Web Analytics Made Easy - Statcounter

مشکلات مراکز داده گوگل کلود و اوراکل در گرمای کم‌سابقه بریتانیا

افزایش دمای کم‌سابقه بریتانیا به 40 درجه سانتی‌گراد مشکلات زیادی را در سرمایش مراکز داده به وجود آورده است
افزایش دمای کم‌سابقه بریتانیا به 40 درجه سانتی‌گراد مشکلات زیادی را در سرمایش مراکز داده به وجود آورده است

بریتانیا در روزهای اخیر گرمای بی‌سابقه‌ای را تجربه می‌کند که به ۴۰ درجه سانتی‌گراد نیز رسیده است. به همین دلیل روز سه‌شنبه سرورهای مراکز داده گوگل کلود و اوراکل در انگلستان به خاطر گرمای دور از انتظار، با قطعی‌های مرتبط با سرمایش دست و پنجه نرم کردند؛ هر دو شرکت، دمای هوا را عامل این اختلالات غیرمنتظره می‌دانند.

واکنش گوگل به قطعی در سرویس گوگل کلود

گوگل در صفحه وضعیت گوگل کلود اعلام کرد که در یکی از مراکز داده مستقر در بریتانیا دچار «خطای مربوط به سرمایش» شده است. گوگل در مورد علت این اتفاق می‌گوید: «اشکال در خنک‌سازی سرورها، باعث قطعی نسبی خدمات و در نهایت منجر به اختلال در ماشین‌های مجازی تعداد کمی از مشتریان ما شد.» گوگل افزود که خود شرکت نیز برخی از ماشین‌های مجازی را خاموش کرده است تا از آسیب بیشتر جلوگیری کند.

قطعی در مراکز داده اوراکل

اوراکل نیز پیام مشابهی را برای مشتریان در صفحه وضعیت خود قرار داد، اما این شرکت مستقیماً «دمای بیش از حدانتظار» در بریتانیا را به عنوان علت قطعی خدمات ذکر کرد. این شرکت نرم‌افزاری در ساعات اولیه امروز برخی از سیستم‌ها را برای جلوگیری از بروز آسیب خاموش کرد، اما آخرین به‌روز‌رسانی آن نشان می‌دهد که سرویس‌ها به آرامی به حالت آنلاین باز می‌گردند. اوراکل می‌گوید در حال حاضر دما در مرکز داده این شرکت به سطوح مناسب رسیده است، اما همچنان برای بهبود سیستم خنک کننده خود و جلوگیری از مشکلات آتی تلاش می‌کند.

دقیقاً مشخص نیست که اختلالات این دو سرویس بر چند کاربر تأثیر می‌گذارد، این قطعی‌ها می‌تواند مشکلات عدیده‌ای را برای کاربرانی ایجاد کند که از خدمات اوراکل و گوگل کلود برای میزبانی وب سایت خود استفاده می‌کنند.

گرمای بی‌سابقه زیرساخت بریتانیا را فلج کرده است

زیرساخت‌های بریتانیا برای مقاومت در برابر این گرمای شدید که برای این کشور غیرمعمول است، ساخته نشده است. علاوه بر فلج شدن مراکز داده، گرما باعث اختلال در سفرهای سراسر این کشور شد و باند فرودگاه لوتون لندن را ذوب کرد و باعث خمیدگی و شکستگی ریل‌های راه‌آهن شد. همچنین گرما باعث آتش سوزی در چندین منطقه از جمله لندن، کنت، کورنوال و پمبروک‌شایر شد. از آن‌جایی که تغییرات آب و هوایی در سراسر جهان تأثیرات دائمی خود را نشان می‌دهد، ممکن است بریتانیا از این پس مجبور شود خود را با این میزان از گرمای تابستانی سازگار کند.