Web Analytics Made Easy - Statcounter
پنج ابزار ضروری برای نظارت و مدیریت مرکز داده از راه دور

پنج ابزار ضروری برای نظارت و مدیریت مرکز داده از راه دور

همه گیری کووید-19 وابستگی صنعت مراکز داده به مدیریت از راه دور را نشان داد. هیچ از یک ما دو سال قبل نمی‌دانستیم که تا این حد با اصطلاح «از راه دور» آشنا می‌شویم، به ویژه به عنوان یک صفت: کلاس‌های از راه دور، آموزش از راه دور، جلسات از راه دور و حتی مدیریت از راه دور. تحقیقات Statista نشان می‌دهد که قبل از همه گیری ویروس کرونا، 17 درصد از کارکنان آمریکایی پنج روز یا بیشتر در هفته در خانه کار می‌کردند، این سهم در طول همه گیری به 44 درصد افزایش یافت. و در حالی که ما در حال حاضر شاهد افزایش بازگشت به محل کار هستیم، رشد کارهایی که بخشی از زمان خود را در خانه سپری می‌کنند، شتاب می‌گیرد زیرا کووید-19 نشان داده است که مدل‌های کار ترکیبی لزوما مانعی برای بهره وری نیستند.

به این روند، رشد محاسبات توزیع شده در قالب پردازش لبه ای را نیز اضافه کنید، این موضوع میزان دیگری از پیچیدگی را در زیرساخت‌های کلی فناوری اطلاعات و ابزارهای نرم افزاری مورد نیاز برای حفظ عملکرد راحت از راه دور اضافه می‌کند.

پنج ابزار مدیریت از راه دور برای مراکزداده

حداقل پنج دسته ابزار باید توسط مدیر مرکز داده و اپراتور شبکه مورد بررسی قرار گیرد تا از قابلیت مدیریت از راه دور در تمام زیرساخت‌های فناوری اطلاعات مربوطه، از جمله مراکز داده، اتاق سرور، دفاتر راه دور، امکانات لبه ای و مراکز کولوکیشن اطمینان حاصل شود.

1- PDU‌های کلیددار این قابلیت را دارند که به طور ایمن توان دستگاه را از طریق اتصال شبکه کنترل کنند. این محصولات پیکربندی و مدیریت از راه دور را با توزیع قدرت و نظارت بر توان/محیط ترکیب می‌کند. PDU‌های کلیددار، کنترل خروجی را برای راه اندازی مجدد دستگاه‌های قفل شده و توالی یابی قدرت ارائه می‌دهند. اطلاعات قدرت در هر پریز /دستگاه جداگانه شامل جریان، ولتاژ، توان (کیلو وات)، قدرت ظاهری، ضریب کرست و ضریب توان است. با استفاده از فناوری گروه بندی، می‌توان اطلاعات نیرو را در هر دستگاه، گروه دستگاه‌ها، PDU در دسترس قرار داد. PDU‌های کلیددار به شما امکانات زیر را ارائه می‌دهد:

  • کنترل برق سرور یا دستگاه دیگر با یک فرمان (ON/OFF/REBOOT)
  • جریانهای غیر مجاز را از طریق قدرت متوالی کاهش داده شود.
  • ریختن بارهای غیر بحرانی بر اساس رویدادهای خاص ؛ 1) UPS روی باتری است، 2) سطح دما یا 3) بار فعلی.
  • تمام جنبه‌های PDU و توان خود را زیر نظر داشته باشید.
APC Switched Rack PDU
یک نمونه APC Switched Rack PDU

2- سنسورهای محیطی، محیط را در یک مرکز داده نظارت می‌کنند و از برنامه‌های کار از راه دور و مدیریت از راه دور پشتیبانی می‌کنند. آن‌ها دمای هوا در ورودی سرور و رطوبت، جریان هوا، ارتعاش، دود، آب و فشار هوا را اندازه گیری می‌کنند. برخی از PDU‌ها ممکن است سنسورهای از پیش نصب شده داشته باشند. در حالی که برای سایر آن‌ها سنسورهای ماژولار اختیاری ارائه می‌شود. راهکار رایج دیگر استقرار یک «سیستم مدیریت سنسور هوشمند» کاملاً مستقل است که می‌تواند مجهز به طیف گسترده ای از حسگرهای محیطی باشد. مزایای اتصال سنسورهای محیطی با PDU‌های هوشمند عبارتند از:

  • با نظارت بر قفسه‌ها، از آپتایم اطمینان حاصل کنید.
  • با کنترل افزایش دمای مرکز داده، در سرمایش صرفه جویی کنید.
  • امنیت کابینت را با سنسورهای تماسی حفظ کنید.
  • با دریافت هشدارهای محیطی، دسترس‌پذیری مرکز داده را بهبود بخشید.
  • تصمیمات استراتژیک در مورد طراحی و مهار سرمایش بگیرید.
  • برای نظارت بر امکانات در محل مرکز داده یا از راه دور، هشدارها را تنظیم کنید.

3- سوئیچ‌های IP-KVM (KVM over IP) از اترنت و شبکه‌های TCP/IP استفاده می‌کنند تا دسترسی، کنترل و مدیریت از راه دور در هر زمان و هر مکان را برای چندین سرور، رایانه شخصی یا ایستگاه‌های کاری فراهم کنند. هنگامی که شبکه‌های داده از کار می‌افتند، داشتن یک ابزار جایگزین برای دسترسی به سخت افزار از راه دور برای به حداقل رساندن اختلالات و خرابی ضروری است. سوئیچ‌های IP-KVM امروزه آپشن‌های زیادی دارند و می‌توان آنها را طوری پیکربندی کرد که دسترسی به دستگاه‌های مهم شما را تضمین کرده و دستگاه‌ها را با فشار یک دکمه دوباره راه اندازی کنید.

KVM over IP
دستگاه IP-KVM

4- از آنجا که تجهیزات شبکه به اندازه زیرساخت رایانه شما مهم است، اطمینان حاصل کنید که از طریق سرور کنسول سریال (سرور ترمینال) به زیرساخت‌های مهم شبکه خود دسترسی دارید. این ابزار کنترل بر سرورها، دستگاه‌های شبکه، تجهیزات امنیتی، PDU‌ها، سرورهای مجازی و تجهیزات بی‌سیم / مخابرات را در هر زمان و هر مکان ارائه می‌دهد.

5- نرم افزار DCIM (مدیریت زیرساخت مرکز داده)؛ اگرچه نیاز به وارد کردن و نگهداری داده‌های اولیه در مورد آنچه در مرکز داده وجود دارد، اما پس از راه اندازی می‌تواند یک ابزار قدرتمند برای تأسیسات شما باشد و از برنامه ریزی روزانه پشتیبانی می‌کند. مدیریت و بهینه سازی مرکز داده شما این به مراکز داده این امکان را می‌دهد تا قدرت و شرایط محیطی را در رک، ردیف و امکانات رصد کنند و با ارائه هشدارهای آنی به کاهش خطر وقفه کمک کند.

صنعت مراکز داده بر اساس ریسک گریزی عمل می‌کند. به عبارت دیگر، انعطاف پذیری و به روز بودن امکانات بر توانایی مقاومت در برابر هر مشکلی استوار است. در حالی که بلایای طبیعی و همه‌گیری‌ها از کنترل ما خارج است؛ ما می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که مجهز هستیم و موثرترین ابزارها را برای پشتیبانی از هرگونه نظارت و مدیریت از راه دور، بدون توجه به آنچه در محیط کار ما اتفاق می افتد، آماده می‌کنیم.

رامتین نورمحمد