Web Analytics Made Easy - Statcounter

قوانین چین برای بازی‌های آنلاین باعث ضرر ۸۰ میلیارد دلاری شرکت‌های چینی شد

پس از اعلام پیش‌نویس قوانین جدید چین برای بازی‌های آنلاین، سهام شرکت‌ها به شدت ریزش کرد. پکن در واکنش به این اتفاق، از برخی موارد عقب‌نشینی کرده است
  • رگولاتور بازی های کامپیوتری چین هفته گذشته پیش نویس قوانین جدیدی را برای بازی های آنلاین اعلام کرد.
  • این خبر باعث فروش گسترده سهام بازی شد و ضرر هنگفت به این صنعت شد.
  • رگولاتور روز شنبه گفت که تمام بازخوردها را به طور جدی بررسی خواهد کرد تا پیش‌نویس قوانین خود را بهبود بخشد.

روز جمعه، مقامات چینی پیش‌نویس قوانین جدیدی را با هدف محدود کردن میزان هزینه‌های گیمرها و محدود کردن پاداش‌هایی که آن‌ها را تشویق می‌کند تا زمان بیشتری را آنلاین بگذرانند، اعلام کردند.

این خبر به سرعت سرمایه‌گذاران را به وحشت انداخت و بازارهای مالی را به شدت تحت تأثیر قرار داد.

تنسنت (Tencent) غول چینی حوزه تکنولوژی شاهد افت قیمت سهام خود تا 16 درصد بود، در حالی که سهام رقیب آن یعنی شرکت NetEase با 28 درصد سقوط روبرو شد. سهام سرویس شبکه‌های اجتماعی Bilibili که بین گیمرها محبوب است، هم 14 درصد کاهش یافت.

بر اساس محاسبات بلومبرگ، این سه سهم به تنهایی در روز جمعه پس از قانون جدید چین بیش از 80 میلیارد دلار از ارزش بازار خود را از دست دادند.

به نظر می‌رسد چین پس از فروش 80 میلیارد دلاری در بازار، نسبت به محدودیت‌های جدید خود برای بازی‌های آنلاین سردرگم شده است.

گیمرهای چینی در یک گیم نت

حتی سهام‌های مرتبط با بازی‌های آنلاین که در کشورهایی مانند ایالات متحده و پاریس فهرست شده‌اند، نیز تحت تأثیر این اخبار کاهش یافتند.

به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران حوزه گیمینگ از تشدید سرکوب علیه این بخش فناوری که از اواخر سال ۲۰۲۰ آغاز شد و تا اواسط سال ۲۰۲۳ ادامه داشت، به شدت هراس دارند. این سرکوب بر اقتصاد چین ضربه سنگینی می‌کند، چینی که پس از نزدیک به سه سال قرنطینه کرونا در تلاش برای بهبود شرایط خود بود.

به نظر می‌رسد رگولاتور مذکور – اداره ملی مطبوعات و انتشارات چین – خیلی سریع از قوانین سفت و سخت خود عقب‌نشینی کرد.

این اداره روز بعد شروع به تلاش برای آرام کردن صنعت کرد و در اطلاعیه روز شنبه گفت که واکنش صنعت را به طور جدی بررسی خواهد کرد و پیش‌نویس قوانین را بهبود خواهد بخشید.

روز دوشنبه، رگولاتوری اعلام کرد که 105 بازی آنلاین جدید را تأیید کرده است؛ نشانه‌ای از این که پکن در حال کاهش آخرین محدودیت‌های خود است.

رگولاتوری در بیانیه رسمی خود در وی‌چت در روز دوشنبه اعلام کرد فهرست تاییدیه‌ها، حمایت فعال این مقام از توسعه بازی‌های آنلاین را نشان می‌دهد.

سرکوب بازی‌های کامپیوتری آنلاین در چین چیز جدیدی نیست. در سال 2021، پکن افراد زیر 18 سال را از بازی در روزهای هفته منع کرد. همچنین آنها را به 3 ساعت بازی در تعطیلات آخر هفته محدود کرد. این حرکت با هدف مهار اعتیاد به بازی انجام شد.