Web Analytics Made Easy - Statcounter

کمیسیون فدرال تجارت به قرارداد انویدیا و Arm ورود می‌کند

آیا خرید Arm می‌تواند به انویدیا کنترل بیش از حد بر بازار نیمه‌هادی‌ها بدهد و به فضای رقابتی آسیب برساند یا خیر؟ رگولاتورهای ایالات متحده در حال بررسی این موضوع هستند
آیا خرید Arm می‌تواند به انویدیا کنترل بیش از حد بر بازار نیمه‌هادی‌ها بدهد و به فضای رقابتی آسیب برساند یا خیر؟ رگولاتورهای ایالات متحده در حال بررسی این موضوع هستند

کمیسیون فدرال تجارت ایالات متحده هفته گذشته با طرح شکایت در اعتراض به قرارداد 40 میلیارد دلاری انویدیا و Arm، مانع دیگری در برابر طرح ادغام ایجاد کرد.

هالی وِدووا، مدیر دفتر رقابت FTC در بیانیه‌ای گفت:«پیشرفت فناوری‌های آینده به حفظ بازارهای رقابتی و پیشرفته تراشه‌های امروزی بستگی دارد. این قرارداد پیشنهادی انگیزه‌های Arm در بازارهای تراشه‌ها را مخدوش می‌کند و به شرکت ترکیبی اجازه می‌دهد به‌طور غیرمنصفانه رقبای انویدیا را تضعیف کند.»

این مشابه مخالفت دولت بریتانیا با ادغام دو شرکت انویدیا و Arm است.

ارزش Arm به مالکیت غیرانحصاری آن است

Arm تراشه‌ها را طراحی می‌کند و مجوز ساخت طرح‌ها را برای دیگران صادر می‌کند. انویدیا اما تراشه‌هایی را طراحی کرده و خود آن‌ها را تولید می‌کند. اگر انویدیا موفق به خرید Arm شود و سپس سعی کند رقبای خود را با محدود کردن استفاده از Arm تضعیف کند، به گونه‌ای عمل می‌کند که نه تنها به ضرر منافع خود است، بلکه به طور کامل چیزی را که Arm را در وهله اول موفق می‌کند، از بین می‌برد.

Arm صدها مجوز دارد و اگر انویدیا در در حال پیاده‌سازی علایق خود یا حین ایجاد مانع برای رقبا به مشکل حقوقی برخورد کند، به منزله نابودی Arm خواهد بود، و یک رقیب نوظهور در معماری متن‌باز RISC-V، می‌تواند بسیاری از مشتریان را از آن خود کند.

باب اودونل رئیس TECHnalaysis می‌گوید:« در حین این همکاری هر اقدامی که مدیرعامل انویدیا به نفع انویدیا انجام دهد، به شدت به Arm لطمه خواهد زد.»

Bob O'Donnel | باب اودونل
باب اودونل رئیس Technalysis research

جیم مک گرگور، کارشناسTirias  نیز در این‌باره می‌گوید: «بله نگرانی‌هایی در مورد رقابت وجود دارد، اما به نظر من احمقانه است که موقعیت Arm در بازار به هم بخورد، زیرا تمام ارزش آن این است که برای همکاران شخص ثالث در دسترس است. اگر مالکیت معنوی آن انحصاری شود، هیچ ارزشی در Arm وجود ندارد.»

جیم مک کرگور از Tirias Research

کوین کرول، از Tirias فکر می‌کند که مشکل کمی جزئی‌تر و شخصی‌تر است تا کاری. در حالی که اکثر مدیران عامل فناوری در انظار عمومی رفتار آرام و معتدلی دارند، گهگاه تعدادی از آن‌ها مانند استیو جابز فقید، مارک بنیوف از سیلزفورس، و همین هوانگ پرسروصدا رفتار می‌کنند. این ممکن است به ضرر هوانگ باشد. همه کسانی که با جنسن هوانگ رقابت می‌کنند، می‌دانند که او شخص سرسختی است. به همین دلیل صحبت‌های او اعتماد اکوسیستم Arm را جلب نکرده است.

جنسن هوانگ بنیانگذار و مدیرعامل انویدیا

این روند فقط به Arm لطمه می‌زند

Arm از سویی دیگر با طولانی شدن این داستان ضرر می‌کند زیرا سرمایه مالی بزرگ انویدیا را دریافت نمی‌کند؛ هیچ چیز نمی‌تواند به اندازه یک مالکیت نامشخص یک شرکت را به زانو درآورد. این کشمکش در حال حاضر برای یک سال ادامه داشته است، و اکنون به نظر می‌رسد که دخالت FTC می‌تواند یک سال دیگر آن را طولانی کند. زمانی که خرید شرکت سان میکروسیستمز توسط اوراکل بیش از یک دهه پیش به طول انجامید، آی بی ام از این عدم قطعیت برای جذب اکثر مشتریان میکروسیستمز استفاده کرد.