Web Analytics Made Easy - Statcounter
آتش سوزی در ساختمان زیرساخت

آتش‌سوزی در ساختمان زیرساخت، علت قطعی گسترده اینترنت در تهران و کرج

به گزارش ایسنا، برخی مخاطبان از قطعی گسترده اینترنت همراه و ثابت در تهران و کرج از ساعت 10 امروز خبر دادند که طبق آن، اینترنت اپراتورهای همراه اول، شاتل، مبین نت و… دچار قطعی شده بود.

این اختلال فنی بوده و در یکی از مراکز LCT شرکت ارتباطات زیرساخت در منطقه خیابان کردستان، اتفاق افتاده بود که طبق اعلام فتاحی – مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت کشور، در پی قطع برق  و اختلال در برق‌رسانی در یکی از مراکز شرکت ارتباطات زیرساخت، اختلال در برق رسانی مرکز ایجاد شد و این موضوع به ایجاد حریق در سیستم‌های یو پی اس و سامانه های برق رسانی، منجر شد.

به گفته او حریق با کمک آتش نشانی در مراحل اولیه اطفاء و رفع اختلال از سامانه های فنی انجام شد.

طبق اعلام مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت، در اثر این اتفاق عمدتا خدمات داخلی در برخی مناطق دچار مشکلاتی شد؛ در برخی موارد اینترنت بین الملل هم دچار قطعی شد که البته تا بیش از ۹۰ درصد رفع اختلال انجام شده و سرویس‌ها به حالت اولیه برگشتند.

مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت همچنین اظهار امیدواری کرد که به سرعت، کار بازسازی مسیرها و به روزرسانی دوباره آن‌ها انجام و خدمات به مردم ارایه شود.

پیش از این سخنان، مشاور وزیر و رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات در توییتر اعلام کرده بود که اختلال جزئی اینترنت پیش آمده امروز در برخی مناطق تهران ناشی از اتصالی برق منجر به آتش سوزی در مرکز LCT بوده است که به سرعت برطرف شده و سیستم پشتیبان سریعا جایگزین شده است.

مهدی سالم همچنین گفت که به دلیل مشکل فنی در تاسیسات برق یکی از مراکز شرکت زیرساخت، اینترنت بخشی از مشترکین قطع شده است. همکارانم در تلاش هستند تا در اسرع وقت مشکل را برطرف کنند.

او همچنین در توییت دیگری که عصر امروز منتشر شد، ضمن عذرخواهی از مردم بابت قطعی موقت امروز، اعلام کرد که اختلال ارتباطات که از حدود ساعت ۱۰ و به علت نقص فنی در سیستم برق رخ داده بود، با تلاش همکارانم برطرف شد و تقریبا تمامی سرویس‌ها پایدتر و برقرار هستند.

شاید لازم باشد مشترکین شبکه تلفن همراه برای دسترسی مجدد به سرویس، یکبار گوشی موبایل خود را خاموش و سپس روشن کنند.

علت آتش سوزی

بنابر اطلاعات دریافتی غیررسمی علت این حادثه استفاده از باطری های فرسوده(بازیافت شده) در یو پی اس عنوان شده است.
بدین ترتیب که در زمان قطع برق، عبور جریان بالا از باطری ها باعث انفجار چند باطری و وقوع حریق شده است.

توصیه‌های استاندارد

شایان ذکر است بر اساس استاندارد توصیه می‌شود اتاق باتری از اتاق یو پی اس به صورت مجزا طراحی و اجرا گردد. بدین ترتیب در صورت وقوع حریق در اتاق باتری کمترین اختلال در سرویس دهی یوپی اس ها و مرکز داده ایجاد خواهد شد.
همچنین توصیه شده است در هنگام سرویس های پیشگیرانه دوره ای (PM) باتری های معیوب شناسایی و تعویض گردند.

اهم علل بروز وقفه در سرویس اینترنت کشور

با مروری بر علل حوادث چند ماهه اخیر که منجر به بروز قطعی در سرویس اینترنت کشور شده است می‌توان عوامل ذیل را جزو رئوس موارد بروز وقفه در سرویس شناسایی و اعلام نمود:

۱. نگهداری نامناسب در بخش های الکتریکی و مکانیکی مراکزداده
۲. عدم تمرکز بر سرویس‌های دوره ای و عملیات نگهداری پیشگیرانه در مراکز داده
۳. عدم مدیریت ظرفیت و افزایش بار در مراکز داده نزدیک به سقف زیرساخت تعریف شده

پی‌نوشت آی تی جو

با توجه به در پیش رو بودن تابستان به عنوان فصل گرما و افزایش سقف مصرف اینترنت در کشور لازم است تمهیدات مقتضی در خصوص افزایش ظرفیت و افزایش پایداری عملیاتی سرویس ها در مراکز داده اینترنتی، در صدر اولویت و توجه راهبران این مراکز قرار گیرد.

آی تی جو بستری جهت اطلاع رسانی، مدیریت و برگزاری وبینارهای تخصصی و آموزشی شما