Web Analytics Made Easy - Statcounter
فسخ قرارداد ایلان ماسک و توییتر

ایلان ماسک تلاش می‌کند تا قرارداد خرید توییتر را فسخ کند

او این شرکت را به اظهار اطلاعات نادرست و گمراه‌کننده متهم می‌کند
او این شرکت را به اظهار اطلاعات نادرست و گمراه‌کننده متهم می‌کند

ایلان ماسک رسما در تلاش است تا از قرارداد 44 میلیارد دلاری برای خرید توییتر خارج شود. تیم حقوقی ایلان ماسک با تشکیل پرونده‌ای در کمیسیون بورس و اوراق بهادار ادعا می‌کند که توییتر توافقنامه آن‌ها را به شکلی اساسی نقض کرده و در جریان مذاکرات اظهارات «دروغ و گمراه‌کننده» ارائه کرده است.

تیم حقوقی ماسک اعلام کرد: «نزدیک به دو ماه، آقای ایلان ماسک به دنبال داده‌ها و اطلاعات لازم برای ارزیابی تعداد اکانت های جعلی یا اسپم در پلتفرم توییتر بوده است. توییتر از ارائه این اطلاعات کوتاهی یا خودداری کرده است.»

با وجود تلاش ایلان ماسک، توییتر همچنان امیدوار است که این قرارداد عملی شود. برت تیلور، رئیس هیئت مدیره توییتر نوشت:«شرکت اقدامات قانونی را برای اجرای توافقنامه دنبال خواهد کرد؛ اطمینان دارم که ما در دادگاه پیروز خواهیم شد.»

توییت هیئت مدیره توییتر در مورد پرونده با ایلان ماسک

آیا ایلان ماسک واقعا می‌تواند از خرید توییتر انصراف دهد؟

ایلان ماسک تنها چند هفته پس از امضای قرارداد، زمینه را برای کنار گذاشتن این قرارداد فراهم کرده است و ادعا می‌کند که توییتر آمارهای گمراه‌کننده‌ای درباره ربات‌های اسپم در پلتفرم خود منتشر کرده است. با این حال، اصلاً مشخص نیست که آیا ماسک می‌تواند از نظر قانونی توافق خود را صرفاً به این دلیل که از وجود ربات‌ها در توییتر خوشحال نیست صرف نظر کند یا خیر؟ او می توانست قبل از امضای قرارداد این موضوع را بررسی کند.

توییتر سعی در انطباق مفاد قرارداد دارد

توییتر تمام تلاش خود را برای نشان دادن انطباق با درخواست‌های ایلان ماسک انجام داده است. در اوایل ژوئن، این شرکت دسترسی Firehouse به سرویس خود را باز کرد تا ماسک بتواند هر توییتی را که پست می‌شود، دریافت و تجزیه و تحلیل کند. این شرکت همچنین به طور مداوم سعی کرده به مردم اطمینان دهد که هرزنامه‌ها و ربات‌ها را تحت کنترل دارد.

توییتر روز پنجشنبه، به مطبوعات گفت که روزانه بیش از یک میلیون حساب هرزنامه و اسپم را مسدود می‌کند و در ماه گذشته، مدیرعامل آن یک مطلب طولانی درباره نحوه تعیین تعداد کاربرانش توسط توییتر نوشت.

ایلان ماسک توییتر را به تغییر روش کاری مرسوم خود متهم می‌کند

تیم حقوقی ایلان ماسک همچنین ادعا می‌کند که توییتر با اخراج دو مدیر ارشد، اخراج بخشی از تیم جذب استعدادها و عدم درخواست مجوز برای تغییر روش کاری معمول خود، توافق آن‌ها را نقض کرده است.

ماسک موظف است که ثابت کند که توییتر توافقنامه آن‌ها را نقض کرده است، زیرا او نمی‌تواند چون خوشش نمی‌آید از توافق امضا شده خارج شود. از سویی دیگر دلیل خوبی برای توییتر وجود دارد که بخواهد توافق را حفظ کند: این معامله برای سهامداران توییتر یک معامله پرسود بود و ایلان ماسک به ازای هر سهم 54.20 دلار پیشنهاد داد که از 36.81 دلاری که در معاملات امروز بسته شد، بیشتر بود. همچنین یک میلیارد دلار به عنوان هزینه فسخ قرارداد وجود دارد که توسط طرف مقصر پرداخت خواهد شد.

هم توییتر و هم ماسک باید مدارک خود را در مورد فسخ یا عدم فسخ توافق به قاضی ارائه کنند، اما ماسک برای کنار گذاشتن قرارداد باید تلاش بیشتری انجام دهد. کارل توبیاس، استاد دانشکده حقوق دانشگاه ریچموند می‌گوید: «او باید نشان دهد که مشکلی بسیار فاحش در طرف مقابل وجود دارد که اجازه نمی‌دهد توافق پیش برود. من نمی‌دانم که آیا ماسک موفق می‌شود قضات را در مورد چنین چیزی متقاعد کند؟»

ایلان ماسک هرگز در خرید توییتر جدی نبود

خرید توییتر توسط ایلان ماسک بیشتر شبیه یک بازی به نظر می‌رسید تا یک تلاش واقعی برای تجارت. به نظر می‌رسید که ماسک از آرزوی خود در مورد یک پلتفرم آزاد بیشتر از اینکه بخواهد یک طرح تجاری منسجم برای توییتر ایجاد کند، لذت می‌برد. ماسک اهدافی را برای توییتر تحت رهبری خود تعیین کرد که بسیار جاه‌طلبانه به نظر می‌رسید. طبق گزارش‌ها، ماسک به سرمایه‌گذاران گفته بود که می‌تواند درآمد و تعداد کاربران را در عرض شش سال چهار برابر کند. هرگز مشخص نبود که ماسک برای رسیدن به آن چه کاری میخواست انجام دهد؟