Web Analytics Made Easy - Statcounter
خطای آفساید

فیفا در جام جهانی از هوش مصنوعی برای اعلام آفساید استفاده می‌کند

فدراسیون بین‌المللی فوتبال از دوربین‌ها، سنسورها و هوش مصنوعی برای اعلام خودکار خطای آفساید استفاده خواهد کرد
فدراسیون بین‌المللی فوتبال از دوربین‌ها، سنسورها و هوش مصنوعی برای اعلام خودکار خطای آفساید استفاده خواهد کرد

مقامات فیفا برای کمک به افزایش دقت و کارایی تماس‌های آفساید در طول بازی‌ها به استفاده از تکنولوژی روز دنیا روی آورده‌اند. یک فناوری آفساید نیمه خودکار برای جام جهانی فوتبال 2022 در قطر به کار گرفته خواهد شد. این سیستم از چندین دوربین ردیابی اختصاصی نصب شده در سقف ورزشگاه برای ردیابی توپ و 29 نقطه روی بدن هر بازیکن با سرعت 50 بار در ثانیه استفاده می‌کند.

در همین حال، یک سنسور در مرکز توپ، داده‌های موقعیت آن را 500 بار در ثانیه منتشر می‌کند.

تکنولوژی تشخیص خودکار آفساید

داده‌ها توسط هوش مصنوعی در زمان آنی پردازش می‌شوند و به اپراتورهای ویدئویی اجازه می‌دهند موقعیت دقیق بازیکنان و توپ را در هر لحظه بدانند. هر زمان که موقعیت آفساید تشخیص داده شود، یک هشدار به طور خودکار فعال می‌شود، در آن زمان کمک‌داوران ویدئو را برای تایید یا رد این موضوع بررسی می‌کنند و به داور داخل زمین اطلاع می‌دهند.

تشخیص آفساید با هوش مصنوعی

سیستم حتی می‌تواند یک انیمیشن از تکرار صحنه را برای نمایش در استادیوم و تلویزیون بسازد تا طرفداران بتوانند به دقت آنچه را که در زمین اتفاق افتاده است ببینند. این فناوری قبلاً در طول چندین مسابقه زنده آزمایش شده است و تا پیش از مسابقات بزرگ بهبود خواهد یافت. در صورت انجام موفق این فناوری، باید به این فکر کرد که دیگر لیگ‌های ورزشی بزرگ نیز فناوری مشابهی را برای جایگزینی ویدیوهای استاندارد 1080p برای تصمیم‌های مهم داوری به کار گیرند.