Web Analytics Made Easy - Statcounter
فیس بوک و آمازون منتظر تأیید پروژه کابل فیلیپین هستند

فیس بوک و آمازون منتظر تأیید پروژه کابل فیلیپین هستند

فیس بوک و آمازون از دولت آمریکا خواسته‌اند اکنون که China Mobile از پروژه خارج شده است، کابل زیر دریایی 12000 کیلومتری بین فیلیپین و کالیفرنیا را تصویب کند.

این سه شرکت قبلاً کابل مابین سان فرانسیسکو و هنگ کنگ متصل کردند اما به دلیل نگرانی‌های ایالات متحده در مورد دخالت چین و فروپاشی استقلال هنگ کنگ با موانع نظارتی برخورد کردند.

پیشنهاد کابل، مانند پروژه گوگل و فیس بوک از لس آنجلس به هنگ کنگ، پس گرفته شد، زیرا نهادهای نظارتی ایالات متحده به شکل رو به افزایشی تهاجمی شده‌اند.

مسیر پروژه کابل کالیفرنیا به فیلیپین
مسیر پروژه کابل کالیفرنیا به فیلیپین

در اوایل سال 2020، ترامپ فرمان اجرایی برای ایجاد کمیته ای برای بررسی مشارکت خارجی در بخش خدمات مخابراتی ایالات متحده صادر کرد که به طور غیر رسمی با عنوان «تیم مخابرات» شناخته می‌شود.

این گروه با بودجه وزارت دادگستری و همکاری با کمیسیون ارتباطات فدرال، فشار آورده است تا هرگونه کابل مستقیم به سرزمین اصلی چین یا هنگ کنگ مسدود شود و شرکای چینی از پروژه‌های کابلی خارج شوند.

به عنوان بخشی از طرح «شبکه‌های پاک» دوران ترامپ، ایالات متحده گفته است که باید از «کابل‌های پاک» استفاده کند یعنی اطمینان حاصل کند که کابل‌های زیر دریایی که این کشور را به اینترنت جهانی متصل می‌کند؛ برای جمع آوری اطلاعات توسط جمهوری خلق چین دچار خرابکاری نشود.

در پاسخ به این موضوع، China Mobile از پروژه کابلی که در ابتدا برای توسعه آن با آمازون دیتا سرویس و شرکت فرعی فیس بوک Edge Cable Holdings USA برنامه ریزی کرده بود، کنار رفت.

کابل شش جفت فیبر CAP-1 از لحاظ نظری می‌تواند 108 ترابیت در ثانیه را پشتیبانی کند و انتظار می‌رود در اواخر سال 2022 دایر شود.

کابل زیر دریا
نمونه‌ای از کابل انتقال دیتا مخصوص زیر دریا
رامتین نورمحمد