Web Analytics Made Easy - Statcounter

انویدیا در مورد ذوب شدن کابل‌های کارت گرافیک RTX 4090 بیانیه داد

چکیده خبر

جنجال‌های زیادی پیرامون منبع تغذیه کارت گرافیک پرچمدار جدید انویدیا شکل گرفته است. کاربران اخیراً پس از گزارش‌هایی مبنی بر ذوب شدن کابل‌های برق، از این شرکت به شدت انتقاد کردند، اما انویدیا ادعا می‌کند که فقط تعداد معدودی از این حوادث رخ داده و در آن هم خطای کاربر در نصب کابل مقصر ذوب شدن آن بوده است.

انویدیا امروز بیانیه‌ای رسمی در رابطه با ذوب شدن سیم‌های برق در کارت گرافیکGeForce RTX 4090 منتشر کرد. تاکنون حدود 50 مورد از سراسر جهان به این شرکت گزارش شده اما انویدیا ادعا می‌کند این موارد ناشی از اتصال نامناسب کاربران به کابل‌ها است.

مشکل در اواخر اکتبر شروع شد، زمانی که کاربران شبکه اجتماعی ردیت گزارش دادند که اتصالات برق برای 4090 در انتهای کابل و پورت اتصال آن به GPU ذوب می‌شود. شک و تردید به سرعت به سمت آداپتورهایی که انویدیا با کارت‌ها عرضه می‌کرد، رفت که آن‌ها را با منابع تغذیه قدیمی‌تر سازگار کند.

RTX 4090 نیاز به نسل جدید منابع تغذیه دارد

VHPWR12 کابل‌های 16 پین RTX 4090 برای منابع تغذیه ATX 3.0 در نظر گرفته شده‌اند، اما مطمئنا انویدیا می‌دانست که بسیاری از مشتریان نمی‌خواهند پول بیشتری را برای ارتقای مدل‌های ATX 2.0 خرج کنند. بسیاری از کارشناسان و اصحاب رسانه از راهکار بکارگیری آداپتور توسط این شرکت انتقاد کرده‌اند.

انویدیا ادعا می‌کند علت اصلی ذوب شدن کابل‌ها به خاطر اتصال نامناسب و وجود فضای چند میلی متری بین پورت و کابل است و آداپتورهای تعبیه شده مشکلی ندارند.

تحقیقات «گیمرز نکسوس» ادعای انویدیا را تصدیق می‌کند. گفته می‌شود که مشکلات تنها زمانی رخ می‌دهند که کانکتور تحت زاویه کشیده شود یا تا حدی از پورت قطع شود. مانند انویدیا، گیمرز نکسوس تخمین می‌زند که 4090 نرخ خرابی بسیار پایینی دارد.

این اختلاف زمانی بیشتر شد که کاربری به نام لوکا جنوا یک شکایت دسته جمعی علیه انویدیا تنظیم کرد و این شرکت را به ارتکاب کلاهبرداری از طریق توزیع آداپتورهای خطرناک و معیوب متهم کرد. علیرغم یافته‌هایی که خطای کاربر را سرزنش می‌کند، جنوا ادعا می‌کند که تجربه او در نصب GPU تضمین می‌کند که این کار بدون مشکل انجام شده است.

به نظر می‌رسد که آداپتورهای انویدیا در صورت اتصال مناسب برای اکثر افراد ایمن هستند. کاربرانی که در مورد آداپتورهای بسته‌ای مطمئن نیستند می‌توانند گزینه‌های شخص ثالث را پیدا کنند یا منبع تغذیه خود را به یک ATX 3.0 ارتقا دهند، که برای RTX 4090 نیازی به آداپتور ندارد. پس از صرف بیش از 1600 دلار برای این کارت گرافیک، هزینه کمتر از 200 دلار برای یک منبع تغذیه، یک هزینه اضافی منطقی است.

در حالی که AMD به طور ضمنی اعتراف کرد که هیچ یک از پردازنده‌های گرافیکی RDNA 3 جدیدش نمی‌توانند مستقیماً با 4090 رقابت کنند، می‌تواند این موضوع را مطرح کند که برای استفاده با منابع تغذیه ATX 2.0 نیازی به آداپتور ندارند. Radeon RX 7900 XTX و XT در 13 دسامبر به ترتیب با قیمت 999 و 899 دلار عرضه می‌شوند و قیمت مناسب‌تری نسبت به پرچمدار انویدیا خواهند داشت.