Web Analytics Made Easy - Statcounter
کیبل منیجر

معرفی انواع نگهدارنده کابل (Cable Manager)

به خاطر رشد روزافزون اتصالات در اتاق‌های سرور یا مراکز داده، مدیریت کابل بیش از هر زمان دیگری دشوار شده است. به هم ریختگی کابل‌ها اغلب در رک‌ها اتفاق می افتد و مشکلات زیادی را برای نصب کابل‌های بعدی و نگهداری از کابل‌ها ایجاد می‌کند. تکنسین‌های شبکه به دنبال ابزارهای موثر برای ایجاد کابل‌کشی ساختاریافته هستند. به نظر می‌رسد نگهدارنده کابل (Cable Manger) یک ابزار جانبی مدیریتی بهینه باشد. امروزه، بسیاری از مکان‌ها از این ابزار برای کابل‌کشی استفاده می‌کنند. در این مقاله قصد داریم چند راهکار مقرون به صرفه مدیریت کابل را به شما معرفی کنیم.

با کمک نگهدارنده کابل، کابل‌ها کاملاً در برابر فشار محافظت می شوند تا از قابلیت اطمینان شبکه اطمینان حاصل شود. علاوه بر این، نگهدارنده کابل یکپارچگی داده‌ها را نیز به روشی سازمان‌یافته‌تر تضمین می‌کند. فضای کمتری به خاطر کابل‌کشی مناسب‌تر اشغال می‌شود. نصب نگهدارنده کابل و استفاده از آن برای مرتب کردن تعداد زیادی کابل بسیار ساده است. هزینه‌ی مقرون به صرفه مدیریت کابل، یک سرمایه‌گذاری ضروری برای جلوگیری از اتلاف زمان و آسیب‌های فنی ناشی از آشفتگی کابل در آینده است.

انواع نگهدارنده‌های کابل

انواع از نظر جهت قرارگیری

نگهدارنده کابل می‌تواند در جهت افقی یا عمودی استفاده شود. مدل افقی، امکان مسیریابی منظم و مناسب کابل‌های خارج شده از دستگاه‌های داخل رک‌ها را فراهم می‌کند. مهم است که قبل از خرید آن، مطمئن شوید ارتفاع رک و تعداد کابل داخل آن با نگهدارنده سازگاری دارید. به طور معمول، مدیریت کابل افقی یک یونیت و 2 یونیت از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که به‌کارگیری آن مانعی برای تغییر تجهیزات موجود در رک‌ها نمی‌کند و کابل‌ها می‌توانند آزادانه اضافه یا حذف شوند. مدل دیگر مدیریت عمودی کابل‌هاست. این محصول می‌تواند کابل‌ها را به صورت عمودی در کنار رک مرتب کند که استفاده بیش‌تر از کابل‌ها را امکان‌پذیر می‌کند.

انواع کابل منیجمنت از نظر جهت عمودی / افقی

انواع از نظر سبک و استایل

نگهدارنده کابل معمولا سبک های مختلفی دارد. نوع اول فینگر داکت است. فینگر داکت منعطف می‌تواند محافظت از تجهیزات و کابل ها را به حداکثر برساند. برای کابل‌کشی راحت  کابل‌ها از سوراخ‌ها عبور داده می‌شود. نوع دوم دارای حلقه‌های D شکل است و برای انواع افقی، عمودی یا مورب در مدیریت کابل استفاده می‌شود. نوع سوم نگهدارنده کابل با شکاف‌های شانه‌ای است. این طراحی منحصر به فرد می‌تواند کابل را در برابر اکثر آلاینده‌ها محافظت کند و به طور موثر جریان هوا را در همان زمان افزایش دهد. آخرین سبک نگهدارنده به طور خاص برای خطوط تلفن استفاده می‌شود. اغلب توسط یک پایه در دو بلوک مدیریت کابل 110 ساخته می‌شود.

انواع کابل منیجمنت از نظر سبک و استایل

انواع از نظر ساختار

ساختارهای مدیریت کابل را می توان به انواع یک طرفه و دو طرفه تقسیم کرد. نوع یک طرفه اتصال راحت کابل بین تجهیزات و رک‌ها را فراهم می‌کند، در حالی که مدل دو طرفه از پچ پنل‌ها برای جدا نگه داشتن کابل‌های مختلف به منظور تمایز بهتر پشتیبانی می‌کند.

انواع کابل منیجمنت از نظر ساختار

انواع از نظر متریال

به طور کلی، نگهدارنده کابل را می توان از سه نوع مواد پلاستیکی، فلزی و نیمه فلزی ساخت. پلاستیک و فلز رایج ترین مواد هستند. نوع پلاستیکی به خاطر وزن سبک‌تر، نصب راحت‌تری دارد. مدیر کابل فلزی برای محافظت از کابل‌ها از هرگونه آسیب محکم‌تر است.

جمع‌بندی

نگهدارنده کابل اکنون به طور گسترده برای کابل‌کشی در رک‌ها استفاده می‌شود. داشتن یک کابل‌کشی ساختار یافته برای مدیریت کابل‌ها در آینده ضروری است. اگر می‌خواهید شبکه شما به عملکرد بهتری دست یابد، هیچوقت برای مرتب کردن کابل‌ها دیر نیست.