Web Analytics Made Easy - Statcounter

ایلان ماسک به سراغ ویکی پدیا رفت: این همه پول کجا می‌رود؟!

ایلان ماسک از درخواست‌های مکرر کمک مالی در صفحات ویکی پدیا انتقاد کرد و با پیشنهاد تغییر نام، این دانشنامه را مورد تمسخر قرار داد.

علیرغم مشکلات مکرری که پلتفرم ایکس (توییتر سابق) تجربه می‌کند، ایلان ماسک همچنان پلتفرم‌های دیگران را هدف انتقاد قرار می‌دهد. او اکنون در تلاش است تا با ویکی‌پدیا، دانشنامه رایگانی که به اعتقاد او از کاربرانش بودجه اضافی دریافت می‌کند، درگیر شود.

ایلان ماسک در ابتدای هفته توییت‌هایی درباره ویکی‌پدیا منتشر کرد و این سوال را مطرح کرد که چرا بنیاد ویکی‌مدیا مرتب از کاربران پول درخواست می‌کند. شایان ذکر است سازمان غیرانتفاعی آمریکایی ویکی مدیا که در سال 2003 توسط جیمی ولز تأسیس شده، مسئولیت میزبانی و مدیریت ویکی‌پدیا و سایر پروژه‌های مرتبط با ویکی را بر عهده دارد. این بنیاد معمولاً در صفحات ویکی پدیا برای تأمین هزینه‌های این دانشنامه رایگان از کاربران خود درخواست کمک‌های مالی می‌کند اما در طی سال‌های اخیر شفافیت مالی داشته است.

ایلان ماسک: ویکی پدیا به این همه پول نیاز ندارد

به ادعای ایلان ماسک، ویکی‌پدیا قطعاً به این همه پول برای آنلاین ماندن نیاز ندارد. ماسک توییت کرد که شما می‌توانید یک کپی از کل متون ویکی پدیا را در حافظه گوشی تلفن خود ذخیره کنید!

او خواستار توضیح بیشتر این بنیاد در مورد کمک‌ها شد و مدعی شد ذهن‌های پرسشگر می‌خواهند در مورد هزینه‌های ویکی پدیا بدانند.

ایلان ماسک همچنین پیوندی به گزارش مالی رسمی و بودجه عملیاتی ویکی‌پدیا ارائه کرده است که در آن بنیاد ویکی‌مدیا 43 درصد از بودجه خود را برای پشتیبانی مستقیم به وب‌سایت‌های خود، 32 درصد برای حمایت اجتماعی، 13 درصد برای مدیریت و حکمرانی و 12 درصد برای جمع آوری کمک‌های مالی اختصاص می‌دهد.

ایلان ماسک: یک میلیارد دلار می‌دهم که نام ویکی‌پدیا را عوض کنید!

ویکی‌پدیا یکی از پربازدیدترین وب‌سایت‌های دنیای اینترنت است و سرورهای آن به مقدار معقولی بودجه نیاز دارند تا همه چیز را به خوبی اجرا کنند. با این وجود، ماسک دست‌بردار نیست و حتی ایده کمک مالی خود را پیشنهاد می‌کند؛ او اعلام کرد حاضر است در صورت تغییر نام ویکی‌پدیا به یک نام مضحک، یک میلیارد دلار به بنیاد ولز پرداخت کند!

در عین حال برخی از کاربران توییتر به تمسخر ویکی پدیا با نام پیشنهادی ایلان ماسک پرداختند و برخی عدم صداقت ایلان ماسک در توییت‌هایش را مطرح کردند؛ اما در مجموع توجه به این نکته ضروری است که ویکی‌پدیا، یک دایره‌المعارف آنلاین برجسته، برای عملکرد خود به کمک‌های مالی متکی است و این ادعاهای ماسک در حالی است که خودش اخیراً در برخی مناطق پرداخت حق اشتراک سالانه 1 دلاری را برای کاربران اجباری کرده است تا درآمد پلتفرم ایکس را افزایش دهد!