Web Analytics Made Easy - Statcounter
IBM سیستم عامل 2.5 z/OS را معرفی کرد

IBM سیستم عامل 2.5 z/OS را معرفی کرد

سیستم عامل اختصاصی بزرگ رایانه (BigIron) با ویژگی های جدید «پشتیبانی بهتر از Cloud، امنیت بیشتر و پشتیبانی از AI» معرفی شد
سیستم عامل اختصاصی بزرگ رایانه (BigIron) با ویژگی های جدید «پشتیبانی بهتر از Cloud، امنیت بیشتر و پشتیبانی از AI» معرفی شد

Z/os چیست؟

z/OS توسط شرکت IBM توسعه یافته و در سال 2000 رونمایی شده و یک سیستم عامل قدرتمند مخصوص Mainframe ها سازگار با unix است. از مزایای مهم این سیستم عامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سیستم عامل اختصاصی mainframe های فوق قدرتمند IBM
  • پایداری و مدیریت منابع عالی
  • پشتیبانی از پردازنده های 64 بیتی

Z/OS Iron Big Operating System

ادامه پشتیبانی z/OS با معرفی نسخه 2.5

علی رغم موفقیت های رایانش ابری، محاسبات اصلی همچنان برای شرکت ها مهم است. به گفته این شرکت ، z/OS 2.5 میتواند Mainframe ها را با ارزش تر کند. این شرکت نسخه جدیدی از سیستم عامل z/OS را با ورژن 2.5 را منتشر کرد، که شامل ویژگی های زیر می باشد.

  • پشتیبانی بهبود یافته از هوش مصنوعی
  • امنیت بالاتر
  • تسریع در پذیرش مشتری از ابر ترکیبی
  • ایجاد پروژه های مدرن سازی برنامه

به گفته IBM انتشار نسخه جدید z/OS همراه با مطالعاتی اختصاصی بر روی روند گسترش بازار و نیاز مشتریان بوده که نشان می دهد Mainframe ها و برنامه های مبتنی بر mainframe همچنان تشکیل دهنده بخش مهمی از استراتژی های تجاری مدرن برای مدیران فاوا می باشد. علاوه بر این، IBM پیش بینی می کند که استفاده از پردازنده اصلی در محیط های ابر ترکیبی در سه سال آینده دو برابر افزایش یابد.

IBM می گوید: «مدیران برخی از بزرگترین و موفق ترین مشاغل ادعا می کنند که mainframe و cloud یک یا دو پیشنهاد نیستند. آنها به طور یکپارچه در ارائه چابکی و قابلیت های پیشرفته در سطح سازمانی در هم تنیده شده اند.»

IBM Mainframe

هوش مصنوعی ادغام شده

z/OS 2.5 تمام تلاش خود را برای پشتیبانی از آینده Mainframe ها و محاسبات اصلی انجام می دهد، زیرا که همچنان که پیش بینی میکند جزء کلیدی محیط های ابر ترکیبی با هوش مصنوعی باشد. بدین منظور ، در نسخه جدید قابلیت های جدید هوش مصنوعی “با z/OS ادغام شده است، به گونه ای که به مشتریان بینش تجاری را برای تصمیم گیری آگاهانه تر ارائه می دهد.”

امنیت بالاتر

علاوه بر قابلیت های هوش مصنوعی ، IBM ویژگی های امنیتی بیشتری را برای مبارزه با باج افزارها و انواع حملات SolarWinds اضافه کرده است. این ویژگی ها شامل گسترش رمزنگاری فراگیر برای پوشش انواع داده های اضافی و کاهش قابلیت های ناهنجاری برای آگاهی از رفتار غیر معمول شبکه در زمان واقعی است.

سایر ویژگی ها

z/OS 2.5 همچنین دارای قابلیت های جدید قابلیت همکاری جاوا/COBOL، سهولت استفاده برای افزونه های Container z/OS، یکپارچه سازی لینوکس و قابلیت های جدید ادغام فضای ذخیره سازی ابری خواهد بود.

انتظار می رود IBM z/OS V2.5 در 30 سپتامبر 2021 در دسترس باشد.

رامتین نورمحمد