Web Analytics Made Easy - Statcounter
مراکزداده سبز، کلید بهره‌وری انرژی در دنیای دیجیتال

مراکزداده سبز، کلید بهره‌وری انرژی در دنیای دیجیتال

محاسبات ابری می‌تواند مصرف انرژی مرکز داده جهانی را کاهش دهد اما تنها در صورتی که این مراکز داده ابری تا آنجا که می‌توانند بازدهی بالایی داشته باشند و مراکزداده سبز به شمار آیند.

سرویس‌های رایانش ابری و مراکز داده ای که در آن کار می‌کنند از نظر محیط زیست، دوستانه تر از زیرساخت‌های فناوری اطلاعات محلی هستند و قرار است جایگزین شوند. مقرون به صرفه بودن به اپراتورهای مرکز داده این امکان را می‌دهد تا خدمات IT مشابهی را که قبلاً روی سرورهای شرکت اجرا می‌شد به شرکت‌های ابری ارائه دهند، در حالی که مصرف انرژی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

براساس گزارشی از Pike Research، تخمین زده شد که در سال جاری، رایانش ابری می‌تواند به کاهش 38 درصدی کربن فناوری اطلاعات در جهان کمک کند. با این حال، این ارقام به ایجاد مراکز داده بسیار کارآمد بستگی دارد، بنابراین سوال این است: آیا ما این مراکزداده کارآمد را ارائه می‌دهیم یا مسئولیت‌های زیست محیطی خود را از دست داده ایم؟

ایجاد مراکز داده پایدار از طریق طراحی کارآمد انرژی

اگر نگاهی به آخرین ارقام بیندازیم، می‌بینیم که در حالی که مراکز داده سنتی در حدود شش سال گذشته مصرف انرژی خود را تقریبا 50 درصد کاهش داده اند، مراکز داده مقیاس بزرگ اکنون دو برابر بیشتر از سال 2015 از انرژی استفاده می‌کنند. این امر لزوم حرکت به سمت مراکزداده سبز را نشان می‌دهد.

متأسفانه، بدون توانایی تجزیه و تحلیل این داده‌ها در سطح دقیق تر، نمی‌توان گفت آیا این ارقام به سادگی رشد مراکز داده مقیاس بزرگ را نشان می‌دهند یا اینکه چنین مراکز داده ذاتاً کارآمدتر از همتایان سنتی خود هستند. عامل اصلی تقریباً افزایش تقاضا است، اما ممکن است در مورد اتخاذ شیوه‌های سازگار با محیط زیست، در بین اپراتورهای مراکز داده مقیاس بزرگ کمی سستی وجود داشته باشد.

آنچه ما می‌دانیم این است: اگر آخرین پیشرفت‌های بازده در سخت افزار و زیرساخت‌های مرکز داده به سرعت ادامه یابد، باید بتوان تا 12 ماه آینده نیاز به 60 درصد افزایش تقاضا برای خدمات مرکز داده‌های سنتی و فوق مقیاس را بدون افزایش انرژی تولیدی برطرف کرد. اما برای دستیابی به این مهم، ضروری است که اپراتورهای مرکز داده از اصول طراحی کارآمد در مصرف انرژی پیروی کنند.

گسترش مراکزداده سبز از طریق بهبود سرمایش

روش‌های فناوری سرمایش جزء کلیدی مراکز داده با بازدهی انرژی ایده‌آل هستند، همانطور که اخیراً فوجیتسو توانسته در دو مرکز داده استرالیایی خود به دست آورد. این امر با بهینه سازی جریان هوا و پیکربندی مجدد واحدهای CRAC، پس از تجزیه و تحلیل داده‌های محیطی جمع آوری شده توسط حسگرهای بی سیم، 48 درصد کاهش مصرف انرژی حاصل شد.

برق صرفه جویی شده توسط اقدامات انجام شده توسط فوجیتسو معادل مصرف سالانه انرژی 350 خانوار متوسط بود، بنابراین تصور این که چگونه می‌توان فناوری خنک کننده را در مصرف انرژی و هزینه‌های قابل توجهی کاهش داد، دشوار نیست. شاید جالب ترین نکته ای که در مورد این تمرین خاص در زمینه بهبود کارایی باید به آن توجه داشت این است که نتایج از طریق تغییرات پیکربندی در سخت افزار موجود به تنهایی بدست آمده است، یعنی نیازی به نصب هیچ یک از اجزای اضافی به منظور صرفه جویی در هزینه و انرژی نیست.

در مورد صرفه جویی در هزینه، در این مورد خاص، کاهش مصرف انرژی منجر به صرفه جویی 230000 دلار در مصرف برق سالانه تنها در دو مرکز داده در استرالیا شد.

پسماندهای مراکزداده باید در اولویت قرار گیرد

صرفه جویی‌های احتمالی انرژی که راه حل‌های خنک کننده باید ارائه دهند بسیار دلگرم کننده است، اما از نظر زباله‌های سمی چشم انداز مثبت آن کمتر است. زباله‌های الکترونیکی 70 درصد از کل زباله‌های سمی را در ایالات متحده تشکیل می‌دهند و دلیل کمی وجود دارد که باور کنیم این ارقام در بقیه کشورهای توسعه یافته قانع کننده تر است.

یک نظرسنجی در بیش از 5000 متخصص مرکز داده در سال 2019 نشان داد که تعداد سازمان‌هایی که با شرکت‌های بازیافت معتبر همکاری می‌کنند در 12 ماه گذشته 14 درصد کاهش یافته است و تعداد سازمان‌هایی که سخت افزار خود را بازیافت می‌کنند در طول زمان مشابه پنج درصد کاهش یافته است. این روند باعث شرمساری صنعت است و بهبود این زمینه باید در اولویت قرار گیرد. در همان مطالعه تخمین زده شد که تولید زباله الکترونیکی جهانی می‌تواند تا 80 درصد از طریق بهینه سازی چرخه نوسازی سخت افزار توسط اپراتورهای مرکز داده کاهش یابد.

روند پیش روی مراکزداده سبز

اگر بخواهیم مرکزداده ای واقعاً سبز ایجاد کنیم که مزایای ملموسی برای محیط زیست به همراه داشته باشد، باید رویکردی جامع و دقیق برای طراحی و عملکرد مراکز داده در نظر بگیریم که به سرمایش، مصرف انرژی و ضایعات می‌پردازد. سه عامل اساسی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند تا مهاجرت ابرها همچنان متداول شود:

  • سرورهای کم مصرف-نصب سرورهایی که با در نظر گرفتن حداقل مصرف برق طراحی شده اند.
  • روش‌های سرمایش موثرتر – پیکربندی مجدد سیستم‌های موجود بر اساس تجزیه و تحلیل داده‌های جمع آوری شده محیطی.
  • گیری چرخه‌های بهینه نوسازی سخت افزار – کاهش ضایعات سمی از طریق ارزیابی چرخه عمر و بهینه سازی چرخه نوسازی تمام اجزای سخت افزاری مراکز داده.

اگر ما بر این زمینه‌های کلیدی تمرکز کنیم، می‌توانیم به کاهش پیش بینی شده اثر کربن صنعت فناوری اطلاعات جهانی که محاسبات ابری امکان پذیر کرده یا حتی فراتر برسیم.