Web Analytics Made Easy - Statcounter
Google AI - هوش مصنوعی گوگل

گوگل برای معرفی LaMDA فناوری مشابه ChatGPT عجله دارد

غول فناوری به طور کامل از تهدید ChatGPT برای رقابت خود در حوزه هوش مصنوعی آگاهی دارد و قصد دارد هوش مصنوعی را به موتور جستجوی خود اضافه کند
غول فناوری به طور کامل از تهدید ChatGPT برای رقابت خود در حوزه هوش مصنوعی آگاهی دارد و قصد دارد هوش مصنوعی را به موتور جستجوی خود اضافه کند

چکیده خبر

ساندار پیچای، مدیر عامل گوگل، برنامه‌های این شرکت برای ادغام فناوری‌های هوش مصنوعی در موتور جستجو و سایر محصولات را اعلام کرد. پیچای در طی کنفرانس مالی سه ماهه چهارم 2022 گفت که کاربران به زودی قادر خواهند بود مستقیماً با جدیدترین و قدرتمندترین مدل هوش مصنوعی این شرکت به عنوان مکملی برای جستجو به روش‌های نوآورانه دسترسی داشته باشند.

به گفته مدیرعامل گوگل، گوگل فناوری چت‌بات خود را در ماه‌های آینده در اختیار عموم قرار خواهد داد. گوگل از LaMDA (مدل زبانی برای برنامه‌های گفتگو)، مدل زبان اختصاصی این شرکت، برای ارائه نتایج «واقعی» و مکالمه به پرسش‌ها استفاده خواهد کرد. این غول فناوری آماده است تا نشان دهد که در بحبوحه جنجال هوش مصنوعی ChatGPT روی چه چیزی کار می‌کنند و برنامه‌هایی را برای ادغام این فناوری در بخش عمده محصولات خود از جمله برخی ویژگی‌های پیشرفته هوش مصنوعی در برنامه‌های جیمیل و گوگل داکز فاش کرده است.

مدل‌های گوگل اماده رقابت با ChatGPT هستند

او در جریان گفته‌های خود به دو مدل زبان بزرگ (Big Language) در حال توسعه در شرکت، LaMDA و PalM اشاره کرد که اولی برای انتشار فوری آماده شده است. گزارش‌های قبلی حاکی از آن بود که گوگل در حال آزمایش داخلی یک ربات چت هوش مصنوعی مبتنی بر LaMDA به نام Apprentice Bard است که با ChatGPT قابل مقایسه است.

جالب اینجاست که در Google I/O در سال 2021، این شرکت قابلیت‌های نسل اول LaMDA را به نمایش گذاشت، اما زمانی که یک مهندس نرم‌افزار ادعا کرد که هوش مصنوعی چت‌بات گوگل دارای ادراک و احساسات انسانی است و ایده‌هایی شبیه به یک کودک انسان را منتقل می‌کند، به شدت بحث‌برانگیز شد. البته در نهایت کارمندی که ادعای خودآگاهی چت‌بات گوگل را داشت، اخراج شد.

جهان برای پذیرش هوش مصنوعی آماده است

پیچای در صحبت‌هایش قابلیت‌های هوش مصنوعی و چگونگی آمادگی جهان برای پذیرش آن را مطرح کرد و به استقبال پرشور مردم از ChatGPT OpenAI اشاره کرد.

پیچای همچنین از DeepMind، یک بخش هوش مصنوعی Alphabet مستقر در بریتانیا، تمجید کرد و خاطرنشان کرد که 1 میلیون دانشمند در سراسر جهان از پایگاه داده آن از تمام 200 میلیون پروتئین شناخته شده برای علم استفاده کرده‌اند.

به مدل‌های زبانی بزرگ، مانند LaMDA و مدلی که ChatGPT را تقویت می‌کند، مقدار زیادی متن داده می‌شود تا یاد بگیرند که چگونه عبارات قابل باوری تولید کنند. این نوع شبکه‌های عصبی ساختار بنیادی مغز را به شکل دیجیتال تکرار می‌کنند.

مایکروسافت در استفاده از ChatGPT زودتر از گوگل دست به کار شده است

مایکروسافت در زمینه هوش مصنوعی پیش‌دستی کرده است و قبلاً از Teams Premium رونمایی کرده که از هوش مصنوعی ChatGPT برای انجام فعالیت‌هایی از جمله ایجاد یادداشت‌های خودکاردر حین جلسات، پیشنهاد تسک‌ها، تشخیص موضوعات برجسته و غیره استفاده می‌کند.