سیستم های مدیریت محتوا استفاده نمایید. این مرحله با توجه به هزینه ها و نیاز مشتری انجام می شود.

راه اندازی سایت

در مرحله ی نهایی لازم است وب سایت را در معرض دید کاربران بگذاریم، بنابراین باید وب سایت را در بستر اینترنت جهانی منتشر کنیم. برای این کار به تهیه ی یک هاست و نام دامنه مناسب نیاز داریم تا بتوانیم سایت را پیکربندی نموده و در دسترس عموم مردم قرار دهیم.

انواع سایت

به طور کلی سایت ها در دو نوع استاتیک و داینامیک وجود دارند. سایت های ایستا یا استاتیک سایت هایی هستند که مطالب و محتواهای درون آن ها فقط یک بار جمع آوری می شوند و هر صفحه از سایت به صورت جداگانه طراحی و بارگذاری می شود.

در سایت های استاتیک هر نوع تغییری تنها باید توسط طراح و کارشناس سایت  صورت گیرد. معمولا وب سایت هایی که برای معرفی هستند به صورت استاتیک ساخته می شوند. سایت های داینامیک یا پویا سایت هایی هستند که نیاز به تغییر مداوم محتوا دارند. در وب سایت های داینامیک برنامه نویس وظیفه ی پویا سازی وب سایت را بر عهده دارد.

اصول طراحی وب سایت

امروزه برای هر کار یک وب سایت ساخته می شود تا با استفاده از آن در مورد آن کسب و کار و خدمات و یا محصولاتش راحت تر به مردم اطلاع رسانی شود. امروزه نیز تعداد وب سایت ها در حال افزایش است اما در میان آن ها سایتی موفق است که اصول طراحی و بهینه سازی در آن رعایت شده باشد. با استفاده از یک وب سایت به راحتی می توان در کمترین زمان محصولات جدید به همراه مشخصاتشان را در اختیار مخاطبان قرار داد.

زبان های برنامه نویسی مورد نیاز برای طراحی وب سایت

در طراحی سایت با استفاده از کدنویسی از زبان های نشانه گذاری و برنامه نویسی مختلفی استفاده می شود. در این قسمت به معرفی این زبان ها می پردازیم:

 • HTML: html یک زبان نشانه گذاری ابر متن است. از این زبان نشانه گذاری برای ساختن بدنه اصلی و ساختار کلی وب سایت استفاده می شود. در یک وب سایت توسط این زبان پایه گذاری می شود. html با استفاده از تگ های متنوع کار می کند در واقع تگ ها مشخص می کنند که در صفحه وب از چه عناصری استفاده شده است.
 • CSS: پس از این که چهارچوبه و ساختمان وب سایت را با استفاده از html طراحی نمودیم نوبت به زیبا سازی آن می رسد. با استفاده از زبان نشانه گذاریcss به کدهای html بخش های مختلف سایت استایل دهی کرده و ویژگی هایی مانند: فونت، رنگ، سایز، ابعاد، نحوه قرار گرفتن و … را در صفحه ی وب تعیین می کنیم.
 • JAVASCRIPT: با استفاده از زبان های نشانه گذاری HTML و CSS می توانید وب سایت های استاتیک یا ایستا را طراحی کنید اما امروزه اکثر افراد تمایل دارند وب سایت های خود را به صورت داینامیک یا پویا طراحی کنند. برای پویا نمودن وب سایت خود می توانید از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت استفاده نمایید. در واقع جاوا اسکریپت یکی از پر طرفدار ترین زبان های برنامه نویسی برای پویا کردن سایت ها محسوب می شود. این زبان از روش های مختلف برنامه نویسی پشتیبانی می کند. از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت برای اپلیکیشن های موبایل، برنامه نویسی سمت سرور، بازی ها و اپلیکیشن های دسکتاپ استفاده می شود.
 • زبان برنامه نویسی سمت سرور: به طور کلی برنامه نویسی وب سایت ها در دو بخش انجام می شود. یکی برنامه نویسی سمت کاربر و دیگری برنامه نویسی سمت سرور. در برنامه نویسی مربوط به سمت کاربر به طراحی بخش ظاهری سایت پرداخته می شود و در برنامه نویسی مربوط به سمت سرور به پیاده سازی منطق وب سایت پرداخته می شود. در صورتی که می خواهید یک وب سایت مفید داشته باشید باید علاوه بر ظاهر سایت به محتوای آن نیز اهمیت دهید.

در وب سایت های بزرگ باید حتما از یک زبان سمت سرور استفاده نمایید. برای برقراری ارتباط میان کاربر، سرور و پایگاه داده حتما باید از یک زبان برنامه نویسی استفاده شود. زبان برنامه نویسی PHP از جمله زبان هایی است که با استفاده از آن می توانید برای دریافت اطلاعات از کاربران اسکریپت هایی را بنویسید و پس از پردازش اطلاعات آن ها را به کاربر برگردانید.

طراحی سایت بدون کد نویسی

با استفاده از نرم افزارهای سیستم مدیریت محتوا می توانید وب یک وب سایت را بدون دانستن دانش کد نویسی طراحی نمایید. همچنین می توانید با استفاده از این ابزارها اقدام به طراحی وب سایت فروشگاهی رایگان نمایید. سیستم مدیریت محتوا یا CMS نرم افزاریست که اطلاعات یک وب سایت را مدیریت می کند. در روش طراحی سایت با استفاده از سیستم های مدیریت محتوا ابتدا باید قالب مورد نظر و دلخواه خود را برای وب سایتتان دانلود نموده و بر روی هاست آپلود کنید.

مزایای استفاده از سیستم مدیریت محتوا

سیستم های مدیریت محتوا دارای مزیت هایی هستند که در ادامه برخی از آن ها را بیان می کنیم:

 • استفاده نمودن از سیستم های مدیریت محتوا راحت است و به هیچ نوع دانش فنی نیاز ندارد.
 • با استفاده از سیستم های مدیریت محتوا می توانید یک طراحی سایت ارزان داشته باشید.
 • در سیستم های مدیریت محتوا افزونه های زیادی وجود دارد که به راحتی می توانید در طراحی سایت خود از آن ها استفاده کنید.
 • با استفاده از سیستم مدیریت محتوا به سرعت می توان یک وب سایت را طراحی نمود.
 • در این نرم افزارها بروزرسانی به سادگی قابل انجام است.

طراحی سایت با سیستم مدیریت محتوای وردپرس

طراحی سایت با وردپرس به راحتی و بدون دانستن کد نویسی امکان پذیر است. سیستم مدیریت محتوای وردپرس برای راه اندازی وب سایت مورد استفاده قرار می گیرد با استفاده از این نرم افزار طراحی سایت به راحتی می توانید محتوای وب سایت خود را مدیریت نمایید. همچنین با استفاده از این سیستم می توانید امکانات متنوعی را به وب سایت خود اضافه نمایید.

طراحی سایت با هوش مصنوعی

در بخش های قبلی در مورد طراحی سایت و روش های مختلف ساخت سایت صحبت نمودیم. در این قسمت در مورد به کارگیری هوش مصنوعی در طراحی سایت صحبت خواهیم کرد. طراحی سایت با هوش مصنوعی به این معناست که برای ارتقاء کیفیت سایت از مدل های یاد گیری ماشین و الگوریتم ها استفاده نماییم. با استفاده از هوش مصنوعی می توانیم رفتار کاربران را پیش بینی کرده، محتوا را بهینه سازی نماییم، سرعت لود شدن صفحات را افزایش دهیم و … . در ادامه این موارد را بیشتر شرح می دهیم.

 • افزایش سرعت لود صفحات: بهبود سرعت سایت با استفاده از هوش مصنوعی می تواند باعث بهیود تجربه کاربری شود. در واقع با به کار گیری الگوریتم های هوش مصنوعی می شود سرعت لود شدن صفحات سایت را افزایش داد.
 • بهینه سازی محتوا: کاری که باعث ارتقاء سئو و رتبه ی سایت در موتورهای جست و جو می شود، بهینه سازی محتوا است. در واقع هوش مصنوعی می تواند با تحلیل رفتار کاربران برای بهبود محتوای سایت یک سری پیشنهادات را ارائه دهد.
 • پیش بینی رفتار کاربران: از آن جا که با استفاده از هوش مصنوعی می توان رفتار کاربران را تحلیل کرد، این کار می تواند باعث بهبود تجربه کاربری و افزایش رضایت کاربران از سایت شود. با تحلیل رفتار کاربران می توان سلیقه و نیازمندی های آنان را تشخیص داد و در همین راستا محصول در سایت عرضه کرد، این کار باعث افزایش فروش سایت که هدف اصلی سایت است می شود.

تغییر در طراحی وب سایت با هوش مصنوعی

ساخت سایت با هوش مصنوعی باعث ایجاد یک سری تغییرات در آن می شود. در این بخش بعضی از عملکردها و تغییرات هوش مضنوعی در طراحی سایت را بیان می کنیم.

 • طراحی و بهینه سازی بازاریابی: به کارگیری هوش مصنوعی انجام کارها را آسان تر می کند. طراحان با استفاده از هوش مصنوعی می توانند بینش های بازاریابی را پیش بینی نمایند. همچنین می توانند اقدام به شخصی سازی طرح ها برای کاربران خود مطابق با ابزاریابی مدرن کنند.
 • چت زنده و چت ربات: یکی از جذاب ترین کاربردهای هوش مصنوعی در طراحی وب سایت، استفاده از چت ربات و چت زنده با کاربران است. چت زنده باعث قرار دادن خدمات بهتر به مشتریان می شود و آن ها به راحتی می توانند سوالات خود را پرسیده و بلافاصله پاسخ آن ها را دریافت کنند. هوش مصنوعی آینده ی طراحی وب را تغییر می دهد به گونه ای که جایگزین ارتباطات انسانی می شود.
 • تسریع در کد نویسی: با استفاده و کمک از هوش مصنوعی با سرعت بیشتری می توان کد نویسی وب سایت را انجام داد. هوش مصنوعی در توسعه ی وب سایت ها می تواند فرآیندهای مختلف را به صورت خودکار انجام دهد. کد نویسی به توسعه دهندگان کمک می کند برنامه های بصری را در زمان کمتری تهیه کنند و همچنین باعث کاهش زمان های بازگشت شده است.
 • تجزیه و تحلیل رفتار کاربران: مدیران و صاحبان وب سایت ها می توانند با استفاده از هوش مصنوعی فعالیت های روزانه در سایت خود را نظارت و بررسی کنند و با این کار رفتار مشتری ها را تحلیل نمایند. همچنین امکان سفارشی سازی برای صاحبان کسب و کارها و مشتریان وجود دارد و می توانند از هوش مصنوعی بصری برای خرید آگاهانه استفاده نمایند.
 • شخصی سازی: با توجه به این که هوش مصنوعی طراحی وب سایت را تغییر می دهد. در بخش شخصی سازی سایت نیز شرایط خوبی را به وجود می آورد. در واقع هوش مصنوعی قادر به تجزیه و تحلیل داده هایی است که انسان نمی تواند آن ها را تحلیل کند. توانایی پردازش مجموعه داده ها به شخصی سازی نیرو می دهد و طراحی وب سایت را به نحوی پیش می برد که انسان نمی تواند انجام دهد.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد طراحی سایت، روش های مختلف طراحی سایت، انواع سایت و نحوه استفاده از هوش مصنوعی در طراحی سایت صحبت شد. در صورت نیاز به داشتن یک سایت و استفاده از خدمات طراحی سایت می توانید با شرکت طراحی سایت و سئو دارکوب در تماس باشید. همچنین، چانچه علاقه مند به یادگیری دوره های مربوط به این زمینه می باشید، می توانید در دوره های آنلاین آموزش طراحی سایت که در سایت آموزشگاه دارکوب قرار دارند شرکت کنید و یا دوره های آفلاین مربوط به این حرفه را خریداری نمائید. با استفاده از این دوره ها می توانید خودتان طراح سایت شده و سایت مورد نظر و دلخواه خود را طراحی نمایید. همچنین می توانید سفارشات طراحی سایت خود را به شرکت دارکوب بسپارید.

توجه! این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و محتوای آن توسط تبلیغ دهنده نگارش شده است.
آی تی جو مسئولیتی در قبال صحت و سقم محتوای تبلیغاتی ندارد.