Web Analytics Made Easy - Statcounter

چینی‌ها کارت گرافیک بازی را برای مراکز داده هوش مصنوعی تغییر کاربری می‌دهند

تحریم‌های تراشه گسترده علیه چین، باعث شده تا چینی‌ها با مونتاژ مجدد، کارت‌های گرافیک گیمینگ قدرتمند از جمله RTX-4090 را به تراشه‌های گرافیکی سرور برای کاربردهای هوش مصنوعی تبدیل کنند!

کارخانه‌های چینی، هزاران پردازنده گرافیکی انویدیا GeForce RTX 4090 را دوباره مونتاژ می‌کنند و آن‌ها را به راهکارهای «AI» تبدیل می‌کنند تا در مراکز داده این کشور مورد استفاده قرار گیرد.

همانطور که در روزهای اخیر بارها به آن اشاره شده، چین با تحریم‌های گسترده‌ای از سوی دولت ایالات متحده، برای فناوری سخت‌افزار و تراشه‌ها به خصوص در حوزه هوش مصنوعی مواجه است. طبق مقررات جدید، چندین فروشنده GPU مانند انویدیا، AMD و اینتل اکنون از فروش تراشه‌های هوش مصنوعی قدرتمند به چین منع شده‌اند.

ممنوعیت پردازنده‌های گرافیکی انویدیا بدترین مورد بوده است، زیرا این شرکت بزرگترین و قدرتمندترین تولیدکننده تراشه‌های گرافیکی است. به طوری که حتی صادرات کارت‌های گیمینگ نظیر Geforce RTX 4090 به دلیل قابلیت‌های بالای آن به چین ممنوع شده است.

البته قبل از این ممنوعیت که چند روز پیش صادر شد، انویدیا بخش بزرگی از محموله‌های پردازنده‌های گرافیکی AD102 و کارت‌های گرافیک RTX 4090 را برای شرکای خود در چین در اولویت قرار داده بود. این اولویت‌بندی ممکن است یکی از دلایلی باشد که چرا RTX 4090 اکنون در سایر نقاط جهان کمبود دارد و قیمت این محصول در حال حاضر به بیش از 2000 دلار آمریکا رسیده است. البته دلیل دیگر این است که غول‌های فناوری چینی در زمینه هوش مصنوعی نیز انبار بزرگی از پردازنده‌های گرافیکی انویدیا را جمع‌آوری کرده‌اند که مدل‌های هوش مصنوعی آن‌ها را تامین کند.

اکنون یکی از منابع داخلی از انجمن چینی بایدو فاش کرده است که کارخانه‌های تخصصی در سرتاسر چین برای مونتاژ این تجهیزات در حال تشکیل هستند که محموله‌های GeForce RTX 4090 که قبل از ممنوعیت به چین رسیده را دریافت می‌کنند. تنها یکی از تصاویر منتشر شده از این کارخانه‌ها، چند صد کارت گرافیک انویدیا RTX 4090 را در هر پالت نشان می‌دهد. انواع کارت‌های گرافیک از برندهای ایسوس و گیگابایت نیز در این تصویر دیده می‌شود.

صدها کارت گرافیک RTX 4090توسط چینی‌ها انبار شده است
صدها کارت گرافیک ۴۰۹۰ توسط چینی‌ها انبار شده است

در حال حاضر کارت‌های گرافیک انویدیا GeForce RTX 4090 حتی برای گیمرهای حرفه‌ای با قیمت‌های چندهزار دلاری از دسترس خارج شده است، اما هنوز هم بازاری در دنیا به شدت مشتاق این محصول است و آن مراکز داده هوش مصنوعی چین است.

برای کاربردهای هوش مصنوعی، اکوسیستم نرم‌افزاری در حال حاضر برای RTX 4090 وجود دارد و برای پشتیبانی از جدیدترین LLM‌ها نیاز به تغییرات زیادی در سطح نرم‌افزاری وجود ندارد. انویدیا اخیراً اعلام کرده است که کتابخانه‌های TensorRT و TensorRT-LLM را به ویندوز 11 آورده است که امکانات این پردازنده‌های گیمینگ را در حوزه هوش مصنوعی بسیار بیشتر می‌کند. بنابراین، بخش نرم افزار کاملاً آماده است، اما این کارخانه‌ها برای تغییر کاربری سخت‌افزار یک کارت گرافیک از طراحی گیمینگ به طراحی مناسب سرورها ساخته شده‌اند.

هر کارت گرافیک در ابتدا دارای طراحی 3 یا 4 اسلات است. این بدان معنی است که محصول فضای زیادی را اشغال می‌کند و برای طراحی فشرده سرورهای امروزی مناسب نیست. بنابراین کارگران در این کارخانه‌ها آن‌ها را باز می‌کنند و به یک محصول ۲ اسلاته با کولینگ متفاوت تبدیل می‌کنند. ابتدا فن‌های بزرگ آن‌ها جدا می‌شوند و سپس همه چیز از جمله GPU و حافظه GDDR6X از PCB اصلی جدا می‌شود. در ادامه نیز یک PCB تخصصی که توسط چینی‌ها طراحی شده است، به این پردازنده‌های گرافیکی AD102 و حافظه GDDR6X جان تازه‌ای می‌بخشد.

تغییر کاربری کارت گرافیک انویدیا 4090 از گیمینگ به هوش مصنوعی
ابعاد RTX 4090 از ۴ اسلات به ۲ اسلات کاهش داده شده است

سپس هر کارت در یک طراحی ۲ اسلاته به یک خنک کننده به سبک دمنده مجهز می‌شود. یک خنک کننده GPU به سبک دمنده به طور خاص برای سرورها طراحی شده است که در آن چندین GPU قرار است در کنار هم کار کنند و به طور موثر گرما را از هیت سینک خارج کنند.

پس از مونتاژ جدید، راهکار تازه متولد شده در آزمایشگاه‌ها بررسی می‌شود، جایی که نرم‌افزارهایی نظیر Furmark، 3DMark و مجموعه‌ای از برنامه‌های هوش مصنوعی دیده می‌شود که روی آن‌ها اجرا می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که به خوبی عمل می‌کنند. پس از بررسی همه چیز، این پردازنده‌های گرافیکی بسته‌بندی شده و برای شرکت‌های هوش مصنوعی چین ارسال می‌شوند.

چینی ها کارت های گرافیک انویدیا ۴۰۹۰ را برای کاربری هوش مصنوعی تست میکنند
کارت گرافیک‌های جدید در حال تست شدن هستند

این فرآیند منجر به هجوم انبوهی از فن‌های RTX 4090 و PCBهای خالی در بازارهای چین شده است! این PCBها و خنک‌کننده‌ها اکنون با قیمت‌های بسیار ارزان، اغلب با قیمت کمتر از 50 دلار آمریکا به فروش می‌رسند، زیرا با ارزش‌ترین قطعات، یعنی GPU AD102 و حافظه GDDR6X، قبلاً جدا شده‌اند. این PCBها ممکن است در تعمیرات آتی RTX 4090 مفید باشند، زیرا کارت گرافیک ۴۰۹۰ هنوز هم قربانی کانکتور 12VHPWR معیوب می‌شود.