Web Analytics Made Easy - Statcounter
چگونه رک مناسب برای شبکه خود انتخاب کنیم؟

نکات مهم در انتخاب و چیدمان رک‌های مراکز داده

برای جلوگیری از ایجاد مشکل در استقرار رک‌های مرکز داده باید به چه عواملی توجه کرد؟
برای جلوگیری از ایجاد مشکل در استقرار رک‌های مرکز داده باید به چه عواملی توجه کرد؟

اکثر تجهیزات مرکز داده در رک‌ها نصب می‌شوند. رک‌ها طیف وسیعی از قابلیت‌های گردش هوا، مدیریت کابل و دسترسی فیزیکی مانند درهای قابل جابجایی یا سینی‌های کشویی را ارائه می‌دهند. تجهیزات و رک‌ها اغلب در سایزهای استاندارد ساخته می‌شوند، اما حجم کابل‌کشی مورد نیاز برای برق‌رسانی و شبکه‌سازی سرورها، سوئیچ‌ها و استوریج‌ها باعث ایجاد مشکلاتی غیرمنتظره در استقرار رک‌ها می‌شود. به منظور جلوگیری از این مسائل، رعایت چند نکته در انتخاب رک مناسب و تجهیزات مناسب ضروری است که در این مقاله به آن پرداخته می‌شود.

رک با ظرفیت مناسب انتخاب کنید

اغلب رک‌ها برای تجهیزاتی با عرض استاندارد 19 اینچی ساخته شده‌اند و ارتفاع هر کدام مضربی از 1.752 اینچ (یونیت) است. به عنوان مثال یک رک 42 یونیت دهانه‌ای به عرض 19 اینچ و ارتفاعی به اندازه‌ی 73.6 اینچ دارد.

رک در ابعاد و اندازه های مختلف

ارتفاع عمودی مورد نیاز را محاسبه کنید و مطمئن شوید که ارتفاع رک به اندازه کافی بلند است تا تمام وسایل برنامه‌ریزی شده را در خود جای دهد.

به عنوان مثال اگر باید 14 سرور 2 یونیت ، یک PDU  چهار یونیت و یک UPS  هشت یونیت را در یک رک مستقر کنید، به یک رک 19 اینچی با حداقل ارتفاع 40 یونیت نیاز دارید. معمولاً رک‌های بلندتر انتخاب مناسب‌تری هستند؛ به‌ویژه، اگر احتمال دارد بعداً پیکربندی را تغییر دهید.

بزرگترین مشکل در مورد سرورها، عمق است. فروشندگان سرور مدل‌هایی با عمق 28.5 اینچ تا 29.125 اینچ ارائه می‌دهند. سرورهای جدیدتر ممکن است تا انتها در رک‌های قدیمی‌تر قرار نگیرند. شما باید این رک‌ها را با مدل‌های عمیق‌تر جایگزین کنید تا با خیال راحت تجهیزات جدیدتر را جای دهید.

برخی اوقات سرورها پس از نصب، فضایی برای کابل کشی برق و شبکه باقی نمی‌گذارند. وقتی برای یک رک 42 یونیت، 42 تجهیز یک یونیت، در نظر بگیرید، احتمالاً برای کابل های برق و شبکه به مشکل برمی‌خورید. بدون فاصله کافی، انبوه سیم کشی می‌تواند جریان هوا یا درب عقب رک را مسدود کند.

توجه داشته باشید برای برخی تجهیزات می‌توانید از کابل برق با ضخامت کم‌تر استفاده کنید، اکثر تولیدکنندگان سرور انواع آپشن‌های کابل برق را برای سرورها ارائه می‌دهند در غیر این صورت می‌توانید از فروشنده‌های شخص ثالث خریداری کنید.

در انتخاب نگهدارنده‌های کابل وسواس به خرج دهید

نگهدارنده‌های کابل (Cable Management)، کابل‌های برق و شبکه را درپشت هر رک کنار هم نگه می‌دارند. با این که آن‌ها رک را مرتب می‌کنند، اما می‌توانند یافتن کابل، عیب‌یابی یا تعویض را دشوارتر کنند. (برای آشنایی بیشتر می‌توانید مقاله انواع نگهدارنده کابل را مطالعه کنید) به دنبال نمونه‌های کوچک‌تر باشید، یا تعداد سرور را در رک کاهش دهید تا فضا آزاد شود، یا خود رک را با یک مدل عمیق‌تر برای فاصله مناسب کابل‌ها از پشت رک جایگزین کنید.

کابل کشی رک‌های دیتاسنتر

گره خوردن کابل مشکلات جدی برای تکنسین‌ها ایجاد می‌کند. در این شرایط تعقیب دقیق کابل مورد نظر تقریبا غیرممکن است، که منجر به اشتباهات کابل کشی، قطع تصادفی کابل و اتلاف وقت کارکنان فناوری اطلاعات می‌شود. علامت‌گذاری مناسب و برنامه‌ریزی شده کابل و استفاده محتاطانه از اتصال متقابل، عیب‌یابی و تعویض کابل را ساده می‌کند.

همچنین باید کابل‌کشی را با احتیاط اجرا کنید تا مانع از تهویه و گردش هوای رک نشود. زمانی که این کار در یک رک مستقیماً در پشت فن‌های تهویه سرورها اجرا شود، می‌تواند مشکلی جدی برای کولینگ ایجاد کند.

فضای اشغال شده توسط رک‌ها را درنظر داشته باشید

عرض، ارتفاع و عمق رک بین سازندگان مختلف متفاوت است، بنابراین بررسی کنید که آیا این ابعاد با نقشه سالن شما مطابقت دارند؟ رک‌های بیش از اندازه بزرگ می‌توانند تردد در راهرو را مختل کنند یا جریان هوای دیگر رک‌ها را دستخوش تغییر کنند. تفاوت‌های ظریف در اندازه ممکن است ابتدا قابل توجه به نظر نرسند، اما هر گونه افزایش در اندازه رک می‌تواند در حین پیاده‌سازی مرکز داده مشکل‌ساز شود.

انواع رک با اندازه‌های متفاوت

به مدل پیچ و مهره‌های روی رک‌ها دقت کنید

رک‌ها دارای یک سری سوراخ برای نصب سرورها، سوئیچ‌ها و سایر تجهیزات هستند. با این حال، برای سازندگان رک هیچ نوع سوراخ استاندارد واحدی وجود ندارد.

پیچ کردن پیچ و مهره به رک شبکه

سوراخ‌های نصب رزوه‌ای از ستون‌های فلزی نسبتاً ضخیم برای اندازه‌های معمولی پیچ، از جمله رزوه‌های 10-32، 12-24 یا متریک M6 استفاده می‌کنند. تجهیزات عمیق‌تر و طولانی‌تر بدون ریل به سختی روی سوراخ‌های رزوه‌دار نصب می‌شوند، اما برای نمونه‌های نسبتاً کوچک کار آسان‌تر است.

از آن‌جایی که سوراخ‌های رزوه‌شده به فلز ضخیم‌تری برای رزوه‌کاری نیاز دارند، برخی از تولیدکنندگان رک از روش سوراخ‌های بدون رزوه استفاده می‌کنند. این نوع رک عمدتاً برای تجهیزاتی کار می‌کند که به ریل برای نگهداشتن متکی هستند؛ محصول روی ریلی که آن را نگه می‌دارد، می‌لغزد. همچنین در این نوع رک، سرور به راحتی می‌تواند دوباره برای بازرسی یا سرویس خارج شود. برای این نوع رک‌ها از کیج‌نات برای پیچ کردن استفاده می‌شود.

البته مدل‌های رک بدون نیاز به ابزار و پیچ (Tool-less) نیز طراحی شده‌اند که زمان نصب و راه‌اندازی سریع‌تری را ارائه می‌کنند و تجهیزات آن‌ها می‌توانند به مراتب سریع‌تر از طرح‌های نصب سنتی در داخل رک‌ها جابه‌جا شوند.

رک بدون رزوه (tool-less)
رک بدون رزوه (tool-less)

مسئله ارتعاش و لرزش را لحاظ کنید

برخی از مشکلات چیدمان رک، به موقعیت فیزیکی رک‌ها در ساختمان یا اتاق سرور مربوط می‌شود. عواملی که اغلب نادیده گرفته می‌شوند، بار کف و ارتعاش هستند. رک‌ها و تجهیزات نصب شده آن‌ها می‌توانند بار کف قابل توجهی ایجاد کنند. مراکز داده به طور خاص برای تقویت استحکام کف، برای پشتیبانی از وزن بسیار زیاد سرورها طراحی شده‌اند.

لرزش می‌تواند باعث خطاها و خرابی‌های زودرس درایوهای دیسک مغناطیسی شود که منجر به خطا و حتی خرابی درایو می‌شود. سهل‌انگاری‌های ساده مانند طراحی نامناسب کف و قرار دادن رک‌ها نزدیک به مناطق با لرزش زیاد مانند اتاق ماشین آلات و راهروها می‌تواند منجر به مشکلات در سخت‌افزار سرور شود.

از بحث کولینگ و برق غافل نشوید

رک‌ها با نسل جدیدی از چالش‌های توان و سرمایش روبرو هستند. رک‌ها، توزیع یکنواخت سخت افزار فیزیکی را فراهم می‌کنند و برای پشتیبانی از جریان نسبتاً یکنواخت هوای خنک به دستگاه‌های محاسباتی طراحی شده‌اند.

توانی که سخت افزارها مصرف می‌کنند و خنک کننده مورد نیاز برای کنترل گرمای حاصل، بسیار متنوع است. سرورهای معمولی یک یونیت تک CPU، نسبت به سیستم‌های محاسباتی با تراکم فوق‌العاده به انرژی و سرمایش بسیار کمتری نیاز دارند.

انتخاب مجموعه‌ای از تجهیزات با نیازهای توان و سرمایش متفاوت در یک رک، می‌تواند باعث ایجاد نقاط داغی شود که خنک کردن آن‌ها غیرممکن است، و این امر منجر به خطاهای زودرس سیستم و عیب یابی پرهزینه می‌شود.

زمانی که مجموعه وسیع‌تری از زیرسیستم‌های سرور و ذخیره‌سازی را مستقر می‌کنید، مهم است که چگالی توان و پیامدهای خنک‌کننده‌ای را که در رک و در حین راه اندازی رک سرور ایجاد می‌شود، در نظر بگیرید. خود رک‌ها نمی‌توانند بر روی توان و خنک کننده تأثیر بگذارند. ممکن است لازم باشد توزیع تجهیزات را در بین رک‌ها تقسیم کنید تا نقاط داغ گرما و توان را کاهش دهید و تجهیزات خنک کننده اضافی را نصب کنید.

جمع بندی

انتخاب و چیدمان صحیح رک‌های مرکز داده می‌تواند از وقوع بسیاری از مشکلات احتمالی جلوگیری کند، هزینه‌های ساخت را کاهش دهد و مقیاس‌پذیری مرکز داده را بهبود ببخشد؛ بنابراین ظرفیت، فضای اشغال شده، پیچ و مهره، بار کف و سرمایش و توان را در هنگام انتخاب و استقرار رک‌ها فراموش نکنید.