Web Analytics

افزایش ضریب تعدیل سنواتی در رتبه‌‏بندی شرکت‌های انفورماتیکی

آی تی جو بستری جهت درج تبلیغات دانش محور محصولات شما

پس از شیوع بیماری کرونا از ابتدای سال 99، شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات، به دلیل مشکلات ناشی از آن مانند رکود شدید بازار، محدودیت‌های واردات و تأمین کالا، طولانی شدن روند انجام و تحویل پروژه‌ها و … با افت محسوس در رتبه انفورماتیکی روبرو شدند.

این موضوع منجر به اعتراض شرکت‌ها به نحوه محاسبه امتیاز کل از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور شد و بدین ترتیب جهت ارتقای رتبه‌های شرکت‌ها، از ابتدای دی ماه 1400 ضریب تعدیل ریالی سنواتی موثر در امتیاز کل از 2/92 به 3/84 افزایش یافت.

در انتهای ماه شهریور سال 1401 نیز سازمان برنامه و بودجه کشور مجدداً در نامه شماره 329969 اظهار داشت که ضریب تعدیل ریالی سنواتی از ابتدای آبان‌ماه در رتبه‌‏بندی شرکت‌های انفورماتیکی از 3/84 به 5/26 افزایش خواهد یافت.

امور نظام فنی اجرایی، مشاوران و پیمانکاران در این نامه اعلام کرد که به منظور به‌‏روزرسانی امتیاز کل شرکت‏‌های متقاضی گواهینامه تشخیص صلاحیت و به استناد ماده 5 آیین‏نامه احراز صلاحیت و رتبه‏‌بندی شرکت‌‏های انفورماتیکی به شماره 55112 مورخ 27 شهریور 1392، از ابتدای آبان 1401 ضریب تعدیل ریالی سنواتی موثر در «امتیاز کل» از 3/84 به 5/26 افزایش خواهد یافت.

پی نوشت آی تی جو

ضمن تشکر از همراهی سازمان برنامه و بودجه و نظام فنی اجرایی کشور به دلیل درک صحیح شرایط و محدودیت‌های شرکت‌های انفورماتیکی در سنوات اخیر، شایان ذکر است بنا بر اعتراضات پر تکرار شرکت‌های انفورماتیکی، نظام رتبه‌بندی این شرکت‌ها نیازمند بازنگری و تغییرات بنیادی است.

برخی از این تغییرات مورد نیاز و پیشنهادی عبارتند از:

  • کاهش ضریب تأثیر توان مالی شرکت‌ها به تناسب توان فنی و تخصصی آن‌ها
  • لحاظ نمودن توانمندی و صلاحیت‌های تخصصی کارکنان شرکت‌ها
  • بازنگری و به‌روزرسانی شاخه‌ها، رشته‌ها و زمینه‌های فعالیت شرکت‌های انفورماتیکی
  • در نظر گرفتن زمینه‌های فعالیت میان‌رشته‌ای مانند مراکز داده و تعیین رشته‌های مرتبط با آن‌ها (به عنوان مثال برای مراکزداده: شبکه داده‌ها + طراحی و نظارت + پشتیبانی)
آی تی جو بستری جهت اطلاع رسانی، مدیریت و برگزاری وبینارهای تخصصی و آموزشی شما