Web Analytics Made Easy - Statcounter

هوش مصنوعی چگونه دنیای دوربین های مداربسته را متحول کرده است؟

هوش مصنوعی (AI) که به تازگی میان عموم شهرت پیدا کرده است، سالهاست که شیوه عملکرد سیستم های تلویزیون مدار بسته (CCTV) را متحول کرده و هنوز هم این مسیر همراه با تکامل قابلیت ها ادامه دارد؛ تا جایی که این روز ها قابلیت های پیشرفته ای را ارائه می دهد که قبلا غیرقابل تصور بود. هوش مصنوعی در دوربین مداربسته، اقدامات نظارتی و امنیتی را دچار تغییر کرده و آنها را مؤثرتر، کارآمدتر و قابل اعتمادتر کرده است.

در این مطلب قصد داریم انواع کاربردهای هوش مصنوعی در دوربین مداربسته را معرفی کنیم. بسیاری از دوربین های مداربسته موجود در ایران، با قیمتی نزدیک به سایر دوربین های مداربسته، به این قابلیت ها مجهز هستند. برای آشنایی با این کاربردهای ویژه هوش مصنوعی در دوربین مداربسته، ادامه مطلب را از دست ندهید.

تشخیص و ردیابی در دوربین مداربسته با کمک هوش مصنوعی

یکی از کاربردهای کلیدی هوش مصنوعی در دوربین مداربسته، تشخیص و ردیابی اشیاء است. سیستم‌های دوربین مداربسته سنتی برای نظارت بر ویدیو هایی که توسط این تجهیزات ضبط می شدند و شناسایی تهدیدهای بالقوه به اپراتورهای انسانی متکی بودند که مشخصا نظارت 24 ساعته با خطای زیادی به همراه بود.

با این حال، دوربین های مداربسته ای که به سنسورهای تشخیص اشیاء مجهز هستند با اتکا بر هوش مصنوعی می توانند به طور خودکار اشیاء یا افراد خاص را در زمان واقعی شناسایی و ردیابی کنند و در صورتی که از آنها خواسته شود هشدار دهند. این کار به پرسنل امنیتی امکان می‌دهد تا به سرعت به نقض‌های امنیتی احتمالی یا فعالیت‌های مشکوک پاسخ دهند و ایمنی و امنیت کلی را افزایش دهند.

تشخیص حرکت در دوربین های مداربسته معمولاً با تجزیه و تحلیل تغییرات مقادیر پیکسل بین فریم های متوالی فیلم ویدئویی کار می کند. هنگامی که تغییرات مهمی مانند حرکت یک شی یا شخص رخ می دهد، نرم افزار دوربین ویژگی تشخیص حرکت را فعال می کند و شروع به ضبط و یا ارسال هشدار می کند. این ویژگی ها بیشتر از دوربین به دستگاه ضبط کننده بستگی دارد؛ چرا که تجزیه و تحلیل ها در آنجا اتفاق می افتد.

الگوریتم های پیشرفته تشخیص حرکت در دروبین مداربسته

این تشخیص حرکت با وجود الگوریتم های جدید تا اندازه ای دقیق هست که برای حرکت حیوانات خیابانی یا برگ ها هشدار ندهند و تنها برای ورود غیرمجاز انسان ها یا خودرو ها هشدار دهند. الگوریتم های هوش مصنوعی در دوربین مدار بسته به طور قابل توجهی دقت تجزیه و تحلیل ویدیو را بهبود بخشیده است.

این الگوریتم‌ها می‌توانند بین رفتار عادی و غیرعادی، مانند پرسه زدن، تجاوز، یا حرکات ناگهانی تمایز قائل شوند و امکان ارسال هشدارهای فوری به پرسنل امنیتی را فراهم کنند. این رویکرد پیشگیرانه برای نظارت، زمان پاسخگویی را به حداقل می رساند و اثربخشی کلی اقدامات امنیتی را افزایش می دهد. به طور تفکیک یافته تشخیص حرکت از طرق زیر کمک رسانی می کند:

  • تشخیص نفوذ: تشخیص حرکت به دوربین های مدار بسته اجازه می دهد تا ورود یا حرکت غیرمجاز در مناطق ممنوعه را شناسایی کرده و هشدارهایی را برای پرسنل امنیتی برای اقدام سریع بفرستند.
  • ضبط رویداد: هنگامی که حرکت تشخیص داده می شود، دوربین مداربسته می تواند شروع به ضبط ویدیو کند و اطمینان حاصل کند که تنها رویدادهای مهم بدون نیاز به ضبط مداوم ضبط می شوند که می تواند فضای ذخیره سازی را برای شرایط بدون حرکت اشغال نکند.
  • کاهش آلارم های کاذب: الگوریتم های پیشرفته تشخیص حرکت می توانند بین حرکت واقعی مانند راه رفتن شخصی و محرک های کاذب مانند جابجایی شاخ و برگ یا تغییر در شرایط نوری تفاوت قائل شوند و آلارم های کاذب را کاهش دهند.
  • افزایش راندمان: با فعال کردن ضبط تنها زمانی که حرکت تشخیص داده می شود، سیستم های دوربین مدار بسته می توانند فضای ذخیره سازی را حفظ کنند و در صورت نیاز، بازبینی فیلم مربوطه را آسان و سریع تر کنند.
  • نظارت از راه دور: هشدارهای تشخیص حرکت را می توان برای پرسنل امنیتی یا صاحبان اموال ارسال کرد و به آنها اجازه داد تا از راه دور وضعیت را نظارت کنند و در صورت لزوم اقدامات مناسب را انجام دهند.

تشخیص چهره در دوربین های مداربسته

علاوه بر تشخیص اشیا، هوش مصنوعی فناوری تشخیص چهره را در سیستم های دوربین مدار بسته نیز فعال کرده است. این قابلیت قدرتمند امکان شناسایی و ردیابی افراد را می دهد؛ خواه مظنون شناخته شده باشند یا گمنام. با ادغام تشخیص چهره با دوربین مدار بسته، سازمان های مجری قانون و تیم های امنیتی می توانند به سرعت مظنونان را شناسایی و دستگیر کنند، افراد گمشده را پیدا کنند و امنیت عمومی را افزایش دهند.

این دوربین ها می توانند تا دوهزار چهره را ثبت و آنها را بشناسند و در ورود های بعدی به آنها مجوز ورود بدهند یا ندهند. در زمان همه گیری ویروس کرونا، با آپدیت جدید، حتی با وجود ماسک نیز می توانستند چهره ها را تشخیص داده و ثبت کنند. این الگوریتم ها می توانند گزارش هایی در مورد جنسیت افراد تردد کرده، حتی داشتن ریش یا سیبل، تعداد افرادی که از ماسک استفاده کرده اند و حتی درجه حرارت بدن آنها بدهند.

تجزیه و تحلیل و پیش بینی

دوربین های مداربسته با دارا بودن الگوریتم هایی چون یادگیری عمیق امکان تجزیه و تحلیل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی و قابلیت‌های پیش‌بینی را نیز ارائه می‌دهند و اقدامات امنیتی پیشگیرانه را ممکن می‌سازند. با تجزیه و تحلیل داده‌ها و الگوهای تاریخی، الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند تهدیدها و آسیب‌پذیری‌های امنیتی بالقوه را پیش‌بینی کنند و امکان انجام اقدامات پیشگیرانه را فراهم کنند.

این موضوع نه تنها وضعیت امنیتی کلی را بهبود می بخشد، بلکه خطر نقض امنیت را نیز به حداقل می رساند. به طور کلی، ترکیب الگوریتم‌های قابل پیش‌بینی و دوربین مدار بسته می‌تواند به طور قابل توجهی اثربخشی سیستم‌های نظارتی و امنیتی را افزایش دهد و آنها را نسبت به خطرات امنیتی فعال‌تر و پاسخگوتر احتمالی کند.

راهکار هوش مصنوعی برای حفظ حریم خصوصی

در حالی که هوش مصنوعی پیشرفت های قابل توجهی را در سیستم های دوربین مدار بسته به ارمغان آورده است، اما نگرانی هایی را در مورد حفظ حریم خصوصی و ملاحظات اخلاقی نیز ایجاد کرده است. استفاده از فناوری تشخیص چهره، به ویژه، بحث هایی را در مورد حقوق حریم خصوصی افراد و سوء استفاده احتمالی از داده های نظارتی پیش آورده است.

همانطور که هوش مصنوعی به تکامل خود ادامه می دهد، پرداختن به این ملاحظات اخلاقی و اجرای پروتکل های امنیتی برای اطمینان از استفاده مسئولانه و اخلاقی از هوش مصنوعی در دوربین مدار بسته بسیار مهم است. در حال حاضر به نظر می رسد اطلاع رسانی به همه افرادی که در معرض دید این دوربین ها هستند، بهترین روش برای رعایت این ملاحظات است.

توجه! این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و محتوای آن توسط تبلیغ دهنده نگارش شده است.
آی تی جو مسئولیتی در قبال صحت و سقم محتوای تبلیغاتی ندارد.