Web Analytics Made Easy - Statcounter

آی بی ام کامپیوتر کوانتومی را به ژاپن تحویل می‌دهد

IBM یک کامپیوتر کوانتومی را با همکاری دانشگاه توکیو به ژاپن تحویل داده است.

IBM Quantum System One در حال حاضر برای محققان موسسات علمی و مشاغل ژاپن فعال است و دسترسی آن توسط دانشگاه توکیو انجام می‌شود.

این شرکت این سیستم را «قوی ترین کامپیوتر کوانتومی ژاپن» توصیف کرد، اما جزئیات تعداد کیوبیت این سیستم را اعلام نکرد.

اگرچه در آخرین بیانیه مطبوعاتی خود جزئیاتی ارائه نشده است، IBM قبلاً گفته بود که QSO در یک مرکز IBM در ژاپن مستقر شده و متعلق به شرکت است و اداره می‌شود.

دکتر داریو گیل، SVP و مدیر تحقیقات IBM گفت: “IBM متعهد به رشد اکوسیستم کوانتومی جهانی و تقویت همکاری بین جوامع مختلف تحقیقاتی است.” ما با هم می‌توانیم گام های اساسی را برای تسریع پیشرفت علمی در زمینه های مختلف برداریم. ”

IBM و دانشگاه توکیو در سال 2019 “مشارکت کوانتومی” را تشکیل دادند و سال کنسرسیوم ابتکار نوآوری کوانتومی را اعلام کردند. این کنسرسیوم با اعضایی از جمله Hitachi، دانشگاه Keio، Sony، Sumitomo Mitsui Trust Bank، Toshiba و Toyota، سرعت بخشیدن به فعالیت های تحقیق و توسعه محاسبات کوانتومی در ژاپن را هدف قرار می‌دهد.

در زمینه فناوری کوانتومی که به سرعت در حال تغییر است، نه تنها توسعه عناصر و سیستم های مرتبط با فناوری کوانتومی، بلکه تقویت نسل بعدی منابع انسانی به منظور دستیابی به اجرای اجتماعی پیشرفته در مقیاس جهانی بسیار مهم است. Teruo Fujii، رئیس دانشگاه توکیو. “دانشگاه ما دارای پایگاه گسترده ای از استعدادهای تحقیقاتی است و همواره آموزش سطح بالای کوانتومی را از سطح کارشناسی ترویج می‌دهد. اکنون، ما با استفاده از IBM Quantum System One توسعه نسل بعدی مهارت های بومی کوانتومی را بیشتر اصلاح خواهیم کرد. ”

در ماه مارس، این شرکت اعلام کرد که اولین بخش خصوصی خود را در محیط پزشکی کوانتومی در ایالات متحده در مرکز پزشکی کلینیک کلیولند نصب می‌کند. در ماه ژوئن، این شرکت اولین کامپیوتر کوانتومی خود را در اروپا به Fraunhofer-Gesellschaft در خارج از اشتوتگارت آلمان تحویل داد.

System One که برای اولین بار در سال 2019 اعلام شد، در یک مکعب مهر و موم شده نه فوتی، از شیشه بوروسیلیکات ضخامت نیم اینچ ساخته شده است تا دمای فوق العاده مورد نیاز را در خود داشته باشد. IBM می‌گوید بزرگترین کامپیوتر کوانتومی آن در حال حاضر دارای 65 کیوبیت است و این شرکت قصد دارد پردازنده 127 کیوبیتی IBM Quantum Eagle خود را در سال 2021 عرضه کند. امیدوار است تا سال 2023 اولین سیستم های 1000+ کیوبیت خود را رونمایی کند.

قبل از نصب سیستم های پیش فرض، IBM به شرکت ها اجازه می‌داد از طریق یک پورتال وب مبتنی بر ابر به بیش از 20 سیستم کوانتومی دسترسی پیدا کنند. این شرکت می‌گوید 150 سازمان در حال حاضر از طریق ابر به ناوگان کوانتومی آن دسترسی دارند.

رامتین نورمحمد